Demokratski narodni savez, stranka koja je bila najprijatnije iznenađenje na izborima 2018. godine i bilježila konstantan rast posljednjih nekoliko izbora, doživljava najteže dane od svog osnivanja. Stranku je napustio i zamjenik predsjednika Milan Radović koji je u DNS došao kao veliko pojačanje.
Istaknuti bankar i privrednik odlazi iz DNS-a kao veliki gubitnik, u međuvremenu je smijenjen i sa mjesta direktora Nove banke. Radović je od ulaska u politiku doživljavao samo veliku štetu, dajući monogo za DNS, dok DNS njemu nije dao ništa, a uzeo sve što je Radović mogao da ponudi.
Pravo rasulo se tek očekuje u Gradskom odboru DNS-a Banjaluka koji je već do sada potpuno dezorijentisan i inferioran na sva politička kretanja, a preostalo članstvo nakon odlaska Radovića već “traži glavi mjesta”.
Postavlja se pitanje gdje je pogriješio DNS. Postojaće razni odgovori, ali pravi odgovor je sljedeći. Odgovor se nalazi u izjavi Marka Pavića od 14. septembra 2018. godine, iz perioda kampanje, kada je Marko Pavić izjavio da će DNS imati predsednika Vlade.
“Predsjednik Vlade mora da je neko srednjih godina, mlađi, ali već iskusan i dokazan. Potrebno je da je kandidat za tu funkciju osjetio privredu i potpisao bar jedan zavšni račun”, rekao je tada Pavić.
On je mislio na Milana Radovića i tada je izgubio podršku svojih saradnika sa kojima je sarađivao prethodnih 15 godina, a koji su ga i doveli na poziciju predsjednika DNS-a 2003. godine, kao potpuno anonimnog čovjeka za cijelu javnost, izuzev policijskih krugova, gdje je Pavić radio. Samom Radoviću je nacrtao metu za sve dalje što se dešavalo,jer pozicija predsjednika Vlade nikad nije ni bila obećana DNS-u. Da li je iskusni Pavić toga bio svjestan i uradio to namjerno ili je pogriješio, biće predmet rasprave političkih analitičara.
Od tog septembra DNS preživljava udar za udarom, a posljednji događaji govore da DNS nema ni predsjednika Gradskog odbora u Banjaluci, i to šest mjeseci prije održavanja lokalnih izbora, dok drugi prave liste i Izborne štabove. U kojem pravcu će se kretati DNS, ostaje da se vidi.
Nešić će izvjesno potvrditi poziciju predsjednika DNS-a, ali će vjerovatno biti predsjednik bez partije i članstva. DNS je nastao na temeljima jakog odbora u Prijedoru i Zvorniku, a sada skoro da ni u Zvorniku nema odbor, a u Prijedoru su velike šanse da izgubi i poziciju gradonačelnika.
Uz Nešića je iskusni političar Ognjen Tadić, koji je podržao Nešića na sjednici Glavnog odbora, ali koji Nešića shvata kao privremeno stanje dok on ne upozna kompletnu strukturu DNS-a i preuzme DNS.
Da li će pobijediti mudrost Ognjena Tadića ili energija Nenada Nešića? Kako god da bude, DNS je brod bez kormilara, a mornari odavno kucaju na vrata drugih posada.
(banjaluka.net)