Zvaničnici Republike Srpske i Srbije, brojne delegacije i predstavnici organizacija proisteklih iz posljednjeg odbrambeno-otadžbinskog rata položili su danas vijence kod centralnog Spomen-krsta na bratunačkom groblju i odali počast nastradalim Srbima u Srednjem Podrinju.
Vijence su položili predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik, izaslanik predsjednika Srbije Aleksandar Vulin, delegacija Vlade Republike Srpske na čelu sa predsjednikom Željkom Cvijanović i delegacija Narodne skupštine Srpske.
Cvijeće su položili i ambasador Ruske Federacije u BiH Petar Ivancov, izaslanik srpskog člana Predsjedništva BiH Milenko Ristić, delegacija Srba u institucijama na nivou BiH, delegacija Trećeg pješadijskog /Republika Srpska puka/ Oružanih snaga BiH, delegacije udruženja – boračke organizacije, porodica nestalih, zarobljenih i poginulih, veterana, logoraša Republike Srpske, te delegacije opština iz regije Birač i boračkih organizacija iz ove regije.
Prije polaganja cvijeća služen je parastos za 3.267 srpskih civila i boraca iz Srednjeg Podrinja koji su poginuli u posljednjem ratu u BiH.
Nakon odavanja počasti stradalima i parastosa na bratunačkom groblju, program obilježavanja srpskog stradanja nastavljen je obraćanjem zvaničnika u bratunačkom Domu kulture, a potom prikazivanjem dokumentarnog filma “Suze anđela”, koji govori o ubistvu 12-godišnjeg srpskog dječaka Slobodana Stojanovića iz Kamenice kod Zvornika, koga je 1992. godine na svirep način ubila Elfeta Veseli, kojoj se sudi u Sudu BiH.
Pomen se daje svim srpskim žrtvama iz srednjeg Podrinja u odbrambeno-otadžbinskom ratu, a organizuje se u znak sjećanja na stradanje Srba na Petrovdan 1992. godine u selima oko Srebrenice i Bratunca, kada je ubijeno 69 i zarobljeno 22 vojnika i civila, od kojih niko nije preživio.
Od 22 nestala srpska civila i vojnika 10 još nije pronađeno, a ostali su slučajno otkriveni i ekshumirani 2011. godine na Zalazju, prilikom traženja nastradalih Bošnjaka i nakon godinu su identifikovani i dostojno sahranjeni na Petrovdan 2012. godine.
Na Petrovdan 1992. godine muslimanske jedinice iz Srebrenice napale su srpska sela Zalazje, Biljaču, Sase i Zagone ubijajući sve što su stigli, pljačakajući i paleći srpsku imovinu.
Tako su nastavili realizaciju svog plana etničkog čišćenja započetog u aprilu te godine, po kojem su uništavali sve što je srpsko, da bi tragove postojanja Srba na ovim prostorima potpuno zatrli jer, osim ubijanja i progona stanovništva i uništavanja imovine, uništavali su i srpska groblja i bogomolje, što govori kakav su plan imali.
Obilježavanje stradanja Srba u srednjem Podrinju organizuje Odbor Vlade Republike Srpske za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova.
Dodik: U BiH nema pravde za Srbe
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Bratuncu da u BiH nema pravde za Srbe, jer su počinioci stravičnih zločina nad srpskim narodom u proteklom ratu ostali nekažnjeni.
Dodik je rekao da je u srednjem Podrinju tokom posljednjeg rata stradalo više od 3.500 Srba, a da nema odgovornosti i kazne za počinioce.
“Nema kazne za počinioce, ali ima nego snažnog ignorisanja međunarodnog faktora i nastojanja da se održi stereotip koji je ovdje već ranije plasiran da se generalno govori samo o srpskoj krivici”, rekao je Dodik novinarima u Bratuncu, gdje prisustvuje pomenu za više od 3.500 Srba iz srednjeg Podrinja ubijenih tokom proteklog rata.
On kaže da sramne kazne za trojicu Bošnjaka, pripadnika takozvane Armije BiH, koji su nekoliko sati maltretirali i silovali desetogodišnju djevojčicu srpske nacionalnosti 1993. godine u Sarajevu, govori da u BiH nema pravde za Srbe i da BiH nije zemlja za Srbe.
