Španija je juče najavila „nacionalizaciju“ svih privatnih bolnica i lekarskih ordinacija u cilju uspešnijeg hvatanja u koštac sa epidemijom korona virusa.
Sa preko 9000 potvrđenih zaraženih i već preko 300 smrtnih slučajeva, Španija je postala drugo veliko evropsko žarište. Zbog toga je u Španiji proglašeno vanredno stanje, u Madridu već zatvoreni turistički i ugostiteljski objekti, a stanovništvu preporučena samoizolacija.
Vlada koristi i dronove sa razglasom u cilju podsećanja građana na preporuke SZO i Vlade.
Podučeni iskustvom Italije, čije zdravstvo je naglo širenje epidemije bacilo na kolena, Španci su se odlučili na radikalnije mere.
Predstavnici ministarstva zdravlja su u ponedeljak najavili da će sve privatne bolnice i medicinske ustanove staviti pod privremenu upravu države, a vlasnicima obezbediti nadoknadu nakon završetka vanrednog stanja, koje je proglašeno prošle nedelje. Ministarstvo zdravlja je pozvalo i studente završnih godina medicinskog fakulteta da pomognu u suzbijanju širenja COVID-19.
U jeku „pohoda“ korona virusa na evropski kontinent vlade različitih zemalja odlučuju se za različite strategije.
Za razliku od španskih vlasti, koje su zdravlje stanovništva proglasile osnovnim prioritetom, britanske se već nedeljama manje ili više otvoreno izjašnjavaju za čuvanje ekonomije po svaku cenu.
Izjave britanskih čelnika je u poslednje vreme bilo teško razlikovati od skečeva iz BBC-jevih sitkoma u kojima političari na krizu reaguju ignorisanjem, zataškavanjem, umanjivanjem njenog značaja i fatalizmom.
Boris Džonson je zasad jedini evropski lider koji umesto usporavanja epidemije stanovništvu nudi da što pre razvije grupni imunitet (herd immunity). Britansko državno zdravstvo (NHS), odavno oslabljeno merama štednje, a dodatno ugroženo i preusmeravanjem budžetskih sredstava na Bregzit, ovih dana unajmljuje bolnička mesta u privatnim bolnicama za paprenih 300 funti.
Privatno zdravstvo iz budžeta uspeva da izmuze čak dva i po miliona funti dnevno za oko 8000 unajmljenih kreveta. Džeremi Korbin je to ocenio kao „sramotno“, dok je ministar zdravlja u senci, Džon Asvort, pozvao državu da rekvirira bolnička mesta u privatnim bolnicama.
(masina.rs)