Ustavni sud BiH odbio je kao neosnovanu apelaciju Republike Srpske podnesenu protiv presuda Suda BiH kojima je naloženo da vojni objekat “Veliki Žep” u Han Pijesku bude uknjižen na BiH.
Presudama Suda BiH koje su donesene 2015. i 2016. godine Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove (RUGIP) obavezana je da uknjiži na BiH objekat i zemljište površine 11.474 kvadratna metra u Han Pijesku, te da nad njima budu izbrisana sva prava RS.
Pravobranilaštvo RS, u apelaciji koju je Ustavni sud odbio 6. jula, navelo je da je presudama Suda BiH o imovini u Han Pijesku prekršeno pravo na pravično suđenje iz Ustava BiH i Evropske konvencije za zaštitu ljudskih prava i osnovnih sloboda.
– Kršenje se vidi u pogrešno utvrđenom činjeničnom stanju i proizvoljnoj primjeni materijalnog prava. Sud nije nikako mogao da dodijeli te nepokretnosti BiH, jer je o raspodjeli te imovine mogla da odluči samo komisija formirana od predstavnika svih nivoa vlasti, što nikada nije učinjeno – navedeno je u apelaciji Pravobranilaštva RS.
Iz ove institucije su istakli da nije bilo nikakvog osnova za primjenu sporazuma o pitanjima sukcesije, jer je to međunarodni sporazum kojim nisu regulisana te pitanja.
– I visoki predstavnik je Pravobranilaštvu BiH uputio upozorenje da prestane da proknjižava imovinu bivše SFRJ na BiH, jer se tako krše odredbe Zakona o zabrani raspolaganja imovinom – navedeno je u apelaciji.
Ustavni sud BiH je, međutim, u obrazloženju svoje odluke naveo da ta nepokretnost predstavlja perspektivnu vojnu imovinu koja je prije 1992. godine bila u državnoj svojini SFRJ-JNA.
– Sporazumom o pitanjima sukcesije, koji su 29. juna 2001. godine potpisale BiH, Hrvatska, Makedonija, Slovenija i SR Jugoslavija, propisano je da se pokretna i nepokretna državna imovina SFRJ prenosi na države sukcesore. Dakle, odatle proizlazi, suprotno tvrdnjama RS, da je ta nepokretnost prenesena u svojinu BiH – navodi se u obrazloženju Ustavnog suda.
Navedeno je i da Ustavni sud smatra neosnovanim navode RS da se knjiženjem prava svojine na BiH krši Dejtonski sporazum i oduzima dio teritorije Srpske, te zaključio da nema kršenja prava RS iz Ustava BiH.
Bivši pravobranilac RS Slobodan Radulj kaže da je ova odluka Ustavnog suda BiH na fonu poznatih odluka te institucije o 9. januaru kao Danu RS, o referendumu, te o 25. novembru i 1. martu kao danima državnosti i nezavisnosti BiH.
– Prema Ustavu BiH, nadležnosti i imovina mogu se prenositi na nivo BiH, ali samo uz saglasnost entiteta, koji su suvereni nosioci imovine na svojoj teritoriji. To se ne poštuje, jer je Ustavni sud izvan svih pravnih normi – rekao je Radulj i dodao da RS na ovu odluku Ustavnog suda ne može uložiti žalbu Evropskom sudu za ljudska prava, jer se radi o predmetu između državnih organa, a ne fizičkih lica.
Predsjednik Republičke organizacije porodica zarobljenih, poginulih boraca i nestalih lica Nedeljko Mitrović kaže da je za Srpsku neprihvatljivo da perspektivne vojne lokacije na području Srpske budu uknjižene na Ministarstvo odbrane, a takvih je ukupno 23.
– Spremni smo da kao građansku inicijativu pokrenemo pitanje održavanja referenduma o tome – rekao je Mitrović.
RUGIP je ranije dobio zahtjev koji je samoinicijativno poslao bivši pravobranilac BiH Medina Vilić za vrijeme dok je obavljala tu funkciju, da deset lokacija proglašenih perspektivnom vojnom imovinom preknjiži sa RS na BiH, iako u tim slučajevima čak nije donesena ni odluka Suda BiH na koju bi se pozvala.
Komisija
U odluci Ustavnog suda BiH navedeno je i da Komisija za državnu imovinu, osnovana odlukom Savjeta ministara BiH 2005. godine, može na prijedlog jedne strane odlučiti da određenu državnu imovinu izuzme od privremene zabrane.
– Proizlazi, suprotno navodima RS, da ne postoji apsolutna zabrana raspolaganja imovinom naslijeđenom od bivše SFRJ, s obzirom na to da Komisija može, na prijedlog zainteresovane strane, odlučiti da određenu državnu imovinu izuzme od privremene zabrane raspolaganja – stoji u obrazloženju.
Hronologija procesa
– Sud BiH naložio je krajem 2015. knjiženje objekta stacionarno-komunikacijsko čvorište “Veliki Žep” na BiH
– Republička uprava za geodetske i imovinsko-pravne poslove uložila prigovor koji je osam mjeseci kasnije odbilo Apelaciono vijeće Suda BiH
– Ustavni sud je 23. novembra 2016. godine donio odluku kojom je odbacio kao preuranjenu apelaciju RS podnesenu protiv presude Suda BiH od 27. jula 2016. godine jer postupak po reviziji koju je RS uložila Sudu BiH nije bio okončan
– Ustavni sud je 28. februara ove godine odbio kao neosnovan zahtjev RS za donošenje privremene mjere kojom bi obustavio izvršenje presude po kojoj RUGIP RS treba da tu imovinu uknjiži na BiH do donošenja odluke o apelaciji.
(glassrpske.com)