Njemačka sutkinja Angelika Nusberger, čije je imenovanje na poziciju sudije Ustavnog suda BiH prije dva mjeseca izazvalo politički rat u BiH, preuzela je funkciju i od sada je i zvanično dio najviše sudske instance u državi.
O ovome je javnost obavijestio Ustavni sud BiH, navodeći da je Nusbergerova stupila na dužnost sudije 25. aprila. Time je stavljena tačka na politička prepucavanja u BiH koja su se vodila upravo zbog ove sutkinje.
Podsjetimo, početkom godine vladajuća većina iz Srpske najavila je blokadu vlasti na nivou BiH ukoliko strane sudije ne odu iz Ustavnog suda BiH. Podršku za odlazak stranih sudija dobili su od HDZ BiH, ali ne i bošnjačkih partija. Ubrzo potom je procurila vijest u javnosti da je imenovana nova strana sutkinja, što je izazvalo politički rat.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik je u februaru ove godine čak uputio i pismo predsjedniku Evropskog suda za ljudska prava Linos-Aleksandre Sicilianosu, u kojem ga je obavijestio da nije upoznat s njegovom namjerom da kandiduje Nusbergerovu na mjesto međunarodnog člana Ustavnog suda BiH. On je tvrdio da je drugi član Predsjedništva BiH Željko Komšić sakrio od njega pismo u kojem se traži mišljenje Predsjedništva o imenovanju stranog sudije.
Uslijedile su oštre poruke političara na relaciji Banjaluka – Sarajevo, ali to na kraju nije spriječilo Nusbergerovu da dođe u BiH i preuzme namijenjenu fotelju.
Da li će zahtjev za odlazak stranih sudija iz BiH ostati još jedan u nizu njih koji je završio samo na političkim svađama i prepucavanjima?
Politička analitičarka Tanja Topić smatra da će se prepucavanja oko ovog pitanja nastaviti i u budućnosti i to onda kada se pokaže „zgodna prilika da se ta priča opet pokrene“.
– To pitanje se uvijek izvuče u trenutku kada je potrebno političkim akterima da zaoštre međusobne odnose i da se međusobno prepucavaju u cilju pridobijanja naklonosti svog biračkog tijela. Pogotovo su takve priče, odnosno izvlačenje tog zeca iz šešira, uvijek aktuelne u predizborno vrijeme – ističe Topićeva za Srpskainfo.
Ona podsjeća da je u prošlosti bilo mnogo priča i polemika oko stranih sudija u Ustavnom sudu BiH što je dovelo u jednom momentu čak i do političke krize na nivou BiH.
Međutim, kako dodaje Topićeva, sve je to u jednom momentu dijelom prekrila prašina, vjerovatno zato što je u međuvremenu formirana vlast na nivou BiH.
– Akteri koji su to pitanje pokrenuli neće odustati od njega. Oni će ga izvući po potrebi, odnosno kada to bude neophodno u određenom političkom trenutku, ali bez namjere da se nađe konačno rješenje za tu situaciju. To govorim iz razloga jer mi uvijek imamo te posebne argumente koji se izvlače po potrebi, a karakteriše ih nepostojanje volje ni spremnosti na kompromis kako bi se našlo rješenje za takvu situaciju – kaže Topićeva.
Ona ističe da u BiH uvijek postoji bar jedna strana koja zateže. Topićeva smatra da će iz tog razloga i ova priča ostati aktuelna.
– Možemo živjeti u tim trvenjima i narednih deset godina na isti način jer je to, jednostavno, politička matrica po kojoj funkcionišemo – poručuje Topićeva.
(Srpskainfo)