Srbija neće dati Hrvatskoj dokumentaciju iz ustaške Nezavisne Države Hrvatske /NDH/, procjenjuju desno orijentisani portali iz Hrvatske, kriveći zbog toga “nesposobne” hrvatske političare.
Hrvatska desnica smatra da Srbija tom dokumentacijom ukazuje na genocidnost NDH.
Hrvatski desničari nastoje da ublaže ili falsifikuju istorijske dokaze o genocidu nad Srbima, Jevrejima i Romima i smatraju da bi im ustupanje dokumentacije moglo pomoći u tome.
U beogradskim arhivama nalazi se 340 kutija originalne građe o NDH.
Milan Terzić, direktor Arhiva Jugoslavije, ne zna zašto se ta priča sada podgrijava u javnosti, jer je u svijetu službeni stav arhivske struke da se fondovi ne mogu odvajati.
“Ako Hrvati hoće dokumente, neka daju pare i mi ćemo im ih skenirati, kao što to rade Slovenci”, navodi on.
Nekadašnji direktor Arhiva Jugoslavije Miladin Milošević pita: “Zašto Hrvatska traži dokumentaciju kvislinške države NDH, sa kojom, formalnopravno, neće da ima kontinuitet?”
Srbija ne namjerava da daje originalnu dokumentaciju, prenose hrvatski desni portali.
Dio radikalnih desničarskih portala u Hrvatskoj, kao i svake godine, pravi razne “prigodne” tekstove povodom osnivanja ustaške NDH – 10. aprila 1941. godine.
Ove godine, jedno od pitanja koje pokreću desničari odnosi se na arhivsku građu NDH smještenu u Beogradu, koja sadrži činjenice o zločinima ustaša.
Originalna arhivska građa Nezavisne Države Hrvatske /NDH/ mora da ostane u posjedu Srbije, a kopije mogu biti izdate u skladu sa dogovorima Vlade Srbije i u skladu sa bezbjednosnim procedurama i interesima, saopšteno je iz Ministarstva odbrane Srbije.
Ovaj stav iznesen je povodom zahtjeva Zagreba da se preko Komisije za sukcesiju Hrvatskoj vrati originalna građa koja se odnosi na ustaški režim Ante Pavelića, piše beogradska “Politika”.
U Ministarstvu odbrane podsjećaju da je Vlada Srbije 1. aprila 2010. formirala Međuresorsku radnu grupu za sprovođenje Aneksa D Sporazuma o pitanjima sukcesije, čiji je zadatak da Koordinacionom tijelu Vlade priprema prijedloge u vezi sa zahtjevima država-nasljednica, u pogledu Državne arhive SFRJ.
U odgovoru se navodi da Koordinaciono tijelo Vlade do sada nije tražilo zvanični stav od Ministarstva odbrane po zahtjevu Hrvatske o potraživanju arhivske građe NDH, pa s tim u vezi Vojni arhiv nije o tome davao svoje mišljenje.
“Napominjemo, Aneksom D Sporazuma o pitanjima sukcesije, koji se odnose na arhive, određeni su principi na osnovu kojih države-naslednice mogu da potražuju arhivsku građu, pa s tim u vezi i mogućnost njihove primenjivosti na fond NDH”, navode iz Ministarstva.
List navodi da Vojni arhiv čuva arhivsku građu fonda NDH, a sređeno je i obrađeno 555 kutija za koje postoji sumarni i analitički inventar.
U okviru sređenog dijela arhive NDH, značajni su i podaci Državne komisije za utvrđivanje zločina okupatora i njihovih pomagača: tematski popisnih osnovnih dokumenata ustaško-domobranskih jedinica i ustanova koji govore o logorima, zatvorima, streljanjima i deportovanju.
Tu su i spiskovi logora, planovi logora Jasenovac, popisi zatočenika i žrtava, zapisnici anketne komisije, fotografije, obdukcioni protokoli, zapisnici sa saslušanja zatočenika iz logora Stara Gradiška, prikaz logora u Sisku, Capragu, Bačkoj Topoli, Petrovgradu i Makedoniji.
U Ministarstvu potvrđuju da su pravna i fizička lica iz Hrvatske u proteklim godinama istraživala tu građu.
“Teme istraživanja hrvatskih državljana i institucija, udruženja i ustanova odnosile su se, u najvećoj meri, na podatke o domobranima u NDH, `istorijat 369. pukovnije NDH`, `Istorijat i delovanje 4. oružničke pukovnije`, `Vera i nasilje u istočnoj Hrvatskoj i severoistočnoj Bosni 1941-45`, `Prećutane žrtve Drugog svetskog rata i osječno-baranjske županije`, `Središnja Podravina 1941-48`, `Stradanje Roma na području NDH za vreme Drugog svetskog rata`, `Maks Luburić` i druge teme”, naveli su iz Ministarstva odbrane.
(Srna)