Svih 25 oboljelih od hepatitisa C u Republici Srpskoj izliječeni su zahvaljujući novim terapijama koje je prošle godine finansirao republički Fond zdravstvenog osiguranja.
Fond zdravstvenog osiguranja je za ove izuzetno skupe terapije u ovoj godini izdvojio 1,4 miliona KM, a trenutno se na liječenju nalazi 35 oboljelih, saopšteno je iz Fonda.
Riječ je o savremenim terapijama koje se uvode u skladu sa novim evropskim smjernicama i preporukama za liječenje hepatitisa, koje je Fond počeo da finansira prošle godine, po čemu je Republika Srpska među prvima u regionu.
Nacionalni koordinator za hepatitis u Srpskoj Antonija Verhaz istakla je da nove terapije skraćuju period liječenja na samo 12 sedmica, te znatno smanjuju nus pojave i predstavljaju pravu revoluciju u liječenju hepatitisa C.
U zahvalnici koju je uputila Fondu, Verhazova je navela da su nove evropske smjernice i preporuke za liječenje hroničnog virusnog hepatitisa donijele značajne promjene u liječenju i otvorile vrata novim uspješnim terapijama, zahvaljujući kojima je prvi put mogućnost izlječenja i do 100 odsto.
Ona je zahvalila Fondu za podršku i razumjevanje značaja liječenja hroničnog hepatitisa C “interferon fri” terapijom.
“Fond je prepoznao vrijednost i korist za naše pacijente, te se zajedno možemo pohvaliti ovim dobrim rezultatom. Naša saradnja je uspješna, savremena i vođena najnovijim preporukama Svjetske zdravstvene organizacije, zahvaljujući Fondu, Univerzitetskom kliničkom centru Srpske, a uz podršku Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske”, istakla je Verhazova.
Od posljedica virusnog hepatitisa, upalne bolesti jetre, godišnje u svijetu umre oko milion ljudi, što čini oko tri odsto ukupnih smrtnih slučajeva.
Smatra se da je 57 odsto ciroza jetre i 78 odsto primarnih tumora ovog organa prouzrokovano virusima hepatitisa B i C.
(Srna)