Od početka ove godine do danas, na području u nadležnosti Policijske uprave Prijedor, registrovano je 19 požara na vozilima koja su se zapalila tokom vožnje.
To nije sve, jer je ukupan broj požara na vozilima, u stvari, 21, pošto su, kako navodi Vesna Pačariz, portparol PU Prijedor, osim već pomenutih 19 u vožnji, dva požara evidentirana na parkiranim vozilima.
Uzrok požara na parkiranim vozilima najčešće su neispravne elektroinstalacije, a na onim u vožnji i problemi sa zagrijanim motorom, trenjem oštećenih metalnih dijelova koji dovode do grijanja i varničenja, što obično prate prljavi i zauljeni motori.
U prijedorskoj Policijskoj upravi kažu da održavanje vozila treba povjeriti ovlaštenim službenim servisima i stručnim osobama.
„Rijetki su slučajevi da se požari pojave na novijim vozilima. Česte pojave samozapaljenja vozila u toku vožnje mogu se vezati za prosječnu godinu proizvodnje, odnosno starosti i održavanja vozila“, navodi Vesna Pačariz, te dodaje da registraciju ili produženje registracije vozila prati i tehnički pregled vozila.
Iz Auto-moto društva Prijedor sugerišu vozačima da posebno obrate pažnju na elektroinstalacije, te instalacije za dovod goriva.
Mirko Brkić, sekretar Auto-moto društva Prijedor, podsjeća da Auto-moto Savez RS dva puta godišnje organizuje preventivne tehničke preglede automobila. Kontrolišu se kočioni sistemi, upravljački mehanizam, rashladna tečnost, stanje amortizera, plinska instalacija. Problem, po Brkiću, predstavljaju i rezervni dijelovi. Prilikom kupovine, pažnju treba obratiti na cijenu, jer najskuplje je nabavljati najjeftinije.
„Ugrađuju se, vjerovatno, nekvalitetni i jeftini rezervni dijelovi, što može biti uzrok koji će dovesti do zapaljenja vozila u toku vožnje. Kada kreće na put, vozač mora posvetiti pažnju svom vozilu, pregledati ono što je osnovno, otkloniti nedostatke, jer, ako nastanu problemi na putu, onda je to dosta skuplje i ugrožava bezbjednost kretanja vozila“, kaže Brkić.
U prilog većini građana ne ide ni činjenica da uglavnom voze stara i nerijetko „punoljetna“ vozila. Brkić objašnjava da njegov auto broji 19 godina, ali tri puta godišnje, a naročito pred put, obavezno ide na detaljan tehnički pregled.
„Kad putujem, pogotovo negdje dalje, obavezno odem kod mehaničara. On uradi ono osnovno što se može konstatovati, neispravno zamijeni i onda imaš neku sigurnost u vožnji“, kaže Brkić.
Iz Policijske uprave Prijedor poručuju vozačima da je neophodno potpuno isključiti improvizaciju prilikom održavanja vozila. Jer, jedna improvizacija nikada ne ide sama, pa vrlo lako nastaje čitav lanac događaja u kojima se ovdašnje čuveno „uzdanje u sreću“ pretvara u suštu suprotnost.
To pokazuje i posljednji slučaj ove vrste u Prijedoru. U 5.28 časova ujutro, 25. septembra, na magistralnom putu Prijedor – Sanski Most, u ulici Stepe Stepanovića, u vožnji je došlo do požara na putničkom automobilu „renault“ kojim je upravljao D. M. iz Prijedora.
Policija i vatrogasci su brzo stigli, čim su obaviješteni, ali, D. M. je u tim minutama čekanja pokušao da djeluje i sam. Primjetivši dim, ovaj vozač je zaustavio automobil pored benzinske pumpe, nadajući se da će tu pronaći protivpožarni aparat. Međutim, do aparata nije došao, a razlog je (ne)očekivan – benzinska pumpa u to doba nije radila.
Da su ovakve situacije moguće i sa parkiranim vozilima, pokazuje bizarna nesreća koja se desila 25. aprila ove godine, oko 20.20 časova. U mjestu Srednja Čađevica, u opštini Novi Grad, na području koje je takođe u nadležnosti PU Prijedor, u dvorištu porodične kuće u vlasništvu V. G. zapalio se „golf“.
Na mjesto nesreće izašla je policija, koja je nakon uviđaja utvrdila da je u nezaključano vozilo ušlo trogodišnje dijete bez nadzora, te zapalilo šibicu i izazvalo požar u unutrašnjosti automobila. Tom prilikom, dijete je zadobilo tjelesne povrede, zbog kojih je hospitalizovano u UKC RS.
(M. Šodić, opcija.net)