Loto groznica se još nije ni stišala u Prnjavoru, od 20. septembra kada je poput bombe odjeknula vijest da je srećni dobitnik glavne loto premije vrijedne čak 1.650.000 evra, uloživši oko šest evra, tiket uplatio na ovdašnjem kiosku. Međutim, jedna druga loto bomba, u vezi sa ovim dobitkom, mogla bi da izazove snažan potres, ali i nenadano odriješi kesu u “sestrinskim” lutrijama – Republike Srpske i Srbije.
Navodno, riječ je o zahtjevu, tačnije odlučnosti opštinskog vrha Prnjavora, da se toj lokalnoj zajednici na ime poreza za glavni dobitak i uplaćenog tiketa na njenom području, isplati gotovo 500.000 evra, odnosno milion KM!
U suprotnom, Opština Prnjavor će, uz alarmiranje tužilaštva i policije, potegnuti krivične prijave protiv “Lutrije RS”.
A sve u namjeri da i po sedmi put, koliko je do sada bilo glavnih dobitaka u RS, milionske pare na nezakonit i volšeban način ne bi “odlepršale” iz Srpske.
Lutrije Srbije i RS već 14. godinu zajedno priređuju igru na sreću – loto. Kada su u septembru ozvaničile da je dobitni listić uplaćen u Prnjavoru, prema načelniku te opštine Darku Tomašu, jasno je kome po zakonu RS pripada i prihod od poreza.
– Dobitak u Prnjavoru iz 75. kola iznosio je 3.182.726 KM, a 30 odsto poreza na taj dobitak je 954.818 KM. To je iznos koji po važećem zakonu pripada našoj opštini – kategoričan je Tomaš.
Čelni čovjek prnjavorske opštine pojašnjava da se i na zvaničnoj stranici “Lutrije RS” navodi u članu 1. Pravila igre na sreću loto igru organizuju: “Državna lutrija Srbije” d.o.o. Beograd na teritoriji Srbije i “Lutrija RS” a.d. Banjaluka, na teritoriji regulisane zakonom RS.
Tomaš ističe da se u članu 22. stav 4 navodi: “Dobitak ‘sedmica’ i ‘sedmica plus’ isplaćuju se u sjedištu priređivača.” Dakle, svaki priređivač na svojoj teritoriji.
– ‘Lutrija RS’ je po zakonu od 20. septembra imala rok od mjesec dana da dobitniku isplati dobitak, a nakon toga isto toliko da podnese poresku prijavu, po kojoj bi Opštini Prnjavor trebalo da bude isplaćen porez od 954.818 KM – navodi Tomaš.
Navodno, u “Lutriji RS” su bukvalno bili začuđeni i zgranuti kada je na njihova vrata zakucala delegacija Prnjavora. Jer, do sada nijedna od ukupno šest dobitnica lokalnih zajednica iz RS ni marke nije dobila prihoda od poreza na glavni dobitak.
Članovi prnjavorske delegacije su nam potvrdili da su se u “Lutriji RS” bukvalno uhvatili za glavu, u sudaru sa njihovom odlučnošću. Nezvanično su obrazložili da su “nekakvim ugovorom ili sporazumom sa ‘Lutrijom Srbije’ udesili da se u njenu kasu slije prihod od poreza glavnog dobitka u Srpskoj”.
– Taj navodni ugovor ili sporazum nisu nam stavili na uvid. Međutim, i laiku je jasno da nikakav ugovor ni sporazum ne mogu biti jači od zakona – odučan je Tomaš.
Postavlja se pitanje kako, na osnovu čega i kome su u Srbiji isplaćivali porez na glavni dobitak u RS. Na osnovu nekakvog ugovora ili sporazuma?! Ta saglasnost ne može biti jača od važećeg zakona.
– Već smo angažovali tim stručnjaka koji će stvar isterati načistac. Zakon RS je na našoj strani i on se mora poštovati – kategoričan je Tomaš.
Misteriozni dobitnik “sedmice” u Prnjavoru još nije izašao iz ilegale.
Gotovo dva meseca on je skriven od očiju javnosti, a spekulisalo se da milionsku nagradu, zapravo, “niko nije ni dobio”.
Međutim, “Državna lutrija Srbije” i “Lutrija RS” zvanično su saopštile da je za 75. kolo glavni dobitak dobio srećnik, koji je uplatio kombinaciju u Prnjavoru.
“Isplata se obavlja u Beogradu”
“Lutrija Republike Srpske” već 14 godina ima vrlo uspješnu saradnju sa “Državnom lutrijom Srbije” u priređivanju igara na sreću, a isplata svih velikih dobitaka se obavlja u Beogradu.
Povodom informacija koje su se pojavile u vezi s isplatom i plaćanjem poreza na dobitnu kombinaciju, u “Lutriji Republike Srpske” navode da u slučaju dobitka “sedmice” koji je uplaćen na prodajnom mjestu “Lutrije” u Prnjavoru, opštinsko rukovodstvo polazi od pretpostavke da dobitnik ima prebivalište u Prnjavoru, što nije tačno.
Prebivalište se utvrđuje na osnovu ličnog dokumenta, što u ovom slučaju nije opština Prnjavor, dodaje se u saopštenju “Lutrije Republike Srpske”.
Osvrćući se na uspješnu saradnju sa “Državnom lutrijom Srbije”, u saopštenju se ističe da je promet “Lutrije Republike Srpske” u igri “Loto sedam od 39” sa opcionim igrama u navedenom periodu bio oko 105.000.000 KM, a u igri “Bingo” s opcionom igrom oko 1.000.000 KM.
“Lutrija Republike Srpske” samostalno ni u kom slučaju ne bi dostigla ovaj promet, pa samim tim ni obaveze koje iz toga proizlaze prema Republici, gradovima i opštinama.
Na insistiranje “Državne lutrije Srbije”, a što je definisano ugovorom između lutrija, isplata svih velikih dobitaka se obavlja u Beogradu u sjedištu te lutrije.
Obrazloženje za ovakav stav je da je učešće “Lutrije Republike Srpske” oko osam odsto u ukupnom prometu navedenih igara.
(Novosti, Srna)