Iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini komentarisali su za N1 najavu Vlade Republike Srpske nakon najave da će ovaj entitet odustati od formiranja rezervnog sastava entitetskog MUP-a, ali da će oformiti žandarmeriju.
Iz Ambasade su za N1 kazali da je odluka ”da se povuku amandmani na Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima Republike Srpske – korak u pravom smjeru”.
”Njima bi se stvorili uvjeti za formiranje rezervnog sastava policije Republike Srpske. Kao što smo i ranije govorili, uspostava rezervnih policijskih sastava u bilo kojem entitetu ne doprinosi rješavanju transnacionalnog pitanja poput migrantske krize. Jedino će veći stepen koordinacije i interoperabilnosti doprinijeti stabilnijoj i sigurnijoj Bosni i Hercegovini. S druge strane, rezervne policijske snage bi samo povećale tenzije i vodile ka eskalaciji nepovjerenja”, istakli su za N1 iz Ambasade SAD u BiH.
Također, navode da traže dodatne informacije od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske o informaciji od 24. juna prema kojoj će jedinice za podršku promjeniti naziv u “žandarmeriju”, koja se definiše kao vojna komponenta institucija za primjenu zakona.
“Sjedinjene Američke Države ulažu milione dolara u BiH u policijske jedinice koje nisu militarizovane i koje su, prije svega, u funkciji zaštite građana i ti ciljevi će i dalje biti naš prioritet”, naglašavaju za N1.
“Vratiti MUP RS u ustavne okvire”
Potpredsjednik RS Ramiz Salkić ukazuje da odustajanje od formiranja rezervnog sastava policije tog entiteta, uz najavu formiranja žandarmerije, ne predstavlja stvarno odustajanje od ideje formiranja oružane formacije, “s ciljem njene upotrebe radi realizacije političkih ideja i ciljeva u datom trenutku”.
“Formiranje žandarmerije iz sastava redovnih policajaca, čiji bi se broj povećao, može biti i opasnija ideja od rezervnog sastava, imajući u vidu operativnost, uvježbanost i opremljenost takve jedinice”, upozorio je Salkić.
Smatra da cilj ne bi trebao biti stvaranje novih formacija u okviru Ministarstva unutrašnjih poslova, već da postojeći sastav, u smislu nacionalne zastupljenosti, treba uvesti u ustavne okvire.
Ustavom entiteta RS u članu 97. predviđena je nacionalna struktura po popisu iz 1991. godine do okončanja potpune provedbe Aneksa 7 Dejtonskog mirovnog sporazuma.
Po nekim procjenama, broj Bošnjaka u MUP-u RS bi trebao biti između 25 i 30 posto. Međutim, današnje stanje je drastično drugačije i u sastavu MUP-a se nalazi tek oko četiri posto Bošnjaka, istakao je Salkić.
“Takav nacionalni sastav MUP-a entiteta ne ulijeva povjerenje i ne nudi sigurnost svim građanima na istom nivou. Uspostava nacionalnog sastava MUP-a po Ustavu i popisu iz 1991. godine, makar bi djelimično vratila povjerenje Bošnjaka u entitetsku policiju, koje je danas na najnižem nivou”, kazao je Salkić.
Pozvao je nadležne entitetske vlasti, Vladu i MUPRS, da počnu poštivati i provoditi Ustav entiteta.
“Očekujemo od OHR-a, ali i od drugih međunarodnih organizacija i ambasada u Bosni i Hercegovini, da se konačno počnu baviti pitanjem nacionalne zastupljenosti u organima entiteta i da pomognu da se ona uskladi sa Ustavom ovog entiteta”, naveo je potpredsjednik RS Ramiz Salkić.
(N1)