Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da Republika Srpska ne namjerava da uđe u NATO i ne odriče se svoje politike vojne neutralnosti.
Dodik je rekao da postoji ogroman pritisak povodom pitanja članstva u NATO-u.
“Zapad bi želio da ima sve zemlje kao članice NATO-a, njihovi ciljevi su jasni. Oni prave okvir na način koji govori zemljama da treba da teže tome da budu primljene u NATO, a ako to ne učine, onda postoji problem. Republika Srpska ne namjerava da mijenja svoje strateško opredjeljenje – vojnu neutralnost”, naglasio je Dodik u intervjuu agenciji TASS.
On vjeruje da bi ulazak u NATO poslije razornih bombardovanja 1999. godine opravdao nelegalnu agresiju Sjevernoatlantske alijanse na bivšu Jugoslaviju.
“Republika Srpska ne vidi nikakvu prednost u NATO-u, za razliku od drugih. Mi smo prošli kroz NATO bombardovanje, znamo kako to izgleda. Ulazak u NATO bio bi moralno oslobađanje te NATO generacije ili sadašnjeg saveza od tih podlih bombardovanja i osiromašenog uranijuma koji čak i sada ubija našu djecu”, naglasio je Dodik.
On je rekao da je to nešto što se ne može razumjeti ili prihvatiti i da smatra da Zapad konačno treba da prihvati ovakav stav Repubike Srpske o ovom pitanju.
“Možemo da sarađujemo sa njima, to je neizbježno, ali oni nikad od nas neće čuti da se krećemo prema integraciji ili da BiH ide prema članstvu u NATO-u”, naglasio je Dodik.
TASS navodi da BiH ne može biti primljena u NATO bez saglasnosti oba entiteta i podsjeća da je Narodna skupština Republike Srpske u oktobru 2017. godine usvojila rezoluciju o vojnoj neutralnosti.
Zapad forsira razdor u pravoslavlju
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da zapadni blok pokušava da razbije pravoslavnu crkvu kao što je to učinio kada je osigurao raspad Jugoslavije.
Dodik je napomenuo da je Srpska pravoslavna crkva u Crnoj Gori trenutno izložena napadu.
“Crkva je jedno od najvažnijih uporišta i nacionalnih institucija. Ona nas ujedinjuje. Ne vjerujem u izraz `teorije zavjere`. Ja vjerujem u zavjere i da postoji zavjera protiv crkve. Nastala je u vrijeme pada Osmanskog carstva, kada je moćna Britanija postavila cilj da umanji uticaj Srba na Balkanu kako bi ih spriječila da stvore monolitnu državu i da imaju snažnu zemlju, koja podrazumijeva i snažnu crkvu”, rekao je Dodik u intervjuu agenciji TASS.
Dodik je dodao da su “oni uspjeli da osiguraju raspad Jugoslavije, a sada pokušavaju da nanesu udarac crkvi”.
“Možemo da vidimo da se to redovno dešava u Crnoj Gori, a ranije u Makedoniji, gdje su oduzeli sve od Srpske pravoslavne crkve. Da ne pominjemo stradanje Srpske pravoslavne crkve na Kosovu ili u Federaciji BiH”, naglasio je srpski član Predsjedništva BiH.
Dodik je naglasio da ne vjeruje da Srpska pravoslavna crkva ili pravoslavno hrišćanstvo generalno mogu biti uništeni.
“Vjerujem da crkva ima potencijal i izdržljivost da podnese i očuva svoju misiju ujedinjavanja Srba oko Svetog Save, zato što svaki Srbin ima duboko ukorijenjeni osjećaj pripadnosti pravoslavnom svijetu”, rekao je Dodik.
On je dodao da na Zapadu postoje planovi o obaranju pravoslavnog hrišćanstva i njegovom sakaćenju.
“Svjestan sam svega toga, ali vjerujem da stvari neće otići toliko daleko do uništenja pravoslavne crkve”, rekao je Dodik.
Moskva jedina brani međunarodno pravo na Balkanu
Srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je da je Rusija posljednji međunarodni igrač na Balkanu koji poštuje i brani međunarodno pravo u ovom regionu.
“Rusija je jedini međunarodni igrač u našem regionu koji se drži međunarodnog prava i koji ostaje nepristrasan. Opšte je uvjerenje da Rusija favorizuje Srbe, ali Rusija je takođe sugerisala projekte Hrvatima i Bošnjacima, ali oni su odbili, pošto se nisu usudili da pristanu na takvu saradnju zbog stava Zapada”, rekao je Dodik u intervjuu agenciji TASS.
On je istakao da je Rusija danas jedini čuvar međunarodnog prava na Balkanu i da je to ohrabrujuće za Srbe jer znači da “nije sve pod kontrolom ključnih zapadnih igrača, koji će izokrenuti sve pravne norme kako njima odgovara”.
“Vidjeli smo kako je odluka o bombardovanju Srba i Republike Srpske donesena bez rezolucije Savjeta bezbjednosti UN. To je veoma opasno. Zato se velike nade polažu u Rusiju, jer ona brani međunarodno pravo”, rekao je Dodik.
Govoreći o energetskoj saradnji sa Rusijom, srpski član Predsjedništva BiH izjavio je da Republika Srpska ima “više energetskog samopouzdanja” zbog gradnje gasovoda “Turski tok”.
“Veoma je važno da se riješe stvari sa Bugarskom, da gradnja preko Bugarske do Srbije otvori određene prilike za nas ovdje. Imamo određene ugovore potpisane sa `Gaspromom`, a mi smo spremni da sačekamo potpis Bugarske. Nažalost, Bugarska je već jednom odbacila `Južni tok`, čime je ovaj projekat zaustavljen na 10 do 15 godina. Ali, gradnja gasovoda za transportovanje ruskog gasa, koji je jeftiniji i garantuje našu energetsku bezbjednost, ne može biti zaustavljena”, tvrdi Dodik.
