Danas je u Sarajevu održan sastanak bošnjačkih javnih ličnosti, čiji je domaćin bio bošnjački član i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović.
Skupu su prisustvovali reisu-l-ulema Islamske zajednice u BiH Husein ef. Kavazović sa delegacijom Islamske zajednice, koju su činili muftija sarajevski Enes ef. Ljevaković, muftija tuzlanski Vahid ef. Fazlović, muftija banjalučki Osman ef. Kozlić, muftija mostarski Salem ef. Dedović, direktor Uprave za vanjske poslove i dijasporu Rijaseta Razim Čolić i šef Kancelarije Reisu-l-uleme Rifat Fetić.
Osim njih, tu su bili i član Upravnog odbora Vijeća Kongresa bošnjačkih intelektualaca i predsjednik Bošnjačke zajednice kulture Preporod prof. dr. Senadin Lavić, predsjednik Matičnog odbora Bošnjačke zajednice kulture Preporod prof. dr. Sanjin Kodrić i predsjednik Asocijacije nezavisnih intelektualaca “KRUG 99” Adil Kulenović.
Sastanku su također prisustvovali predsjedavajući Vijeća ministara BiH Denis Zvizdić, ministar civilnih poslova BiH Adil Osmanović, ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac, prvi zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Šefik Džaferović, prvi zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Safet Softić, potpredsjednica entiteta Federacija BiH Melika Mahmutbegović, potpredsjednik entiteta RS Ramiz Salkić i šef Kluba Koalicije “Domovina” u Narodnoj skupštini RS Admir Čavka.
Razmatrani su sveukupna situacija i odnosi u Bosni i Hercegovini i regionu.
Posebna pažnja posvećena je odnosima između države Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice i njenih pripadnika u Bosni i Hercegovini, rastućoj islamofobiji i anti-bošnjačkoj propagandi, sigurnosnim prijetnjama sa kojima se Bosna i Hercegovina suočava, pokušajima historijskog revizionizma i negiranja agresije i genocida počinjenih u Bosni i Hercegovini, te položaju povratnika u entitetu RS.
Sudionici sastanka su donijeli slijedeće zaključke:
1. Tražimo da se bez odlaganja zaključi osnovni ugovor između Bosne i Hercegovine i Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini kao jedne od tradicionalnih vjerskih zajednica u Bosni i Hercegovini sa kojom država nije zaključila taj ugovor.
2. Najoštrije osuđujemo neutemeljene tvrdnje o radikalizaciji i bujanju nasilnog ekstremizma kod Bošnjaka. Krajnja namjera takvih ksenofobičnih i islamofobičnih tvrdnji je da se svjetska javnost zatruje lažnom predstavom o Bosni i Hercegovini, a naročito o njenim građanima muslimanima, kao o tobožnjoj sigurnosnoj prijetnji, te da ih se na taj način politički delegitmira
3. Bošnjaci su autohtoni evropski narod koji je uvijek baštinio civilizacijske vrijednosti tolerancije i kulture zajedničkog života kojih se nikada neće odreći. Iako je nad njima počinjen genocid, Bošnjaci nikada nisu uzvratili istom mjerom na zla i nasilje kojima su bili izloženi u više navrata u posljednjem stoljeću, nikada nisu posegnuli za osvetom ili ekstremizmom, nego su uvijek dosljedno istrajavali na istini i pravdi.
4. Odlučno odbacujemo drsku, uvredljivu i potpuno neosnovanu tvrdnju o planovima za stvaranje islamske države na tlu Bosne i Hercegovine. Bošnjaci su trajno opredijeljeni za očuvanje i jačanje cjelovite Bosne i Hercegovine kao demokratske, multietničke, evropske, sekularne i građanske države utemeljene na vladavini zakona, članice Evropske unije i NATO-a. Također, odlučno odbacujemo evidentna nastojanja da se kroz naglašavanje islamskog identiteta Bošnjaka oni pokušaju svesti na status vjerske skupine. Islam jeste imao važnu ulogu u konstituiranja modernog nacionalnog identiteta Bošnjaka, ali su oni prije svega evropski narod sa svim pravima koja mu pripadaju.
