Njemački mediji su danas, dva dana uoči parlamentarnih izbora u toj zemlji, objavili procjenu pravnog odjeljenja Bundestaga u kojoj se zaključuje da otvaranje granica za izbjeglice prije dvije godine nije bilo pravno utemeljeno, prenosi Hina.
“Savezna vlada do današnjeg dana nije objasnila na temelju kojeg zakona je na jesen 2015. dopustila ulazak u zemlju izbjeglicama. Po pravilu su ove osobe morale da budu poslate natrag u Austriju, koja važi za sigurnu zemlju”, navodi se u procjeni pravnog odjeljenja naučne službe Bundestaga u koju je uvid imao dnevnik Welt.
Navodi se da pravnici Bundestaga isto tako smatraju da je za odluku ove vrste bila potrebno i odobrenje parlamenta. Oni se pozivaju na odluku Ustavnog suda koji je odredio da odluke o useljenju u Njemačku, vezano za kontrolu udjela stanovništva stranog porijekla, donosi zakonodavna vlast odnosno Bundestag, pa je tako i o otvaranju granica za izbjeglice trebalo da odlučuju poslanici parlamenta.
Podsjeća se da je odluku o otvaranju granica za izbjeglice 4. septembra 2015. donijela sama kancelarka Angela Merkel nakon konsultacija sa nekoliko ministara.
Prema postojećim zakonima izuzeće od “zabrane ulaska” u zemlju izbjeglicama iz susjednih, sigurnih zemalja, može da izda samo Ministarstvo unutrašnjih poslova. Ali, ovaj formalni čin nikada nije izvršen tako da, kako se zaključuje u vještačenju, odluka o otvaranju granica “nikada nije pravno utemeljena”.
Navodi se da bi vještačenje naučne službe njemačkog parlamenta moglo saveznu vladu Angele Merkel da dovede u neprilike, jer su stranke Alternativa za Njemačku (AfD) i Liberalno-demokratska stranka (FDP) najavile pokretanje istražne komisije na temu odgovornosti za priliv izbjeglica u Njemačku ukoliko nakon nedeljnih parlamentarnih izbora uđu u Bundestag.
Podsjeća se da i desno populistički AfD i FDP, prema svim ispitivanjima javnog mnjenja, u nedjelju prelaze izborni prag i ulaze u Bundestag.
Kritika izbegličke politike Angele Merkel temelj je uspjeha desnih populista iz AfD, koji bi na ovim izborima mogli da postanu treća politička snaga u Bundestagu.
(Agencije)