“Mi smo ovdje silom Dejtonskog sporazuma, spremni da poštujemo ovaj sporazum i njegove određene odredbe, ali isto tako, svjesni smo iluzije koje pokušavaju da izgrade ovdje u liku BiH, na štetu Srba i srpskog naroda”, rekao je Dodik.
Predsjednik Srpske je pozvao prisutne da se ponovo okupe i pomognu u rješavanju nagomilanih problema.
Dodik je rekao da je Vlada Republike Srpske u ovaj kraj uložila značajna sredstva, jer želi da ga oživi sa stanovišta svih funkcija – javnih i drugih.
“Stradanje ostaje kao naša bol, kao mjesto koje će vječito u kolektivnoj svijesti našeg naroda biti upamćeno, ali isto tako moramo se okrenuti životu. Najbolja zahvanost za žrtve koje su date jeste uspješno društvo i to je odnos prema poginulim i stradalim u proteklom ratu”, rekao je Dodik.
Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Bratuncu da će se založiti da parlament Srpske poništi i odbaci sramni izvještaj Vlade Republike Srpske o Srebrenici, koji su napisali tadašnji visoki predstavnik Britanac Pedi Ešdaun i njegova služba, a korišten je u Hagu da bi se presuđivalo Srbima.
Dodik je rekao da će pozvati sve predstavnike političkih partija da to zajedno učine, jer je taj izvještaj podmetnut.
“Izvještaj je napisan mimo Srba, donesen iz OHR-a, a predstavnici Vlade iz toga vremena natjerani su da to priznaju”, rekao je Dodik u Bratuncu, gdje je prisustvovao pomenu za više od 3.500 Srba stradalih u srednjem Podrinju u proteklom ratu.
On je dodao da će, čim se vrati u Banjaluku, pokrenuti tu inicijativu, te je izrazio uvjerenje da će i predsjednik SDS-a Vukota Govedarica to podržati.
“Mislim bi to bilo časno. To smo morali i trebalo je da davno učinimo”, rekao je Dodik.
On je poručio da Republika Srpska mora da poštuje, prije svega, svoje žrtve, ali i žrtve drugih.
“Boli me kao čovjeka bol svake majke bez obzira iz kog naroda dolazi, ali moja i bol mog naroda je meni najveća”, naglasio je predsjednik Srpske.
Govoreći o stradanju srpskih boraca i civila – žena, djece i staraca u bratunačkom kraju, Dodik je konstatovao da je izostala pravda sudova, te da u ovo mjesto godinama dolazi sa istim osjećajem gorčine i žalom što za srpske žrtve nema pravde.
“Ponovo smo naivno vjerovali da će instalisani sud u Sarajevu kazniti Nasera Orića za ono što je uradio ovdje i ponovo se iznenađujemo što se to nije desilo”, rekao je Dodik.
On je naglasio da boli činjenica da je taj isti sud sa pet godina kaznio trojicu odraslih, bahatih koji su silovali desetogodišnju srpsku djevočicu u ratnom Sarajevu.
“Ovi, koji su poginuli ovdje, nisu se borili za BiH nego za Republiku Srpsku, vjerovali su u to, a ne u to da će se za njihove živote pravda dijeliti u Sarajevu”, dodao je Dodik.
Prema njegovim riječima, dejtonska BiH je smišljena da bi u njoj nestali Srbi, koji zato moraju da ostanu oko Republike Srpske, te da je za opstanak srpskog naroda potrebno da Srbi imaju svoje države.
“Srbi imaju dvije države, jedan narod sa dvije države – jedna je velika Srbija i jedna je velika Republika Srpska”, rekao je Dodik.
Predsjednik Dodik je naglasio kako je za nezavisnu i samostalnu Republiku Srpsku, jer tamo gdje srpski narod nema državu bude mu ugrožena sloboda.
On je napomenuo kako ne vjeruje u BiH, ali da poštuje Dejtonski sporazum, te je izrazio sumnju da bi BiH funkcionisala bez stranaca.
Dodik je zahvalio ambasadoru Rusije Petru Ivancovu što godinama dolazi na odavanje počasti srpskim žrtvama, jer to predstavlja poruku te velike zemlje u iskreno prijateljstvo, a ne ono što smišljaju o malignim namjerama Ruske Federacije da ovdje nešto čini.
