Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić rekao je da je Republika Srpska protiv ratifikovanja Sporazuma o statusu funkcionisanja Međunarodne komisije za nestala lica u BiH /ICMP/.
“Očekujem da na sutrašnjoj sjednici Doma naroda parlamenta BiH neće doći do ratifikovanja ovog sporazuma, jer bi to dalo određenu vrstu diplomatskog imuniteta ICMP-u, koji bi bio amnestiran od bilo kakve odgovornosti za diskriminišući odnos prema srpskim žrtvama i proces traženja nestalih lica u BiH”, rekao je Kojić Srni.
On je podsjetio da je negativno mišljenje o tom Sporazumu usvojeno i na Odboru za boračko-invalidsku zaštitu Narodne skupštine Republike Srpske, koje je zatim proslijeđeno Domu naroda Parlamentarne skupštine BiH.
Kojić je rekao da bi ratifikovanjem Sporazuma bila nastavljena “bošnjačka priča” o zločincima i žrtvi, te pokušaj potpune satanizacije srpskog naroda u BiH i lobiranja kod mnogih zemalja u svijetu za unitarnu BiH.
“Nikako ne treba dozvoliti da se ratifikovanjem ovog Sporazuma da prostor Bošnjacima da pod plaštom ICMP-a pričaju po svijetu priču kako su oni jedina nestala lica i žrtve rata u BiH”, istakao je Kojić.
On kaže da je ICMP bio potpuno pristrasan prema Bošnjacima, zbog čega nikako ne zaslužuje ratifikovanje Sporazuma.
Kojić je naveo da je ICMP upravljao procesom traženja nestalih lica u BiH, jer je birao po jednog člana iz svakog naroda u Upravni odbor Instituta za nestala lica BiH.
“Definisali su da se konsenzus za donošenje odluka u Upravnom odboru Instituta za nestala lica BiH, koji broji ukupno šest članova, postiže kada po jedan iz svakog naroda glasa”, ističe Kojić.
On je napomenuo da je ICMP nezakonito davao pet miliona KM određenim komunalnim preduzećima u Federaciji BiH /FBiH/ za takozvano čuvanje posmrtnih ostataka, svega dva miliona KM za traženje nestalih, što nije bio slučaj u Republici Srpskoj.
“Na ovaj način postoji određeni stepen odgovornosti ICMP-a, jer ima elemenata nezakonitosti u plaćanju čuvanja posmrtnih ostataka, a ratifikovanjem Sporazuma oni bi bili amnestirani od bilo kakve odgovornosti”, rekao je Kojić.
Dom naroda Parlamentarne Skupštine BiH trebalo bi na sutrašnjoj sjednici u Sarajevu da razmatra izvještaj komisije Kolegijuma o nastojanju za postizanje saglasnosti za ratifikaciju Sporazuma o statusu i funkcionisanju Međunarodne komisije za nestala lica.
Predsjedništvo BiH u januaru 2016. godine donijelo je Odluku o pristupanju BiH Sporazumu o statusu i funkcionisanju ICMP-a.
(Srna)