Bolivijski predsednik koji je podneo ostavku Evo Morales tvrdi da postoji “nelegalni” nalog za njegovo hapšenje.
Policijski zvaničnici demantuju da imaju takvo naređenje.
Morales tvrdi da vlasti žele da ga uhapse sada kada je odustao od funkcije pod pritiskom nakon višenedeljnih socijalnih nemira zbog spornih izbora.
“Izveštavam bolivijski narod i svet da je jedan policajac javno objavio da ima uputstva za sprovođenje protivpravne naredbe o mom hapšenju. Osim toga, nasilne grupe su provalile u moj dom”, objavio je Morales na Tviteru.
S druge strane, komandant policije tvrdi da nije raspisan nalog za hapšenje Moralesa, čije je boravište trenutno nepoznato, prenosi AP.
Ne postoji nalog za hapšenje predsednika Moralesa, izjavio je šef bolivijske policije Jurij Kalderon rekavši da je reč o “lažnim vestima.”
Potpredsednik Bolivije Alvaro Garsija Linera podneo je ostavku, nakon što je isto učinio i predsednik Evo Morales.
“Podnosim ostavku na mesto potpredsednika”, naveo je Linera u saopštenju, prenele su agencije.
Predsednik Bolivije Evo Morales je pod pritiskom vojske i višenedeljnih protesta podneo ostavku, posle skoro 14 godina provedenih na vlasti.
Morales je ostavku podneo u nedelju, pod rastućim pritiskom vojske i javnosti nakon njegovog reizbora 20. oktobra i protesta koji su potom pokrenuti zbog izbornih neregularnosti.
“Podnosim ostavku da naša braća i sestre, državni službenici, ne bi bili objekat napada i pretnji”, rekao je Morales u obraćanju koje je emitovano na društvenim mrežama.
Morales je situaciju u Boliviji nazvao državnim udarom.
“Braćo i sestre, želim da vam kažem da se ovim naša borba ne završava, nastavićemo da se borimo za jednakost i mir. Sada je moja dužnost da, kao predsednik, nađem način da smirim situaciju”, rekao je Morales, prenosi Tas.
Prethodno je komandant oružanih snaga Bolivije Vilijams Kaliman rekao da je vojska sugerisala predsedniku Evo Moralesu da podnese ostavku, kako bi pomogao da se obezbedi stabilnost u državi, a to su zatražili i opozicija i sindikati.
“Nakon analize unutrašnjeg konflikta u državi, zatražili smo predsednika države da se odrekne svog predsedničkog mandata kako bi se uspostavio mir i održala stabilnost za dobrobit Bolivije”, rekao je Kaliman novinarima, preneo je Rojters.
Protesti i nemiri u Boliviji počeli su nakon održavanja izbora krajem oktobra, na kojima je Evo Morales pobedio, a u neredima je do sada ubijeno troje ljudi, a više od 300 je povređeno.
Organizacija američkih država (OAS) saopštila je da je revizijom utvrđeno da je bilo nepravilnosti na izborima, a ranije danas Morales se složio da se održe novi izbori i zamene članovi izborne komisije.
Generalni sekretar UN Antonio Guteres duboko je zabrinut zbog situacije u Boliviji.
Guteres je pozvao na maksimalnu uzdržanost svih strana i smanjenje tenzija, objavio je portparol generalnog sekretara UN, Stefan Dižarik.
Generalni sekretar UN je pozvao Bolivijce da budu “posvećeni traganju za mirnim rešenjem trenutne krize i obezbeđenju transparentnih i kredibilnih izbora”, prenosi AP.
(Tanjug)