Turska na svojoj granici više neće da zaustavlja migrante koji pokušavaju da stignu do Evrope, rekao je danas za Frans pres jedan turski zvaničnik.
Odluka da otvori vrata doneta je za vreme noćašnjeg vanrednog sastanka Saveta za bezbednost, kome je predsedavao predsednik Redžep Tajip Erdogan.
Sastanak je sazvan zbog pogibije najmanje 33 turska vojnika u regionu Idlib, na severozapadu Sirije, u vazdužnim napadima za koje Ankara krivi sirijske vladine snage potpomognute Rusijom.
„Više nećemo zadržavati one koji žele da idu u Evropu“, rekao je zvaničnik koji nije želeo da mu se navede ime.
Prema turskim medijima grupe migranata kreću se jutros u pravcu granice Grčke na zapadu Turske.
Agencija DHA javila je da je oko 300 sirijskih, iračkih i iranskih migranata stiglo u provinciju Edrin, na granicu sa Grčkom.
Turska je i ranije više puta pretila da će „otvoriti vrata“ Evrope za migante, a posmatrači to smatraju vrstom pritiska na zemlje EU koje još snose posledice migrantske krize iz leta 2015. godine.
Turska i EU su u martu 2016. sklopili dogovor oko migranata kojim je drastično smanjen broj prelazaka ka Grčkoj. Međutim, Atina i EU su zabeležili porast dolazaka migranata poslednjih meseci.
Grčka udvostručila patrole
Grčka je saopštila danas da je ojačala svoje patrole na granici sa Turskom posle turske objave da više neće sprečavati odlazak migranata u Evropu.
Jedan grčki politički izvor izjavio je da je broj patrola udvostručen i da je interno upućen poziv za opštu pripravnost.
„Sve je pod kontrolom, nema razloga za zabrinutost“, dodao je taj izvor.
Turska je u martu 2016. sklopila dogovor sa Evropskom unijom prema kome dobija pomoć od Unije a zauzvrat ne dozvoljavam migrantima na njenoj teritoriji da idu dalje ka EU.
Graničari na severoistočnoj granici Grčke sa Turskom suzavcem su rasterivali oko 500 izbeglica i migranata.
Migranti su pokušali da uđu u Grčku – i EU, nakon što je Ankara smanjila kontrolu, odnosno odlučila je da više ne zaustavlja izbeglice iz Sirije koji kopnom i morem pokušavaju stići u Evropu,
Turski graničari nestali su ovog jutra, rekao je gradonačelnik Orestiade, Vasilis Mavradis, dodajući da je grupa migranata pokušala da uđe preko Kastaniesa.
Grčka neće tolerisati nijedan ilegalan ulazak migranata preko njene granice i povećaće bezbednost na svojim granicama, upozorio je danas grčki premijer Kirijakos Micotakis.
“Grčka ne snosi nikakvu odgovornost za tragične dogadjaje u Siriji i neće snositi posledice odluka koje su doneli drugi”, naveo je on na Tviteru, prenosi Rojters.
Migranti i izbeglice počeli su da se okupljaju na grčko-turskoj kopnenoj granici pošto je Turska upozorila da će pustiti na hiljade izbeglica koje drži u zemlji od 2016. po sporazumu Ankare i EU, a koji žele da dodju do Evrope.
I Bugari u pripravnosti
Bugarska je poslala žandarmeriju na svoju kopnenu i pomorsku granicu sa Turskom pošto je premijer Borisov ukazao na “realnu opasnost” od migrantskog pritiska.
Bojko Borisov ukazao je na opasnost posle pretnje Ankare da više neće sprečavati migrante koji hoće da krenu ka EU.
“Sa onim što se događa, opasnost je sada realna, ljudi beže od raketa”, rekao je Borisov u Sofiji i objavio da je rano jutros poslao pojačanja na granicu.
Turska na svojoj teritoriji ima oko 3,6 miliona Sirijaca koji su pobegli od rata i strahuje od dolaska novih izbeglica posle eskalacije sukoba između turskih snaga i snaga sirijskih vlasti u severozapadnoj sirijskoj provinciji Idlib.
Jedan visoki turski zvaničnik rekao je danas za Frans pres da Ankara neće više sprečavati one koji pokušavaju da predju njenu granicu i krenu ka Evropi, posle pogibije najmanje 33 turska vojnika u Idlibu, u vazdušnim napadima koje pripisuje sirijskom režimu.
Bugarska ima kopnenu granicu od 259 kilometara sa Turskom. Ona je članica EU ali nije u šengenskom prostoru slobodnog kretanja.
