Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić i kosovska ambasadorice u SAD-u Vljora Čitaku oštro su raspravljali o stanju na Kosovu pred ambasadorima članica Savjeta bezbjednosti UN, pošto su SAD, Francuska i Velika Britanija podržale zahtjev Prištine da se postepeno ukine misija Unmik na Kosovu.
Dačić je rekao da je zabrinut zbog zajedničkog stava SAD, Francuske, Britanije i Prištine oko ukidanja Unmika. Dačić je, u dodatnoj raspravi u Savjetu bezbjednosti rekao da ga brine što su SAD, Francuska i Britanija uskladile stavove sa Prištinom oko ukidanja Unmika, prenosi RTS.
“Ako je tako dobra situacija na Kosovu, zašto Albanci odatle bježe ovom balkanskom rutom? Predložite da se ukine Rezolucija 1244, pa ukinite. Ali znate da to u ovom sastavu Savjeta bezbjednosti nije moguće. Zato ne vrijeđajte Srbiju”, rekao je Dačić.
Šef srbijanske diplomatije je, takođe, rekao da “Srbija i dan-danas vraća i plaća kosovske kredite iz vremena bivše Jugoslavije”.
“Kako je to moguće. U tom slučaju – Kosovo je Srbija, a ovdje Kosovo nije Srbija”, rekao je Dačić.
Žestoka rasprava uslijedila je pošto je Čitaku od ambasadora članica Savjeta bezbjednosti zatražila okončanje misije UN-a na Kosovu, navodeći da se novac potrošen na Unmik može “bolje potrošiti”.
Njen zahtev podržali su predstavnici SAD, Velike Britanije, Francuske i Švedske, što je izazvalo burne reakcije Dačića i ruskog ambasadora pri UN Vasilija Nebenzje.
“Nema osnova da se smanjuje broj izvještaja Unmika pred Savjetom bezbjednosti, ni razloga da se smanjuje broj ili mandat misije UN na Kosovu. Podsjećam da je Rezolucija 1244 još uvijek važeća”, rekao je Nebenzja, dodajući da članice Savjeta bezbjednosti “ne treba da stvaraju virtuelnu stvarnost kako bi opravdale svoje stavove prema Kosovu”.
Zamjenica američke ambasadorice pri UN Mišele Sison zatražila je i da se postepeno smanji i na kraju ukine misija UN na Kosovu, kao i da se izvještaji u Savjetu bezbjednosti sa sadašnja tri predaju na šest mjeseci.
Britanski ambasador pri UN Metju Rajkroft rekao je da rastući budžet Unmika ne odgovara stanju na terenu, kao i da nema potrebe za tromjesečnim “žučnim raspravama” predstavnika Beograda i Prištine u Nju Jorku, jer se politički dijalog odvija u Briselu.
Dačić je, takođe, upozorio de nema napretka kada je riječ o formiranju Zajednice srpskih opština i pravosuđu, upozoravajući da je sporazum o SZO potpisan prije četiri godine.
“Uvijek možemo pronaći razlog za odgađanje… Očekujem vaše sagledavanje objektivnog stanja, a ne stavove koji relativizuju. Srbija će ispuniti sve što je predviđeno Briselskim sporazumom”, rekao je Dačić.
Čitaku je uzvratila rekavši da Beograd “opstruiše” seriju sporazuma proisteklih iz briselskog dijaloga, kao i da bivšoj kosovskoj predsjednici Atifeti Jahjagi nije dozvoljeno da u Beogradu održi govor o žrtvama nasilja na Kosovu.
(N1)