Akademijom održanom večeras u centru Sava, u Beogradu, obeležena je 20. godišnjica završetka bitke na Košarama.
Ta bitka vodila se od 9. aprila do 14. juna 1999. na granici Jugoslavije i Albanije, a cilj napada bio je da se presecanjem komunikacije između jedinica Vojske Jugoslavije u Đakovici i Prizrenu, omogući kopnena invazija na Kosovo.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je večeras na akademiji povodom obeležavanja 20. godišnjice bitke na Košarama da su se Srbiji u prethodnih 15-20 godina “stideli da govore o junaštvu naših junaka” ne bi li se “dodvorili onima koji su ubijali naš narod samo da bi se održali na vlasti”.
“Na ovom mestu nemamo prava na tišinu, ponosan sam što više ne ćutimo, što se dičimo junacima, glasno govorimo o njima, dvadeset sramotnih godina je bilo previše”, kazao je Vučić.
Vučić je kazao da je na paradi održanoj povodom Dana pobede 10. maja u Nišu osetio mržnju prema sebi i ljudima koji su u njoj učestvovali.
“Kada su se prvi put pojavili borci, krenuli su da nas napadaju sa svih strana. Možda je to bilo prvi put, ali biće i svakog sledećeg Dana pobede, oni su dali sve za našu Srbiju”, dodao je Vučić.
Nije mrtav borac onaj koji je poginuo, nego onaj koji je zaboravljen, a junaci sa Košara nisu, niti smiju da budu zaboravljeni, poručio je večeras jedan od učesnika ove bitke Vladimir Ilić na svečanoj akademiji u Beogradu povodom obilježavanja 20 godina od bitke na Košarama.
Svjedočenjima preživjelih, citatima iz pisama nekih od 108 poginulih pripadnika Vojske Jugoslavije, koji su branili državnu granicu od albanskih snaga tokom NATO agresije, kao i dramsko-dokumentarnim izvođenjem, na akademiji u Sava centru predstavljen je sav užas kroz koji su prolazili vojnici.
Ilić se prisjetio napada koji je počeo u zoru i trajao cijeli dan, ističući da je najteže bilo kada su njegovi saborci stradali u borbama.
On kaže da su im jedini oslonac na nepoznatom terenu bili obučenost i znanje.
“Zadivljujuće je kako smo postupali svi kao jedan, a starešina uvek prvi”, rekao je Ilić koji je bio pripadnik Petog bataljona vojne policije.
Vidoje Kovačević, komandant borbene grupe 63. padobranske brigade u penziji, istakao je da su Košare primjer kako vojničko umijeće, snaga i jedinstvo, a iznad svega moral, mogu da nadjačaju brojnijeg neprijatelja.
“Nama veteranima je posebno drago što država u poslednjih nekoliko godina čuva sećanje na bitke i time ukazuje poštovanje veteranima”, rekao je Kovačević.
Osim učesnika bitke na Košarama, članova njihovih porodica i porodica stradalih, svečanoj akademiji prisustvovao je i državni vrh sa predsjednikom Aleksandrom Vučićem na čelu, kao i načelnik Generalštaba Vojske Srbije Milan Mojsilović i druge zvanice.
U sali su u jednom dijelu ostavljene prazne stolice sa imenima i prezimenima poginulih u bici na Košarama.
Bitka na Košarama – simbol odbrane državne granice Srbije trajala je od 9. aprila do 14. juna 1999. godine.
U ovoj bici, jednoj od najtežih u novijoj istoriji, poginulo je 108 pripadnika Vojske Jugoslavije braneći državnu granicu od albanskih snaga. Među poginulima je i 50 mladića na odsluženju vojnog roka.
(Beta, Srna)