Na sjeverozapadnim obroncima planine Kozare, na udaljenosti od 20 kilometara od obližnjih gradskih centara, smještena je prirodom okružena i ljekovitim izvorima bogata banja Mlječanica.
U harmoniji sa prirodnim bogatstvima, opremljena savremenom tehnologijom i stručnim osobljem, specijalna bolnica za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju “Mlječanica” udaljena je od najbližeg gradskog naselja Kozarske Dubice 14 kilometara, a od Prijedora 25 km.
Lokalno stanovništvo od davnina je prepoznalo ljekovitost sumporom bogate vode, te su je u vidu kupki koristili za liječenje.
Ljekovitost izvora banje Mlječanica prepoznale su još austrougarske vlasti, koje su sprovele prve evidencije izvora i analizu vode, ali ozbiljnija hidrogeološka istraživanja i analize počinju tek sedamdesetih godina prošlog vijeka.
Svoja vrata za sve korisnike, sa širokom ponudom najkvalitetnijih usluga Centar za fizijatriju, rehabilitaciju i zdravstveni turizam Mlječanica otvara u julu 1978. godine i od tada posluje sa velikom zainteresovanošču pacijenata i visokim procentima uspješnog liječenja.
ZADOVOLJNI KORISNICI I BROJNA PRIZNANJA POTVRDA KVALITETA
Kvalitetno iskorištavanje darova prirode i stručno medicinsko osoblje veoma brzo dovode do prerastanja Banje Mlječanice u Institut za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i balneoklimatologiju, čime ona postaje jedno od najznačajnijih banjskih lječilišta u Republici Srpskoj.
Sulfatno-sulfidna mineralna voda, po brojnim pretpostavkama stara 5000 godina, sa uspjehom se koristi u liječenju zapaljenskih i degenerativnih reumatskih oboljenja, neuroloških oboljenja, posttraumatskih i postoperativnih stanja, oboljenja prifernih krvnih sudova, kožnih oboljenja, a svojim dejstvom pokazuje i uspješnost liječenja u drugim oblastima.
Veliki značaj, tokom boravka pacijenata u specijalnoj bolnici Mlječanica, pridaje se dijagnostici, za šta su predviđene savremeno opremljene laboratorije, DXA kabinet, UZV kabinet i kabinet za EMNG.
Za sve korisnike, Banja Mlječanica priprema i brojne dodatne sadržaje, kao što su usluge masaža vulkanskim kamenjem, maderoterapija, limfna masaža “panta rei” , relaks masaža stopala, a za sve koji odluče da svoje povjerenje ukažu ovoj ustanovi na raspolaganju su amfiteatar i biblioteka, te prostorije za sportsko-rekreativne sadržaje.
Slobodno vrijeme korisnici usluga Banje Mlječanice koriste za vanterapijske aktivnosti, bavljenje sportom, odlaske na izlet ili posjećivanje zabavnih sadržaja koje ova ustanova sedmićno organizuje.
“Kao poseban problem prepoznat je nedostatak sadržaja za vanterapijske aktivnosti, te je u želji da se to promijeni napravljen teren za mali fudbal, nabavljen sto za stoni tenis, kao i bicikli koji su stavljeni na raspolaganje pacijentima koji izraze želju da na taj način popune slobodno vrijeme. Osim toga, jednom sedmično se organizuju besplatni izleti do Manastira Moštanica i etno- sela Knežica. Svakog četvrtka ili petka u restoranu bolnice gostuju lokalna kulturno-umjetnička društva i tamburaški orkestri. Za ovo ljeto je planirana izgradnja trim-staze na brežuljku u neposrednoj blizini bolnice“, poručuju iz Banje Mlječanice.
GOSTI IZ MLJEČANICE ODLAZE ZADOVOLJNI I RADO JOJ SE VRAĆAJU
Raspoloživim smještajnim kapacitetima od 147 ležaja, i to 17 na odjelu za poluintenzivnu njegu, a ostatak u centralnom objektu i bungalovima u krugu bolnice, “Mlječanica” je danas domaćin gostima sa prostora cijele RS.
Povoljne cijene izdvajaju se kao posebne pogodnosti korisnicima, a u cijenu aranžmana uključujen je pun pansion, prvi i kontrolni pregled ljekara, kao i terapije propisane od strane ordinirajućeg ljekara. Cijene jednog bolničkog dana su 50, 55 i 60 KM u zavisnosti od vrste smještaja, dok je cijena na odjelu za poluintezivnu njegu 75 KM, a pacijenti se obično odlučuju da provodu od 10 do 21 dana na rehabilitaciji.
Posebne cijene očekuju penzionere, koji će smještaj platiti sa popustom od 10 odsto, kao i sa mogućnošču plaćanja na rate. Pored penzionera, popust od 20 odsto je zagarantovan i članovima porodica poginulih boraca, a ratni vojni invalidi svih kategorija će platiti iznost umanjen za 10 odsto.
Dobre odnose i saradnju, Mlječanica ostaruje i sa Fondom zdravstvenog osiguranja, a i uprkos tome poslednjih nekoliko mjeseci korisnici se uglavnom odlučuju da borave u banji o vlastitom trošku.
“Imamo dobre odnose sa FZO RS, ali od aprila prošle godine i stupanja na snagu novog Pravilnika o upućivanju na produženu rehabilitaciju imamo problema u ispunjavanju ugovorenih obaveza, što nam poprilično otežava poslovanje. Poslednjih godina je primjetan trend povećanja broja korisnika usluga koji dolaze o vlastitom trošku, a smanjenje broja korisnika koji dolaze o trošku FZO RS”, poručuju iz Mlječanice.
U PLANU IZGRADNJA HOTELA I REALIZACIJA NIZA PROJEKATA
U cilju poboljšanja i proširenja usluga koje Banja Mlječanica može da ponudi svojim korisnicima proteklih godina mnogo se ulagalo baš u te svrhe.
“U protekle tri godine je renoviran recepcijski hol, drugi sprat centralnog objekta, kao i bungalovi koji sada svi imaju klimu, frižider i LCD televizor. Zamijenjena je stolarija na odjelu za poluintenzivnu njegu. Stavljanjem lifta u funkciju je omogućena vertikalna komunikacija. Nabavljeni su novi aparati za elektro terapije, a u toku su završni radovi na zamjeni krova bolnice, kao i radovi na izradi projekta za proširenje odjela za neurološku rehabilitaciju”, ističu iz Mlječanice.
Pružanje najkvalitetnije medicinske usluge svim korisnicima, kao i organizovanje brojnih aktivnosti koje će boravak u Mlječanici učiniti još prijatnijim, glavni je cilj ove ostanove, koja i u budućnosti planira da nastavi u tom smjeru.
U narednom periodu, izgradnjom kompleksa, kako je predviđeno, korisnicima bi trebalo da se nađe kompleks sa hotelom kapaciteta 150 mjesta, zatvorenim i otvorenim bazenom sa sanitarnom vodom, te sportskim terenima. Takođe, predviđeno je i proširenje kapaciteta terapijskog bloka koji bi imao i hiperbaričnu komoru.
(Nevena Stanojević/ banjaluka.net)