Borba za venecuelansko zlato vredno milijardu dolara, uskladišteno u Banci Engleske, dobilo je novi obrt. Engleski Apelacioni sud ukinuo raniju presudu Višeg suda o tome koga Velika Britanija prepoznaje kao legitimnog predsednika Venecuele.
Apelacioni sud Engelske uvažio je žalbu Centralne banke Venecuele i ukinuo presudu Višeg suda u julu, kojom je utvrđeno da je britansko priznanje opozicionog lidera Huana Gvaida kao “privremenog legitimnog predsednika Venecuele” bilo konačno, prenosi Rojters.
Centralna banka Venecuele tužila je u maju Banku Engleske kako bi povratila kontrolu nad zlatom, koje bi trebalo, kako tvrdi, da se proda za finansiranje borbe protiv epidemije koronavirusa.
Banka Engleske blokirala je prodaju venecuelanskog zlata, nakon što se britanska vlada početkom 2019. pridružila desetinama država podržavajući Huana Gvaida na osnovu tvrdnji da je pobeda Nikolasa Madura na predsedničkim izborima prethodne godine nameštena.
Odluka Apelacionog suda znači da se slučaj vraća Višem sudu da bi se konačno utvrdilo ko je od dvojice lidera legitiman predsednik.
U presudi se navodi da je neophodno utvrditi da li “vlada Ujedinjenog Kraljevstva priznaje Huana Gvaida kao predsednika Venecuele u sve svrhe i stoga ne priznaje Nikolasa Madura za predsednika u bilo kom vidu”.
Potrebno je da se odredi i “da li Vlada Velike Britanije prepoznaje Gvaida kao ovlašćenog predsednika Venecuele i time njegovo pravo da vrši sva ovlašćenja predsednika, ali takođe da li priznaje Madura kao osobu koja u stvari izvršava neka ili sve ovlašćenja predsednika Venecuele”.
Centralna banka Venecuele, koja deluje pod autoritetom Nikolasa Madura, saopštila je da će prihod od prodaje zlata biti prebačen direktno Programu Ujedinjenih nacija za razvoj u svrhu nabavke humanitarne pomoći, lekova i opreme za borbu protiv pandemije kovida 19.
Venecuelanska opozicija tvrdi da Maduro želi da iskoristi novac za isplatu svojih stranih saveznika, što njegovi advokati negiraju.
Britanska agencija navodi da je tokom protekle dve godine, Madurova vlada uzela oko 30 tona rezervi zlata da bi ih prodala u inostranstvu za preko potrebnu čvrstu valutu.
(RTS)