U Hjustonu je počela sahrana Džordža Flojda, Afroamerikanca koji je prije dvije nedjelje preminuo nakon policijskog privođenja.
U hjustonskoj crkvi okupili su se Flojdovi prijatelji i članovi porodice.
Nakon crkvene službe sahrana će biti održana na Memorijalnom groblju u Pearlandu u Teksasu gdje će Flojd počivati pored svoje majke. Planirano je da kovčeg s njegovim tijelom do groblja bude dopremljen kočijom.
Prethodno su građani imali priliku da odaju poštu Džordžu Flojdu u crkvi u Hjustonu – gradu u kojem je Flojd odrastao. Okupilo se oko 6.000 građana koji su satima čekali u redu da odaju počast noseći majice oslikane Flojdovim likom i rečenicom “Ne mogu da dišem” – koju je više puta ponavljao tokom policijskog privođenja u Mineapolisu poslije kojeg je preminuo, piše Glas Amerike.
“Drago mi je što će imati ispraćaj koji je zaslužio”, rekao je Rojtersu Markus Vilijams, Afroamerikanac koji je Flojdu odao poštu u crkvi u Hjustonu.
“Želim da policijska ubistva prestanu. Želim da reformišu proces dostizanja pravde i da ubistva budu zaustavljena”, rekao je Vilijams.
Među prisutnima bio je i Danijel Osarobo, stanovnik Hjustona koji je emigrirao iz Nigerije.
“Počivaj u miru”, rekao je pred Flojdovim odrom.
“Policija je i mene zaustavljala – tako da sam potpuno svjestan situacije. Šta bi bilo da sam to bio ja…. Ili moj brat, sestra, sin…”, pitao se Osarobo.
Komemoracije su održane i u Mineapolisu i Refordu, Sjevernoj Karolini gdje je rođen.
Guverner Teksasa Grerg Abot bio je među onima koji su odali poštu Flojdu u Hjustonu i rekao da će njegovu porodicu uključiti u razgovore o reformi policije. Ispred crkve u Hjustonu organizatori su napravili veliki cvjetni aranžman na kojem je pisalo “Životi crnaca su važni” (Black Lives Matter).
Prema navodima advokata porodice Flojd, Bendžamina Krampa, oni su se u Hjustonu sastali sa demokratskm predsjedničkim kandidatom Džoom Bajdenom.
Policajac optužen za Flojdovo ubistvo Derek Šovin prvi put se u ponedjeljak pojavio pred sudom. Nije mnogo govorio, a naredno pojavljivanje je zakazano za 29. jun.
Trojica preostalih policajaca koji su učestvovali u Flojdovom privođenju takođe su optuženi za ubistvo, ali tek nakon protesta i nereda širom zemlje na kojima demonstranti zahtijevaju reformu policije.
Portparolka Bijele kuće Kejli Mekeneni rekla je da je predsjednik Donald Tramp “šokiran” zahtjevima nekih demonstranata da se ukine finansiranje nekih policijskih departmana. Mekeneni je rekla da Tramp razmatra različite prijedloge za reformu policije poslije Flojdove smrti, ali nije rekla konkretno šta.
U Mineapolisu, gradu u kojem se dogodilo Flojdovo ubistvo, devet od dvanaest gradskih odbornika glasalo je da se raspusti lokalna policija.
Guverner Kalifornije Gevin Njusom naredio je da se iz obuke policajaca izbaci zahvat gušenja.
Policija je i u Denveru takođe zabranila primjenu gušenja prilikom privođenja, a najavila je i da će od policajaca zahtijevati da uključe kamere koje nose na uniformi.
(Agencije)