Ako je kvalitetno planirano, voćarstvo donosi znatno veći prihod od ratarstva, a gradnja hladnjače upravo je ono što nam treba da bi naš rad imao svrhu, tvrde prijedorski voćari, ističući da je snažniji zamah voćarstva u ovom kraju rezultirao i privredno-turističkom manifestacijom “Dani voća”, koja je 2018. po peti put održana u Prijedoru.
Na nedostatak zajedničkog skladištenja veće količine voća oni godinama upozoravaju, ali sada mogu da odahnu. Gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković na nedavno održanom savjetovanju voćara u Prijedoru najavio je prvu fazu izgradnje hladnjače u narednoj godini.
„Sa našim voćarima pronalazili smo adekvatno rješenje i namjera nam je da zajedno nastavimo graditi sistem hlađenja i distributivni centar, gdje će organizovati najbolju prodaju voća. Prvi dio projekta finansiraće Grad Prijedor sa 200.000 KM budžetskih sredstava, a ostatak ćemo nastojati pronaći zajedničkim projektima, obezbjeđivanjem potrebnih sredstava putem Evropske unije“, rekao je Đaković.
Na ovaj način, prva faza izgradnje hladnjače omogućiće voćarima da uskladište određenu količinu voća, kako bi se očuvalo i sačekalo bolju cijenu na tržištu. Ipak, kako stvari stoje, ni otkupna cijena nije dovoljna za normalnu proizvodnju.
Problematičan je izvoz, ali i uvoz jabuka. Voćari tvde kako se iz inostranstva uvoze jabuke dok naše, domaće jabuke imaju prepreke prilikom izvoza. Postavlja se pitanje – da li je domaće tržište trenutno dovoljno veliko za ovogodišnji urod, te kakve su uopšte mogućnosti izvoza.
“Naš cilj je plasirati na tržište voće u prvoj klasi, a prva klasa je ono što se isplati proizvoditi, sve ostalo je manja zarada ili gubitak. Projekat velike hladnjače je za nas od velikog značaja, jer naši voćari i dalje prave male hladnjače, kako bi prebrodili ovo teško vrijeme. Sa druge strane, i uvoz treba da se kontroliše. Nema smisla pričati o izvozu, dok god se skladišni prostori ne riješe”, kaže predsjednik Udruženja voćara grada Prijedora, Mladen Marjanović.
Kako je ovogodišnji urod bio dobar, voćari nisu mogli da čekaju, već su odlučili da prerade voće. Udružili su se sa Poljoprivrednom zadrugom “Kooperativa”, Agencijom “PREDA-PD” i Gradskom upravom kako bi pokrenuli liniju zdravih i prirodnih voćnih sokova. Tako je nastao budući prijedorski brend “Kapi s Kozare”, koji bi se u prodaji, ali i u ugostiteljskim objektima mogao naći do Nove godine.
Kako kaže Marjanović, to je bio dugogodišnji plan, koji je konačno realizovan ove sezone. U 3.500 litarskih i 4.000 pakovanja po dva i po decilitra prerađeno je oko 10 tona jabuke, kruške i jagode. Dobili su sok bez konzervansa, aditiva, boja i umjetnih zaslađivača, 100 odsto prirodan.
“Naše rješenje je bila prerada voća. Dobili smo finalni proizvod od našeg, provjereno domaćeg voća, kojeg ima još, i zato planiramo raditi veće količine, jer, kako smo čuli, ima zainteresovanih kupaca”, dodao je Marjanović.
Direktor Agencije “PREDA-PD”, Aleksandar Drljača, kaže da bi linija za hladno cijeđenje voća i hladnjača, kao dio distributivnog centra u Omarskoj, znatno olakšale planove voćara. Kako je naglasio, već uveliko se radi na vrlo ozbiljnom projektu prekogranične saradnje sa Zagrebačkom županijom i Crnom Gorom.
„Grad Prijedor nosilac je aktivnosti iz kojih treba da proizađe distributivni centar u Omarskoj, a u sklopu toga i linija za hladno cijeđenje sokova. Vrijednost tog projekta je oko 1.200.000 evra, s tim što bi na liniju za hladno cijeđenje sokova otpalo nekih 100.000 KM i to bi bila jedna od najmodernijih linija na teritoriji Bosne i Hercegovine“, rekao je Drljača.
Do tada, prijedorski voćari posvetiće se preradi za domaće tržište, kako bi se za ovu sirovinu dobilo više novca, a na taj način bi se kod domaćeg stanovništva trebala probuditi svijest o korištenju domaćih proizvoda, što bi uveliko poboljšalo krivulju ekonomije i usmjerilo je prema pozitivnom kursu.
(M. Šodić, opcija.net)