EU je prošle nedelje diplomatskim kanalima vlastima Srbije poslala spisak sedam uslova koje zvanični Beograd mora da ispuni da bi Srbija postala članica ovog saveza.
Kako otkriva Informer, ti uslovi su takvi da Beograd treba da se odrekne bukvalno svega – i Kosova, i Republike Srpske, i Rusije, i spornog graničnog pojasa prema Hrvatskoj – a zauzvrat bi samo dobio maglovito obećanje članstva u Evropskoj uniji pre 2030. godine!?
Urednik Informera imao je uvid u ovaj neformalni dopis kojim su vlasti Srbije obaveštene šta se od njih očekuje u naredne dve godine. Sedam uslova Evropske unije ovaj list prenosi uz komentar i objašnjenja u zagradama:
-
- Potpuna normalizacija odnosa sa Prištinom (priznanje lažne države Kosovo)
- Prekidanje specijalnih veza sa Republikom Srpskom (iako te veze definiše Dejtonski sporazum)
- Usklađivanje spoljnih politika EU i Srbije (očekuje se od Beograda da uvede sankcije Rusiji)
- Sporazum o graničnim sporovima sa svim susedima (očekuje se i predaja Hrvatima graničnog pojasa oko Apatina)
- Usklađivanje odbrambenih politika (u krajnjoj instanci očekuje se ulazak Srbije u NATO)
- Potpuna nezavisnost pravosuđa po evropskom modelu (iza ovoga se krije ambicija Zapada da tužioci u Srbiji mogu da optužuju i hapse kako SAD i EU hoće)
- Ljudska prava, potpune medijske i verske slobode (diplomatski izvori kažu da je ovo smišljeno da bi i poseta pape bila uslov za EU)
U dopisu se to ne navodi, ali diplomatski izvori Informera kažu da Brisel zauzvrat ne nudi ništa konkretnije i više od “obećanja” da će Srbija postati članica Evropske unije “pre 2030. godine”!?- Sve i ako bismo poludeli i odmah ispunili svih ovih sedam zahteva, Srbija bi postala članica Evropske unije tek za 12 godina, a i to nije potpuno sigurno! Dakle, oni očekuju da se mi odreknemo svega, a da nam oni zauzvrat ne daju ništa. Da nije ozbiljno, bilo bi smešno – kaže sagovornik, visoko pozicionirani diplomata upućen u pregovore sa Evropskom unijom.
Ova saznanja indirektno potvrđuje britanski ambasador Denis Kif, istakavši da ulazak u Evropsku uniju ne podrazumeva samo rešavanje tehničkih pitanja, već i usaglašavanje sa vrednostima EU.
– Srbija mora da nastavi sa reformama u domenu slobode medija i vladavini prava, kao i da usvoji zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku EU. Očigledno je da je jedan od ključnih razloga zašto Srbija dosad nije usaglašena njen odnos sa Rusijom i pitanje Kosova – rekao je Klif.
(informer.rs)