U danima kada je borba protiv pandemije koronavirusa i njenih očekivanih posledica, prvenstveno na polju ekonomije, glavna tema u svim državama regiona, pa tako i u Crnoj Gori, pažnju crnogorske javnosti su privukle vesti o promenama u redovima Uprave policije (UP) Crne Gore. Naime, u sklopu ovih promena, za načelnika Centra bezbednosti u Beranama, gradu većinski naseljenom Srbima i jednom od najjačih uporišta prosrpske opozicije, postavljen je Darko Ćorac, dosadašnji načelnik Centra bezbednosti Budva. Inače, iako poreklom Beranac, Ćorac nikada nije bio radno angažovan na području ove opštine, već je svoju karijeru gradio najpre u Pljevljima, a zatim u Budvi.
Reč je o čoveku od poverenja direktora UP Veselina Veljovića, ali i jedne od “sivih eminencija” crnogorskih policijsko-bezbednosnih struktura, nekadašnjeg šefa obezbeđenja apsolutnog gospodara Crne Gore Mila Đukanovića, LJubiše Mijatovića, koji je u aktuelnom periodu ispred Đukanovićeve Demokratske partije socijalista (DPS) zadužen za koordinaciju aktivnosti na područjima opština Berane, Rožaje, Andrijevica, Plav, Gusinje i Petnjica, prevashodno u kontekstu predstojećih parlamentarnih izbora, koji bi trebalo da budu održani do kraja godine. Valja ukazati i na pretpostavke dobro obaveštenih krugova bliskih vrhu crnogorskih političkih i bezbednosnih struktura da bliskost Ćorca i Mijatovića, osim zajedničkog porekla, ima veze i sa aktivnostima na području Budve, gde je Mijatović, u periodu dok je Ćorac obavljao funkciju šefa lokalnog Centra bezbednosti, bio suvlasnik jednog od kazina.
Pošto je Berane grad iz kojeg su u proteklom periodu pokrenute neke od najveličanstvenijih litija u znak protesta protiv usvajanja nakaradnog tzv. Zakona o slobodi veroispovesti i pokušaja Đukanovićevog režima da ovaj paralegalni akt iskoristi za otmicu vekovnih svetinja Srpske pravoslavne crkve (SPC), uključujući beranske Đurđeve Stupove, evidentno je da je reč o pokušaju da se, dobro poznatom i u više navrata potvrđenom sinergijom politike i policije, uoči pomenutih izbora izvrši pritisak na srpsku zajednicu. U tom kontekstu, kako smo saznali, uprkos bliskosti sa nekadašnjim visokim funkcionerom Agencije za nacionalnu bezbednost (ANB) a sada Veljovićevim pomoćnikom Zoranom Lazovićem, ali i sa Đukanovićem lično, Ćorčevom prethodniku na čelu Centra bezbednosti Berane Miodragu Božoviću ozbiljno je zamereno na popustljivom stavu prema litijama i molebanima, zbog čega je smenjen, a potom i degradiran imenovanjem za glavnog policijskog inspektora u Sektoru granične policije.
Sa druge strane, Ćorac važi za čoveka koji beskompromisno izvršava naređenja svojih nadređenih, što bi, jednom kada opasnost od pandemije prođe i život se vrati u normalne tokove, te se obnove protestne šetnje, litije i molebani, moglo da rezultira daleko oštrijim postupanjem policijskih organa prema njihovim organizatorima i učesnicima na području Berana.
Da li kadrovske promene u UP i imenovanje Ćorca imaju veze upravo sa tim, ili se radi samo o refleksijama sukoba pojedinih uticajnih grupa unutar DPS, postaće jasnije u narednom periodu.
(nacionalist.rs)