Iako su vlasti Bugarske i Hrvatske (uz negativan test na prisustvo koronavirusa i potvrdu o rezervisanom smeštaju), a odranije i Bosne i Hercegovine, odobrile ulazak za državljane Srbije, to još uvek nisu učinile i crnogorske vlasti, i pored toga što je nedavno proširen spisak država čijim je građanima dozvoljen ulazak u Crnu Goru, pa se tako na ovom spisku našla i Ruska Federacija, čiji su državljani, zajedno sa srpskim, u prethodnom periodu ostvarili najveći broj noćenja u Crnoj Gori, i samim tim najviše doprineli turističkom sektoru ove države, na koji odlazi preko petine ukupnog bruto domaćeg proizvoda (BDP).
Navedeni pristup crnogorskog režima, sada se već može reći sa visokim stepenom izvesnosti, potvrđuje ranije pretpostavke da će vlasti u Podgorici držati na snazi zabranu ulaska za državljane Srbije do parlamentarnih i lokalnih izbora, zakazanih za 30. avgust, a sve u krajnje iracionalnom strahu da bi u suprotnom bilo omogućeno mešanje “velikosrpskih krugova” u predstojeći izborni proces, koje se režimu predvođenom Demokratskom partijom socijalista (DPS) priviđa već duže vreme. Istovremeno, stiče se utisak da crnogorski režim ovim putem želi da se osveti značajnom broju sopstvenih građana, nastanjenih na primorju, koji najveći deo prihoda ostvaruju od turizma i ugostiteljstva, a čiji je najveći “greh” to što predstavljaju uporište opozicije.
Na ovaj način, odnarođene vladajuće strukture u Crnoj Gori šalju nedvosmislenu poruku da im je sasvim prihvatljiva propast ne samo turističke i ugostiteljske delatnosti, već i sa njom povezanih sektora, samo da po svaku cenu osiguraju svoj ostanak na vlasti u još jednom mandatu. Pa čak i ako bi to na jesen, kada se podvuče crta i svedu rezultati i prihodi od aktuelne turističke sezone, značilo drastično osiromašenje velikog broja građana Crne Gore.
(glas-javnosti.rs)