On je upitao zašto nema britanskog, njemačkog ili američkog ambasadora na odavanju počasti srpskim žrtvama, te je dodao kako će za nekoliko dana biti prisutni u Srebrenici. “Nije sporno da budu tamo, ali zašto ih nema kada je naša bol u pitanju”, naglasio je Dodik.
Predsjednik Republike Srpske nazvao je stradalničkom istoriju srpskog naroda.
“Istorija u kojoj je za nas Srbe u cjelini stratešiki namijenjeno da budemo rasuti, podijeljeni, pa su nam smislili priču kako postoje hrvatski, bosanski, kosovski, crnogorski, pa zamislite i srbijanskski Srbi. Samo da bi podijelili jedinstveno nacionalno tkivo srpskog naroda, naše vrijednosti, identitet, vjeru, pismo, jezik”, dodao je Dodik.
Prema njegovim riječima, Srbima u BiH su smislili da su bosanski Srbi.
“Zamislite cinizma – nijedan stradali Srbin ovdje nije stradao zato što je bosanski Srbin nego što je Srbin. Da je bio bosanski Srbin, da je ostao na drugoj strani, možda ne bi stradao”, rekao je predsjednik Srpske.
On je istakao da je u Bratunac došao kao predsjednik i političar.
“Moja politika nije politika mržnje, nego politika odbrane srpskog naroda i ponosim se što pripadam ovom narodu”, naglasio je Dodik i ponovio da je opstanak Republike Srpske garant opstanka srpskog naroda na ovim prostorima.
Dodik je dodao da neće reći nijednu riječ da ugrozi bol bilo koga, ali da “Majke Srebrenice” nisu udruženje koje oplakuju bol svoje djece, već politička, produžena ruka režima u Sarajevu.
“Mislim da zloupotrebljavaju bol. Nemojte to raditi, pokušajte da zajedno sa nama izgradimo društvo u kojem ćemo živjeti jedni pored drugih, vi u svojoj, mi u svojoj državi”, poručio je Dodik.
Predsjednik Srpske je ukazao na važnost opstanka srpskog naroda u Podrinju, uz granicu Srbije, konstatujući da su prijeratne vlasti zanemarivali razvoj tog dijela.
“Tek sad sa Vladom Srbije i predsjednikom /Aleksandrom/ Vučićem možemo da gradimo most u Bratuncu, koji se ovdje čeka ne iz obijesti, već je funkcionalna potreba za jedinstvo ovog naroda”, rekao je Dodik i dodao da se raduje njegovom skorom puštanju u saobraćaj.
Cvijanović: Stradanje treba da nas drži budnim i trijeznim
Premijer Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je danas da nekažnjavanje počinilaca teških zlodjela nad više od 3.500 Srba u srednjem Podrinju u proteklom ratu treba da drži Srbe budnim i svjesnim onoga što se dogodilo i na koji način treba da se kreću u budućnosti kako bi izbjegli sve zamke ovog tipa.
Cvijanovićeva je naglasila da je važno izražavati poštovanje prema svim žrtvama, ali i njegovati kulturu sjećanja.
“Kultura sjećanja mora da postoji u okviru institucija, kolektiviteta i svakog pojedinca u Republici Srpskoj, jer na osnovu toga možemo da razumijemo šta je bilo i kuda se krećemo u budućnosti”, rekla je Cvijanovićeva novinarima u Bratuncu, gdje je prisustvovala pomenu za više od 3.500 Srba iz srednjeg Podrinja ubijenih tokom proteklog rata.
Ona je istakla da je vlast u Srpskoj opredjeljena za izgradnju bolje Republike Sropske koja će biti stabilnija i sve jača iz dana u dan, znajući koliko je žrtava podnijetio u svim krajevima.
Cvijanovićeva je ukazala da su zločini počinjeni nad Srbima u srednjem Podrinju ostali nekažnjeni što postaje matrica kada se govori o pravdi ili dostizanju pravde, istine i sankcija u okviru BiH.
“Nalažost, to nisu jedini primjeri, ali ako govorimo o stradanju 3.500 ljudi i o tome da su počinioci ovih teških zlodjela ostali netaknuti od međunarodnog i pravosuđa u BiH, to treba da nas drži budnim i trijeznim i vrlo svjesnim onoga što je bilo i na koji način treba da se krećemo u narednom periodu i tražiti da sve naše generacije razumiju sa čim smo bili suočeni i da izbjegnu sve zamke ovog tipa”, rekla je Cvijanovićeva.
