Kineska medicina se smatra najstarijom medicinom u svijetu, a njeni počeci datiraju hiljadama godina unazad kada se prvobitno istraživao uticaj različitih biljaka na ljudski organizam i zdravlje.
Danas se primjenjuje otprilike 800 biljnih preparata dobijenih ekstrakcijom i koncentrovanjem tradicionalnih kineskih biljaka,a godišnje se objavi više od 400 000 članaka u više od 250 različitih časopisa na temu ispitivanja biljnih lijekova kineske tradicionalne medicine.
Osnovni principi tradicionalne kineske medicine se značajno razlikuju od tradicionalnih zapadnjačkih metoda liječenja. Kinesko shvatanje liječenja se zasniva na uravnoteženosti unutrašnje enerije. Bez obzira da li vjerujete u kinesku filozofiju liječenja, mnogi kineski biljni lijekovi su se pokazali uspješnim u liječenju niza bolesti, posebno kod ginekoloških, gastrointestinalnih i različitih ortopedskih bolesti.
Tretmani liječenja u kineskoj medicini
Postoji mnogo različitih terapeutskih pristupa u tradicionalnoj kineskoj medicini kod kojih je najpopularnija akupunktura. Budući da kineska medicina naglašava individualni pristup svakom pacijentu, metode liječenja se uveliko razlikuju od pacijenta do pacijenta. Nekada se kineska medicina praktikovala kao jedinstven sistem, dok je danas rascjepkana na više pristupa i metoda.
Ove metode najčešće uključuju:
- Akupunkturu – terapeutska tehnika kojom se ubadanjem igala u specifične tačne na tijelu pacijenta nastoji uspostaviti ravnoteža
- Akupresura – stimulacija određene tačke na dlanu ili stopalu. Stimulacija se najčešće postiže palcem, kažiprstom ili nekim drugim tupim predmetom.
- Vakuum terapija čašama
- Usvajanje određenog tipa prehrane prilagođenom metabolizmu osobe
- Biljna medicina – svaka biljka ima specifičnu ulogu u zacjeljivanju pa se tako dijele na biljke sa efektom zagrijavanja i hlađenja u organizmu
Današnja konvencionalna medicina se zasniva na određenom dijelu tijela (plućima ili bubrezima npr) dok se u kineskoj medicini ljudski organizam smatra kao savršeno usklađen sistem u cjelini. U kineskoj medicini organi imaju mnogo šire funkcije od onih koje im dodjeljuje zapadnjačka medicina. Primjera radi, bubrezi ne regulišu samo ravnotežu vode u tijelu nego se posmatraju kao poveznica između izvora energije i rasta, kostiju i mozga i volje i pamćenja.
Biljke u kineskoj medicini
Kada je riječ o zdravlju i ljepoti, kineska tradicija posjeduje mnoge tradicionalne biljne preparate koji potiču iz dugo čuvane kineske tradicije. Većina kineskih lijekova je uglavnom na biljnoj osnovi i često dolaze u obliku praha, losiona, tableta ili flastera. Različite bilje imaju različita svojstva i selektivno djeluju na određene dijelove tijela ili organa.
Najpoznatije biljke koje se koriste u kineskoj medicini su:
- Ginkgo Bilboa
- Crvena riža
- Cimet
- Đumbir
- Žen-Šen
Kineska medicina ljekovito bilje dijeli na osnovu njihovih osobina na snažno hlađenje i zagrijavanje. Kako bolesti najčešće uzrokuju hladne i tople simptome, presudno je odabrati pravo bilje za određenu bolest. Primjera radi, menta spada u hladno bilje dok đumbir spada u vruće. Stoga, kako bi se pravilno pristupilo liečenju potrebno odabrati pravo bilje za određenu bolest.
U kineskoj biljnoj medicini nije važno odabrati biljke u skladu sa bolesti već ih i pravilno pripremiti. Biljke mogu dolaziti u sušenom obliku kao lišće, prah ili čak u nekoj drugoj formi poput flastera. Ovdje je bitno obratiti pažnju na pravilno kombinovanje biljnih mješavina jer u suprotnom može doći do slabljenja njihove funkcije.
Zdrava kičma – zdrav duh
Tradicionalna kineska medicina se bazira na teoriji da su svi organi u međusobnoj ravnoteži u organizmu. Stoga, kako bismo bili zdravi, svi organi moraju biti u savršenoj ravnoteži. Kineska pristup uravnoteženju organizma se zasniva na Ying I Yang teoriji, gdje dvije suprotne komplementarne energije utiču na održavanje cjelokupnog zdravlja organizma.
Prema drevnim kineskim vjerovanjima kičma se smatra glavnim energetskim kanalom u tijelu koji obezbjeđuje pravilan rad čitavog organizma. Prema ovoj ideji negativna energija se širi po tijelu te se zaustavlja u zglobovima ili određenim dijelovima kičme.
Iako su bolesti kičme i mišića problem prvog stepena kod osoba u starijoj životnoj dobi sa ovim problemom se svake godine sve više susreću i mladi ljudi. Danas je raspon godina kod osoba sa ovakvim problemima od 25-49. Problemi sa kičmom se uglavnom manifestuju kroz bolove u donjem dijelu leđa, vratu ili ramenima, ali i u dosta slučajeva dolazi i do problema poput teškog disanja, glavobolje, vrtoglavice, trnjenja ruku, utrnulosti nogu i ruku.
Pain Relief flasteri – kineska tradicija u savremenoj tehnologiji
Zahvaljujući spoju savremene tehnologije i tradicionalne kineske medicine dobijeni su Pain Relief flasteri. Flasteri predstavjaju optimalnu kombinaciju ljekovitih kineskih trava dobijenih kao rezultat dugogodišnjih istraživanja narodnih iscjelitelja. Flasteri djeluju lokalno i efikasno, zahvaljujući receptu starom hiljadama godina,
U osnovi ljekovitog djelovanja flastera leže sljedeći efekti:
- Aktivacija mikrocirkulacije u koži i potkožnom tkivu
- Efikasno prodiranje ljekovitih supstanci ka mjestu upale
- Ublažavanje bola
- Obnavljanje funkcionalnosti mišića i zglobova
- Cjelokupni opuštajući efekat na organizam
U oblasti primjene flastera spada reumatologija, limfologija, traumatologije, ortopedija, gerijatrije i neurologije. Djelovanje Pain Relief flastera se zasniva na aktivnom i neprestanom prodiranju aktivnih sastojaka kineskih biljaka u duboke slojeve kože. Na taj način Pain Relief flasteri uspješno eliminišu bolove uzrokovane bolestima leđa, kičme i mišića te ponovo uspostavljaju unutrašnji balas u organizmu.