On je napomenuo da “ovo, takođe, garantuje da `gasna karta` neće biti odigrana za ostvarivanje političkih ciljeva”, kao što je moglo da se desi da je gas stigao sa sjevera, iz “zapadnih zemalja koje bi imale priliku da prekinu isporuke ruskog gasa Balkanu ako se dešava nešto što se njima ne dopada”.
Dodik je zahvalio ruskoj Vladi i šefu “Gasproma” Alekseju Mileru na njihovom doprinosu ovom projektu.
Prethodno vlasti Republike Srpske postigle sporazum sa “Gaspromom” o preuzimanju ruskog prirodnog gasa preko specijalne linije gasovoda “Turski tok”, čija gradnja treba da počne sljedeće godine, podsjeća TASS.
Dodik i predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović imali su sastanak sa direktorom “Gasproma” Aleksejem Milerom u vrijeme kada je sklopljen sporazum o isporuci gasa Republici Srpskoj. Bilo je predviđeno da ovaj projekat bude započet ove jeseni gradnjom kraka “Turskog toka” prema Republici Srpskoj.
Osim toga, na sastanku je bilo riječi o gradnji gasne infrastrukture u Banjaluci, kao i o gradnji jedne elektrane na gas. Dodik je ranije izjavio da Republika Srpska želi da izgradi gasovod između Bijeljine i Banjaluke.
Na pitanje o predstojećoj proslavi 75 godina od pobjede nad nacističkom Njemačkom u Moskvi, Dodik je potvrdio da će prisustvovati proslavi na Crvenom trgu u Moskvi.
“Da, biću tamo, i biće mi veliko zadovoljstvo. Sigurno ću doći, zašto da ne? Dolazio sam i ranije, prije tri ili četiri godine”, rekao je Dodik.
Dodik je dodao da se uvijek osjećao sjajno u Rusiji, bilo da je riječ o Moskvi, Sankt Peterburgu ili nekom drugom ruskom gradu.
Težiti ujedinjenju u jednu državu
Ujedinjenje svih Srba u jednu zemlju treba da bude nacionalna ideja srpskog naroda, izjavio je srpski član Predsjedništva BiH Milorad Dodik u intervjuu agenciji TASS.
– Došlo je vrijeme da Srbi kažu šta žele, a ne da neko sa Zapada dođe i kaže: “Treba da bude ovako”. Mislim da svima treba da bude jasno da nacionalna ideja našeg naroda treba da bude nacionalno ujedinjenje u jednu zemlju – rekao je Dodik.
On je dodao da je to sada moguće i da Republika Srpska i Srbija ne treba da prikrivaju ovu strategiju koja formalno ne postoji danas, ali, ako će da poštuju narodnu volju, onda će u Srbiji i Republici Srpskoj to biti “sveto blago”.
Dodik je podsjetio da je 20. vijek bio vijek patnje Srba – Srbija je izgubila između 30 i 50 odsto svog stanovništva u dva svjetska rata, a potom je “darovala” svoju državnost zemljama koje su se pridružile Jugoslaviji na štetu Srbije.
– Ranije je u Federaciji BiH bilo 500 000 Srba, a sada ih ima samo 50 000. Bilo je 500 000 Srba u Hrvatskoj, a sada ih ima samo 100 000. Ipak, mi smo optuženi za etničko čišćenje – rekao je Dodik.
On je dodao da su Srbi, uprkos tome, uspjeli da stanu na noge i da Srbija sada, bez sumnje, povećava svoj značaj, a da je Republika Srpska danas spremna da odbije svaku intervenciju usmjerenu protiv nje.
– U nekom trenutku ova dominantna nacionalna volja stvoriće uslove ili politički kontekst, a mi imamo dovoljno prijatelja u svijetu za to, dok nam je sada potrebno da se razvijamo u postojećim uslovima i gradimo mir – rekao je Dodik.
Odgovarajući na pitanje da li je moguć referendum o odvajanju Republike Srpske od BiH, Dodik je rekao da Srbi u BiH i dalje zadržavaju pravo na to.
– Nikada neću prestati da govorim da Republika Srpska i srpski narod imaju pravo na referendum o svom statusu. Međutim, mi nismo svojeglavi da uradimo nešto što može da nam nanese više štete nego koristi. Odlučno ćemo se boriti za svoj status političkim sredstvima – napomenuo je Dodik.
On je dodao da bi Republika Srpska bila mnogo uspješnija i razvijenija kada ne bi bila dio BiH.
Prema njegovim riječima, BiH definitivno nije postala bolja u posljednje vrijeme, samo gora.
– Došla je do potpunog zastoja – dva od tri konstitutivna naroda ne žele da žive u BiH, ali muslimani Bošnjaci pokušavaju da je očuvaju jer vjeruju da čitava zemlja pripada njima, očigledno uz podršku zapadnih mentora i dijelom Turske – rekao je Dodik.
On je podsjetio da je ideolog i osnivač BiH Alija Izetbegović napisao “Islamsku deklaraciju”, koja se tumači kao manifest za mir u republici. U toj knjizi, Izetbegović je direktno pozvao da se u zemlju uvede šerijatski zakon.
– Svjedoci smo toga da se sve više grupa u BiH organizuje na ovakav način. Sada i u budućnosti, izgleda da je BiH neuspješan eksperiment koji zapadne zemlje pokušavaju da sačuvaju – izjavio je srpski član Predsjedništva BiH.
(Srna)