Turska i EU su u martu 2016. godine zaključili sporazum o migrantima kojim je drastično smanjen broj prelazaka ka Evropi. Turska je i ranije više puta pretila da će “otvoriti vrata” ka Evropi kandidatima za azil, što su posmatrači videli kao način da izvrši pritisak na Brisel.
EU je danas pozvala Tursku da se drži svojih obaveza prema sklopljenom dogovoru o migrantima.
Razgovor sa Putinom
Ruski i turski predsednik Vladimir Putin i Redžep Tajip Erdogan razgovarali su telefonom o implementaciji sporazuma o Siriji.
Putin i Erdogan dogovorili su se tokom telefonskog razgovora da je potrebno uvesti nove mere kako bi se smanjile tenzije i normalizovala situacija na severozapadu Sirije, saopštio je Kremlj.
Kremlj je naveo da su se Putin i Erdogan dogovorili da organizuju sastanak na najvišem nivou, na kojem će razgovarati o situaciji u sirijskoj proviniciji Idlib.
Oni su ocenili da je trenutna situacija veoma ozbiljna.
Razgovor dvojice predsednika usledio je nakon što su 33 turska vojnika ubijena u vazdušnom napadu snaga sirijske vojske u Idlibu.
TASS je preneo da je Lavrov na konferenciji za novinare rekao da je Rusija zatražila od Sirije da zaustave operacije u Idlibu, kako bi se evakuisali povređeni ljudi.
Lavrov je, takođe, rekao da Moskva ne može da spreči sirijsku armiju da reaguje na teritorističke aktivnosti u Idlibu.
“Ratovali smo Rusijom 16 puta i opet ćemo”
Savjetnik turskog predsjednika Redžepa Tajipa Erdoana i član Savjeta za bezbjednost i spoljnu politiku Mesut Haki Ćasin poručio je, u jeku sukoba u Idlibu, da je Turska spremna da ide u rat sa Rusijom.
“Borili smo se sa Rusijom 16 puta u prošlosti, i ponovo ćemo”, poručio je turski zvaničnik nakon što je potvrđeno da su juče 33 turska vojnika stradala u vazdušnim udarima sirijske vojske kod strateški bitnog grada Sarakib, koji je pao u ruke džihadista.
Ćasin je dodao da će 25 miliona muslimana koji žive u Rusiji rasparčati ovu zemlju iznutra u slučaju da izbije rat sa Turskom.
Takođe, danas su se ruski predsjednik Vladimir Putin i turski lider Redžep Tajip Erdoan u telefonskom razgovoru složili da je potrebno uvesti nove mjere kako bi se smanjile tenzije i normalizovala situacija na sjeverozapadu Sirije, saopštio je Kremlj.
NATO podržava Tursku
NATO poziva Rusiju i Siriju da zaustave ofanzivu u Idlibu i poštuju međunarodno pravo, izjavio je danas generalni sekretar NATO Jens Stoltenberg.
On je istakao da Alijansa podržava Tursku.
Stoltenberg je nakon sastanka ambasadora NATO, koji je inicirala Turska, nakon što su 33 turska vojnika poginula u vazdušnim napadima u sirijskom Idlibu, rekao da saveznici razmatraju dodatnu podršku Turskoj.
On je pozvao na deeskalaciju nasilja u Siriji, prenosi Rojters.
“Pozivam ih da prekinu ofanzivu, da poštuju međunarodno pravo i da podrže napore UN za postizanje miroljubivog rešenja”, rekao je Stoltenberg.
On je upozorio da “opasna situacija u Siriji mora biti smirena” i pozvao na “hitan povratak na primirje iz 2018. kako bi se izbeglo pogoršanje teške humanitarne situacije u regionu”.
Saveznici su Turskoj izrazili žaljenje zbog pogibije vojnika, ali joj na sastanku nije ponuđena dodatna podrška MATO.
Osim što učestvuje u vazdušnom nadgledanju iznad Sirije, NATO nema direktnu ulogu u sirijskom konfliktu, ali su njegove članice duboko podeljene oko pitanja turskih akcija u Siriji, dok su evropski saveznici zabrinuti zbog mogućeg priliva novog talasa izbeglica.
Vazdušni napadi sirijskih snaga proizveli su najveći broj poginulih Turaka u jednom danu još od prve njihove intervencije u Siriji 2016. To je bila najveća eskalacija sukoba turskih i sirijskih snaga koje podržava Rusija, koji se pojačava od februara.
Najmanje 54 turska vojnika je ubijeno u Idlibu za to vreme.
(Agencije)