Fond za pomoć privredi ali i moratorij na plaćanje kredita i za pravna i fizička lica nove su mjere koje bi trebalo da budu preduzete u očuvanju privrede i stanovništva zbog posljedica korona virusa.
Najmanje tri mjeseca biće stavljen moratorij na kredite građanima i pravnim licima koji ne budu u prilici da plate – poručuje srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik. Kako kaže, procedura po kojoj će ti zahtjevi biti propisani je u pripremi.
“Oni koji žele ili ne mogu da plate moraju da se obrate banci da evidentiraju svoju nemogućnost da banka odobri to a onda ćemo na kraju sabrati i vidjeti kako pomoći bankama u tom pogledu”, kaže Dodik.
Porodice neće morati da budu u strahu ako nisu u mogućnosti da plate kredit poručuje i predsjednik Željka Cvijanović. Po pitanjima koja se tiču i građana i privrede već donesene mjere Vlade biće kontinuirano nadograđene. Jedna od mjera biće i formiranje Fonda za pomoć privredi.
“Taj Fond će da podrazumijeva, mobilisanje prikupljanja i mobilisanje sredstava što iz domaćih izvora na različite načine ali isto tako između organizacija s obzirom da smo i u ranija vremena kada su bile krizne situacije mogli da povučem sredstva kroz različite izvore ali i olakšane procedure”, kaže Cvijanovićeva.
“On će podrazumijevati prikupljanje sredstava iz različitih izvora i mi ne možemo reći ništa drugo osim odluke koja je ranije dogovorena sa bankama iz RS da se putem Agencije za bankartsvo regulišu neke mjere”, kaže Dodik.
Pomoć bi trebalo da stigne i od Centralne banke BiH, smatra srpski član Predsjedništva BiH. Milorad Dodik napominje da ukoliko Predsjedništvo zauzme stav da Centralna banka treba da pomogne to će se i desiti. Posebno jer su centralne banke drugih zemalja reagovale kreiranjem ogromnih budžeta za pomoć privredi. Kada je riječ o pomoći građanima jedna od mjera je i Uredba o vraćanju na prethodni nivo cijena koje su zatečene u prometu i važile na dan 5. mart. Povlačenje te uredbe nije zatraženo iz Privrede komore, potvrdio je premijer Radovan Višković ali da jeste bilo riječi o tome jer su određene namirnice nabavljene u distributivnim centrima i lancima i po nekim fakturama koje su bile veće nego u prethodnom periodu.
“Inspektori će otići sve zalihe i sve te distributivne lance i vidjeti da li se radi o špekulaciji ili zaista o stvarnim problemima ukoliko se ustanovi da je to tačno recimo pojavila se priča sa limunom, mi ćemo taj limun skinuti sa one naše odluke a ostale namirnice će ostati a onda će za limun biti cijena kolika je uvozna plus marža koja je ograničena”, kaže premijer Republike Srpske, Radovan Višković.
Kada je riječ o nabavci opreme potrebnoj za zdravstvo poručeno je da je ograničen pristup novoj opremi. Ali i da su u toku pregovori sa kineskom ambasadom po pitanju nabavke medicinske opreme.
(ATV)