5. Pozivamo predstavnike i drugih naroda da se opredijele za sekularnu državu Bosnu i Hercegovinu i da prestanu sa uvođenjem i nametanjem vjerskih obilježja i simbola u javnim i državnim institucijama na svim nivoima vlasti.
6. Odlučno odbacujemo svaki pokušaj izjednačavanja branilaca i agresora i stvaranja vještačkih balansa kroz intenziviranje montiranih krivičnih procesa protiv branilaca Bosne i Hercegovine. Samo istina i pravda mogu biti temelj istinskog pomirenja i povratka povjerenja.
7. Najoštrije osuđujemo veličanje udruženih zločinačkih poduhvata kojima su Bošnjaci bili izloženi u proteklom ratu i koji su dobili svoj epilog u presudama Haškog tribunala, kao i glorifikovanje i dodjelu odlikovanja presuđenim ratnim zločincima.
8. Tražimo od vlasti entiteta RS da prestanu sistemsku diskriminaciju povratnika u tom entitetu. Neprihvatljivo je da se Bošnjaci i Hrvati u entitetu RS tretiraju kao građani drugog reda. Tražimo da se bošnjačkoj djeci u tom entitetu omogući školovanje na bosanskom jeziku. Tražimo da se osigura ravnopravan tretman, bez diskriminacije po etničkoj osnovi, prilikom zapošljavanja u institucije entiteta RS.
9. Tražimo od vlasti na svim nivoima da kroz sistemska rješenja osiguraju finansijsku i svu drugu potrebnu podršku za reintegraciju, održivi povratak i efikasniju implementaciju Aneksa VII Dejtonskog mirovnog sporazuma.
10. Tražimo da se u entitetu Federacija BiH, u kantonima gdje to još nije urađeno, osigura ustavno-pravna ravnopravnost svih naroda i građana.
(vijesti.ba)
Izetbegović: Nisam bio u Mostaru jer sam dobio običnu pozivnicu
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović najavio je da će, ukoliko sada ne bude riješen problem asimetrije Vijeća naroda Republike Srpske i Doma naroda Federacije BiH, to pokušati učiniti preko Ustavnog suda.
On je na konferenciji za novinare poslije sjednice Predsjedništva SDA u Sarajevu istakao da BiH “trese” puno veći problem od onog koji se trenutno pokušava riješiti, a to je problem asimetrije Vijeća naroda u Republici Srpskoj i Doma naroda FBiH.
“Problem asimetrije Vijeća naroda u Republici Srpskoj i Doma naroda FBiH daleko je bitniji za ovu zemlju. Ona ljude stavlja u diskriminacijsku poziciju”, smatra Izetbegović.
On je naveo da SDA na rješenju tog problema insistira već 15 godina.
“I dobro je što imamo zajednički stav o puno bitnijem pitanju od Ljubićeve apelacije. Ako ne uspijemo sada riješiti to, onda idemo preko Ustavnog suda. Dom naroda u FBiH treba da štiti nacionalne interese, a on radi zapravo sve što radi i Predstavnički dom i čak je jači, a to nema nigdje na svijetu”, smatra Izetbegović.
Prema njegovom mišljenju, ako ne bude usvojen novi Izborni zakon to je loša poruka za Evropu.
“Na nama je da pokušamo naći rješenje i nije kasno sve do kraja septembra, a ne 7. maja. HNS i Dragan Čović bi htjeli da oni određuju pravila igre i da četiri stranke u federalnom parlamentu nemaju pravo na svoj stav sa 60 odsto poslanika u tom parlamentu. Problem LJubićeve apelacije se svodi na to da se jedan ili dva predstavnika u Domu naroda FBiH budu na primjer iz zapadne Hercegovine, a ne iz Goražda. Dakle dva od njih 17. To je problem tog nivoa”, rekao je Izetbegović.
