Tokom prošle godine iz bijela svijeta smo uvezli više od 250 miliona KM vode, hljeba i pekarskih proizvoda, ogrjevnog drveta, slame i pljeve.
Iako je riječ o proizvodima za koje će svako reći da imamo i te kako dobar potencijal, činjenica je da njihov uvoz u BiH cvjeta, dok s druge strane, izvoz jedva dostiže trećinu uvozne vrednosti.
Sagovornici “EuroBlica” poručuju da je, ako već moramo da uvozimo naftu, automobile, električne aparate, razne hemijske proizvode i slično, poražavajuće da godišnje stotine miliona KM dajemo za pomenute robe.
Prema podacima Spoljnotrgovinske komore, lane je u BiH uvezeno vode u vrijednosti 128 miliona KM, hljeba i peciva 122,5 miliona, ogrevnog drveta u oblicama i cjepanicama 2,7 miliona, slame i pljeve 362.000 KM.
Od početka ove godine, samo hljeba i pekarskih proizvoda, te ogrevnog drveta, uvezli smo 72,3 miliona KM.
Zanimljivo je da, pored zemalja okruženja i Evrope, pomenute proizvode uvozili i iz Irana, Izraela, Afganistana, Jordana.
Ekonomisti objašnjavaju da problem leži u činjenici da u BiH ne postoji koordinacija, odnosno povezanost između domaćih proizvođača, izvoznika i uvoznika.
– Oni ne znaju jedni za druge, pa je često lakše uvesti neke robe, nego tražiti domaćeg dobavljača. Privredne komore i nadležna ministarstva morala bi da naprave analizu zašto uvozimo proizvode za čiju proizvodnju imamo domaće resurse – kaže ekonomista Zoran Pavlović.
U Privrednoj komori RS kažu da je poražavajuće da se u inostranstvu snabdjevamo robama koje možemo da proizvodimo ne samo za domaće tržište, nego i za izvoz.
– Međutim, jedan od osnovnih razloga njihovog uvoza je nerazvijena svest naših potrošača kad je riječ o kupovini domaćih proizvoda – kaže portparol ove komore Vladimir Blagojević.
Iz STK ranije su saopštili da pomenutih roba možemo da proizvedemo onoliko koliko zahteva domaće tržište, ali da to koči prekomijeran uvoz otvorenost naše ekonomije.
Naglasili su da za ove proizvode u BiH definitivno postoji sirovinska baza, te da je neophodno napraviti temeljnu analizu zašto na uvoz dajemo ogromne pare.
Maletić: Sramota
Ljubo Maletić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije, kaže da je sramota da stanovnike BiH hrane, poje i griju proizvođači iz bijela svijeta.
– Ako nemamo izvora i reka, njiva, livada i šuma, onda nemamo ništa. Jasno je da jedna država, htjela to ili ne, mora da se u inostranstvu snabdjeva robama koje sama ne može da proizvede. Međutim, žalosno je i van pameti je da uvozimo hljeb, sijeno, cjepanice, vodu – naglašava Maletić.
(EuroBlic)