Softverski guru Džon Mekafi pronađen je mrtav u zatvorskoj ćeliji. Njegovo tijelo je pronađeno poslije odluke španskog suda da bude izručen Americi.
Lokalno katalonsko ministarstvo pravde saopštilo je da su zatvorski lekari pokušali da ga reanimiraju, ali nisu uspeli.
U saopštenju se navodi da „sve ukazuje” da je Mekafi počinio samoubistvo.
Ukoliko imate računar, sigurno ste čuli za McAfee, da to je onaj anti-virus koji vam omogućava sigurno surfovanje interenetom. Međutim, Džon je već nekoliko puta dolazio na naslovne strane američkih medija svojim ponašanjem a prošle godine je i uhapšen u Španiji zbog utaje poreza.
Mekafi je trebalo da bude izručen Sjedinjenim Državama, a presuda se očekivala ovih dana od španskih sudova. Pisalo se da, ukoliko bude izručen, 76-godišnjak će se suočiti sa sudom zbog optužbi za utaju poreza između 2014. i 2018. godine, za koje je predviđena zatvorska kazna do 30 godina.
Advokat potvrdio suicid
Tvorac slavnog antivirusnog programa John McAfee u srijedu je počinio samoubojstvo u zatvoru u Barceloni, potvrdio je njegov odvjetnik, nakon što je ga je Španjolska odlučila izručiti SAD-u zbog optužbi o utaji poreza, prenose agencije.
McAfeeov odvjetnik Javier Villalba kazao je da se američko-britanski programer objesio jer ga je devet mjeseci u zatvoru dovelo do očaja.
Tijekom saslušanja na sudu prošli mjesec 75-godišnji McAfee rekao je da će zbog svoje visoke dobi vjerojatno ostatak života provesti u pritvoru u SAD ako bude osuđen.
„Nadam se da će španjolski sud vidjeti nepravdu u tome“, rekao je tada pa dodao da ga „SAD želi iskoristiti kao primjer“.
McAfee je godinama bježao od američkih vlasti, djelomično na svojoj megajahti. Optužen je u saveznoj državi Tennessee zbog utaje poreza, a optužen je i u slučaju prijevare kriptovalutama u New Yorku.
Živopisni tehnološki poduzetnik ulovljen je 3. listopada na zračnoj luci u Barceloni, uoči presjedanja za Istanbul s britanskom putovnicom, objavila je tada španjolska policija.
McAfee je prije lansiranja prvog antivirusnog programa 1987. godine radio za NASA, Xerox i Lockheed Martin. Intel je preuzeo tvrtku 2011. dok McAfee nije više imao ulogu u njoj. Program i dalje nosi njegovo ime i u svijetu ima 500 milijuna korisnika.
Španjolski sud je odluku o izručenju donio u srijedu, a istog dana on je pronađen mrtav u ćeliji.
McAfee je 2019. rekao da nije platio američki porez na dohodak osam godina iz ideoloških razloga. Kubi je ponudio pomoć u izbjegavanju američkih sankcija putem kriptovaluta, a planirao se i kandidirati za američkog predsjednika kao predstavnik libertarijanaca.
Njegova supruga Janice na Twitteru je u nedjelju napisala kako „su američke vlasti odlučne u tome da John umre u zatvoru kako bi bio primjer za one koji govore o korupciji unutar vladinih agencija“.
„Nema šanse da bi on imao pošteno suđenje u SAD“, dodala je tada.
(ATV)