Poreska uprava RS otpisala je prošle godine 107,27 miliona maraka duga za porez i doprinose preduzećima u kojima je okončan stečaj i na osnovu zastare potraživanja.
U Poreskoj upravi objašnjavaju da su prinuđeni da otpišu obaveze dužnika nakon što rješenje stečajnog sudije o zaključenju stečajnog postupka postane pravosnažno.
– Na osnovu toga u 2016. godini donesena su 82 rješenja o nenaplativosti obaveza na iznos duga od 106,47 miliona maraka – kazali su u Poreskoj upravi RS.
Najveći iznos duga otpisan je “Novoteksu” iz Trebinja – 51,24 miliona, dok je “Savi” iz Bijeljine isknjiženo 11,39 miliona KM. Na trećem mjestu je “Proleks” iz Kotor Varoša sa otpisanih 11,05 miliona maraka duga, dok četvrtu i petu poziciju zauzimaju banjalučka “Fruktona” i “Parma trejd” iz Laktaša, kojima su isknjižene obaveze teške 7,12 miliona, odnosno 5,44 miliona KM.
Poreska uprava je u 2016. godini donijela i 2.161 rješenje o nenaplativosti poreskih obaveza na osnovu zastare potraživanja koja se odnose na 809.468 maraka duga.
– Ovaj dug otpisan je na osnovu Zakona o poreskom postupku kojim je definisano da ovlašteni službenici, ako su ispunjeni zakonom propisani uslovi, izdaju rješenje kojim se poreske obaveze otpisuju – naveli su u Poreskoj upravi i podsjetili da pravo na naplatu doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje ne zastarijeva.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS Dragutin Škrebić rekao je da Poreska uprava ne smije dozvoliti da dođe do gomilanja obaveza za porez i doprinose i da njihov iznos na kraju premašuje vrijednost imovine preduzeća.
– Iako obaveze otpisuju na osnovu sudskih rješenja, Poreska uprava treba na vrijeme da reaguje i ne dozvoli gomilanje duga. Na taj način budžet Srpske neće ostajati bez miliona koji mu sada izmiču – rekao je Škrebić.
Podsjetio je da su u više navrata upozoravali da pojedina preduzeća zaposlenima duži period ne isplaćuju plate ili to čine bez uplate poreza i doprinosa.
– Svaki direktor je dužan da, ako je njegova firma nelikvidna duže od tri mjeseca, pokrene stečajni postupak, dok su nadležne institucije dužne da to prate i da na vrijeme reaguju. Očigledno je da neko krši zakon i da mu se gleda kroz prste. Ne treba da bude povlaštenih, a evidentno je da ih na našem tržištu ima, jer im se otpisuju na stotine miliona KM obaveza koje imaju prema RS – kazao je Škrebić.
Osvrćući se na “Novoteks”, kojem je otpisan najveći dug, Škrebić je rekao da je to preduzeće davno trebalo da završi u stečaju.
– Ista situacija se dešava i danas sa drugim preduzećima. Jednostavno praksi praštanja milionskih dugova treba stati u kraj – istakao je Škrebić.
Pokrenuti stečajevi
Prema podacima Poreske uprave RS prošle godine je pokrenuto 335 stečajeva i likvidacija nad privrednim subjektima.
U stečaju je završilo 110 preuzeća, što je za osam manje u odnosu na godinu ranije, dok je likvidacioni postupak pokrenut kod 225 poreskih obveznika, što je za 59 više u odnosu na 2015. godinu.
Preduzeća kojima je u 2016. otpisan najveći iznos duga (miliona KM)
“Novoteks” Trebinje 51,24
“Sava” Bijeljina 11,31
“Proleks” Kotor Varoš 11,05
“Fruktona” Banjaluka 7,12
“Parma trejd” Laktaši 5,44
(glassrpske.com)