Govedarica: Ako žrtve vape za pravdom, nema iskrenog pomirenja
Predsjednik SDS-a Vukota Govedarica rekao je da je poražavajuće da nakon mnogo godina nema pravde za srpske žrtve u Podrinju i poručio da neće biti iskrenog pomirenja naroda u BiH, ukoliko žrtve vape za pravdom.
Govedarica je rekao da vjeruje da će sve bratunačke i srebreničke srpske žrtve na ovom lokalitetu, a ima ih 3.500, tu pravdu dočekati.
“Pravda je spora, ali uvjereni smo da će odgovarati oni koji su počinili zločine, a ovdje je to nesumnjivo radio Naser Orić sa svojim vojnicima”, rekao je Govedarica novinarima danas u Bratuncu gdje je u delegaciji Narodne skupštine Republlike Srpske prisustvovao obilježavanju stradanja Srba u Podrinju.
Govedarica je istakao da ga raduje odluka Apelacionog vijeća Suda BiH koja je definisala da je presuda Oriću imala niz propusta.
“Nadamo se da će obnovljeni postupak protiv Orića biti vođen na krilima pravde srpskih žrtava i da će on biti osuđen za ono što su njegovi vojnici radili na području bratunačkih i srebreničkih sela, istakao je Govedarica.
Vulin: Najbolji među nama stvorili RS, najgori mogu da je unište
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin izjavio je da Srbi i danas sami obilježavaju godišnjicu masakra u srednjem Podrinju, a da niko iz međunarodne zajednice nije htio da dođe u Bratunac da sagne glavu pred nevinim žrtvama.
“Još jednom niko nije htio da nam ponudi saučešće, ako već neće da nam ponudi pravdu. Oslobađanje Nasera Orića, Atifa Dudakovića, oslobađanje svih onih dokazanih krvoloka, nažalost, strašna je poruka da je pravda daleko od Srba”, rekao je Vulin u Bratuncu, gdje je danas održan pomen za više od 3.500 Srba iz srednje Podrinja ubijenih u proteklom ratu.
Vulin je poručio da Republika Srpska nije sama, te da neće biti sama sve dok Srbiju vodi Aleksandar Vučić.
“Biće branjena, čuvana, štićena, o njoj će se voditi računa”, rekao je Vulin, koji je u Bratuncu bio kao izaslanik predsjednika Srbije Aleksandar Vučić.
Vulin je istakao da svakog jula od Srba prave narod koji stalno mora da se izvinjava, te je zatražio da se ne dopusti da svakog jula od srpskog naroda prave narod genocida.
“Svakog jula pokušavaju da nas natjeraju da prihvatimo krivicu, da prihvatimo svako zlo, koje su činili kao opravdanu i pravednu kaznu ovom narodu, valjda samo zato što je tu postojao”, rekao je Vulin.
Vulin je od srpskog naroda zatražio da ne zaboravi i da se sjeća svoje boli, jer “zato što je zaboravio Brod na Drini dočekao je Bratunac, zato što je zaboravio Jasenovac, dočekala ga je `Oluja`, zato što je zaboravio užase balista, dočekala ga je 1998. i zločini OVK”.
“Zato što smo zaboravili, zločini su se ponavljali i zločini su, nažalost, bili bez kazne, kao što su i danas”, istakao je Vulin.
On je naveo da je Republika Srpska nastala da se jasenovački genocid ne bi ponovio, kao i da se ne ponovi bratunački užas.
“Srbi su je stvorili, najbolji među nama. Srbi mogu da je unište, najgori među nama”, rekao je Vulin i poručio okupljenima u Bratuncu da čuvaju Republiku Srpsku.
Vulin je napomenuo da ni poslije tri godine nije poznato ko je pokušao da ubije predsjednika Srbije Aleksandra Vučića u Potočarima, a sa njime i mir, stabilnost i razumijevanje na ovim prostorima.
“Dok se to ne riješi, imaćemo još mnogo razloga da tražimo objašnjenje”, rekao je Vulin, te upitao kako je moguće da pred kamerama cijelog svijeta nije zabilježen niko ko bi zaslužio da odgovara za pokušaj ubistva jednog državnika, koji je došao da se pokloni tuđim žrtvama.
(Srna)