Kada je riječ o njegovom neprisustvu na Mostarskom sajmu, Izetbegović je rekao da se to dogodilo jer je Čović tako želio.
“Dobio sam običnu pozivnicu koju dobije hiljade drugih. Predsjedništvo je pokrovitelj, a na njoj to nije stajalo. Nisam bio upoznat s protokolom. To su stvari koje su namjerno urađene. Nije bilo druge nego neodazvati se”, rekao je Izetbegović.
Tadić: Prioritet Izetbegovićevog skupa je revizija Dejtona
Predsjedavajući Doma naroda parlamenta BiH Ognjen Tadić ocijenio je da današnji zaključci predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Bakira Izetbegovića i predstavnika Islamske zajednice u BiH predstavljaju pokušaj razgradnje Dejtonskog mirovnog sporazuma i obeshrabruju svakoga ko bi želio da vidi BiH kao zemlju ravnopravnih konstitutivnih naroda.
Tadić je izjavio Srni da zaključci sa sastanka dolaze sa stola ljudi koji de fakto vrše vlast u cjelokupnoj BiH, na svim institucionalnim nivoima, i govore o tome da ta struktura nije zadovoljna onim što je postigla nakon objavljivanja stava iz 1992. godine da Jugoslavija više nije prihvatljiva i da treba krenuti putem takozvane nezavisnosti.
“Od završetka popisa stanovništva i objavljivanja rezultata, prema kojima nešto više od 50 odsto stanovništva pripada, uslovno rečeno, bošnjačkoj populaciji počeo je još naglašeniji stav o tome da dejtonska BiH nije prihvatljiva, da je treba razgraditi i blokirati sve njene institucije. Time bi stvorili uslovi da se, po principima pojednostavljene demokratije, prikaže da je BiH primarno država Bošnjaka, a, sekundarno drugih naroda i nacionalnih manjina koji su, valjda, nekom istorijskom greškom ili slučajnošću zatečeni na ovom prostoru”, kaže Tadić.
Prema njegovim riječima, traženjem argumenata kojima se opravdava rušenje dejtonskog koncepta, često se poseže za tim bazičnim pitanjima u vezi sa ravnopravnošđu naroda.
“Ukoliko ovo nije samo predizborna priča, a izražavam nadu da jeste, onda se zapravo na ovakav način poručuje svakom široko postavljenom konceptu koji polazi od dejtonskih postulata da nema podršku u većinskom dijelu bošnjačkog naroda. To nije ništa drugo nego odustajanje od Dejtonskog mirovnog sporazuma”, smatra Tadić.
On ističe da, bez obzira na ovakve stavove, dejtonske i ostale institucije koje postoje u BiH mogu funkcionisati i pokazati svoju vitalnost.
“Teze iz ovih zaključaka uopšte nisu prioritet ovog oglašavanja. Prioritet je taj revizionistički odnos prema Dejtonskom sporazumu, a da se ono što je napisano u zaključcima samo koristi kao povod da se otvori priča o reviziji Dejtonskog sporazuma”, ističe Tadić.
On napominje da su, samim tim, svi zahtjevi iz zaključaka u potpunosti devalvirani, jer čak i da je to tačno, rješavanjem tih pitanja ne bi se ništa promijenilo.
“Tražili bi se novi argumenti u kojima se pokušava ova BiH sa tri konstitutivna naroda pretvoriti u zemlju većine jednog od naroda”, rekao je Tadić.
Učesnici sastanka, čiji je domaćin bio Izetbegović, zatražili su da bez odgađanja bude zaključen osnovni ugovor između BiH i Islamske zajednice u BiH.
Jedan od zaključaka učesnika sastanka je da je “neprihvatljivo da se Bošnjaci i Hrvati u Republici Srpskoj tretiraju kao građani drugog reda”.
Oni su osudili, kako navode, neutemeljene tvrdnje o radikalizaciji i bujanju nasilnog ekstremizma kod Bošnjaka, te odbacili kao neosnovanu tvrdnju o planovima za stvaranje islamske države na teritoriji BiH.
(Srna)