Pred Sudom BiH danas je čitanjem optužnice počeo glavni pretres na suđenju Sakibu Haliloviću i Elfeti Veseli, optuženima za svirepo ubistvo dvanaestogodišnjeg Slobodana Stojanovića 1992. godine na području Zvornika.
Sud BiH je 29. maja potvrdio optužnicu Tužilaštva koja tereti optužene da su počinili krivično djelo ratni zločin protiv civilnog stanovništva.
U optužnici, koju zastupa tužilac Miroslav Janjić, navedeno je da su drugooptužena Elfeta Veseli, kao pripadnik Diverzantskog voda Komande združenih jedinica Liplje, Kamenica Oružanih snaga BiH, neutvrđenog datuma u drugoj polovini jula ili prvoj polovini avgusta 1992. godine u naselju Bajrići-Novo Selo, na području Kamenice u opštini Zvornik ubila dvanaestogodišnjeg dječaka srpske nacionalnosti.
Janjić je, obrazlažući optužnicu, naveo da je Veselijeva na najsvirepiji način ubila Stojanovića, tako što mu je dok je bio na biciklu prišla s leđa i zaklala ga nožem.
On je dodao da je Veselijeva tada, brišući dječakovu krv sa svoje odjeće, rekla: “J… mu mater, šta uradi od mene…”
Prema Janjićevim riječima, optuženi Halilović je kao nadređeni Veselijevoj i njenim saborcima, vidio da je ona ubila dječaka.
U optužnici se navodi da je Halilović, kao komandant Diverzantskog voda, znao da je njegov podređeni počinio ovo krivično djelo, ali da nije preduzeo neophodne mjere da počinilac bude kažnjen.
Janjić je najavio da će Tužilaštvo dokazati da svirepo ubistvo dječaka Slobodana predstavlja teško kršenje Međunarodnog krivičnog prava i Ženevske konvencije o ljudskim pravima i slobodama, pogotovo što je riječ o maloljetnom djetetu.
Ispitujući prvog svjedoka na ovom suđenju Đevada Hodića, Janjić je sve vrijeme insistirao da dokaže da ovaj svjedok danas u sudnici ne govori onako kako je dao ranije iskaze istražiocima Agencije za istrage i zaštitu ili u Tužilaštvu, nego da daje kontradiktorne izjave ili da se, jednostavno, ne sjeća mnogih stvari.
Hodić je potvrdio da je sa “grupom dobrovoljaca” u aprilu 1992. godine sa područja Zvornika otišao u Našice, u Hrvatsku na obuku, ali nije otkrivao detalje o kakvoj je obuci riječ, niti o organizatorima tog kampa. On kaže da je na obuci bila i Veselijeva u maskirnoj uniformi i sa naoružanjem koje su dobili i ostali članovi grupe.
Svjedok je, uprkos ranijim iskazima, ustvrdio da prvooptuženi Halilović, zvani Kibe, nije bio vođa te grupe nego “logističar”, ali je potom potvrdio da je oružje i uniformu dobio upravo od njega.
Hodić je dodao da je na obuci u Hrvatskoj bio da bi on i njegovi saborci “prešli na slobodnu teritoriju i da brane državu”. On je u sudnici prepoznao prvooptuženog Halilovića, ali ne i drugooptuženu Veselijevu.
Odgovarajući na pitanja tužioca, rekao je da je u Novom Selu i Kamenici viđao dječeka, ali da mu se više ne sjeća imena.
Hodić je priznao da je dječaka jednom prilikom vidio u nekoj kući u Novom Selu crvenog u licu kako go do pojasa, sa modricama i ogrebotinama na grudima i stomaku, stoji pred Kibetom, nekom ženom, možda i Veselijevom, te i izvjesnim Gumenim, Zengom i drugim uniformisanim licima.
Prema njegovim riječima, od saboraca je čuo razne priče, među kojima je i da je dječak špijun srpske strane i da ga zato saslušavaju, a jednom ga je vidio u pratnji dvojice maskiranih vojnika. On kaže da je o dječakovoj smrti čuo najstrašnije priče i da nije bio očevidac tog gnusnog ubistva.
“Pričalo se da mu je Elfeta pucala iz pištolja u glavu”, rekao je Hodić.
Tužilac Janjić najavio je da će tokom suđenja biti saslušano 25 svjedoka i jedan sudski vještak, kao i zaštićeni svjedok pod pseudonimom “S1” koji će svjedočiti putem video-linka, te da će tužilaštvo prezentovati sudu 19 materijalnih dokaza.
Lejla Čović, branilac prvooptuženog Halilovića, rekla je da će tužba imati problem da dokaže navode iz optužnice, jer navodno nema validne i pouzdane dokaze, dok je branilac drugooptužene Mirna Delalić navela da dokazi optužbe ne potvrđuju navode optužnice i da će odbrana dokazati suprotno, a osporila je i kredibilitet svjedoka odbrane.
“Nije tačno da je Sakib Halilović Kibe bio nadređeni toj grupi ljudi i mi ćemo to i dokazati”, rekla je Čovićeva novinarima nakon suđenja.
Delalićeva je ukazala na činjenicu da svjedok nije prepoznao drugooptuženu u sudnici, nego samo Halilovića.
Nekoliko pitanja svjedoku uputio je i predsjedavajući Sudskog vijeća sudija Darko Samardžić koji je naveo Hodića da mu kaže da se ne sjeća kako su on i njegovi saborci na “samoorganizovanom” putu ka Đakovu, gdje su mislili da idu, prešli preko granice i preko rijeke Save, pa se obreli u kampu u Našicama, pri čemu su, kako je rekao “išli od policije do policije”, koja ih je sprovela do Našica.
“Sa nama je tada bilo i Bratunčana”, rekao je Hodić.
On je potvrdio sudiji da je upisan u vojnu evidenciju i da ima status pripadnika takozvane Armije BiH od 8. aprila 1992. godine, iako je u prethodnim iskazima tvrdio da je bio član “grupe dobrovoljaca”, na šta je tužilac dodao “grupa dobrovoljaca za intervente akcije”, tvrdeći da je riječ o interventnoj jedinici.
Sudija Samardžić najavio je nastavak suđenja za 31. avgust sa početkom u 13.00 časova kada bi na sudu trebalo da se pojavi novi svjedok, kao i sudski vještak medicinske struke patolog Zoran Stanković.
(Srna)