Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić najavio je da će Vlada i resorno ministarstvo kreirati određene mjere za bolje povezivanje domaćih mesoprerađivača i proizvođača mesa ukoliko Savjet ministara u tehničkom mandatu ne donese mjere u vezi sa izvozom junećeg mesa.
“Razrađujemo još nekoliko mjera koje su nam rezerva ako izvoz junećeg mesa ne prođe na Savjetu ministara u tehničkom mandatu”, rekao je Pašalić Srni.
On je podsjetio da je resorno ministarstvo u skladu sa Zakonom o spoljnotrgovinskom poslovanju uradilo sve da Savjet ministara u tehničkom mandatu aktivira ove mjere.
“Uputio sam inicijativu i sada je sve na Savjetu ministara. Ja tu ne mogu ništa posebno da komentarišem i da uradim”, zaključio je Pašalić.
Dok domaći farmeri upozoravaju na tešku situaciju jer je izvoz junećeg mesa iz BiH stao i očekuju hitno rješenje, u Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH u tehničkom mandatu za sada nema odgovora šta je urađeno da bi ovaj problem bio što prije riješen.
Član Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednika BiH Savo Bakajlić rekao je Srni da je situacija veoma teška jer bikovi rastu i farmeri se plaše uginuća, a među 9.000 do 10.000 tovnih grla samo u Semberiji već je između 4.000 i 5.000 prešlo težinu od tone, što je kritično.
Vasić: Šarović će zabraniti uvoz svježe junetine u narednih 7 – 10 dana
Farmeri u BiH se nalaze u velikom problemu i država mora reagovati kako bi ih zaštitila, jer je zbog neformiranja vlasti na nivou BiH stao izvoz junećeg mesa u Tursku, te bikovi postaju veći, meso je sve lošije, a prijete im zaraze i uginuća.
Ovo dramatično upozorenje javnosti je danas odaslao Savo Bakajlić, predsjednik Udruženja poljoprivrednika Semberije i član Upravnog odbora Udruženja poljoprivrednika BiH, koji kaže da meso već nije u prvoj klasi, već je za preradu.
“Izvoz nam je obećan od maja i od tada čekamo. Samo u Semberiji ima oko 10.000 grla tovne junadi, a dogovara se kvota od 3.000 tona, što ni izbliza nije dovoljno, jer može da je popuni jedna firma”, rekao je Bakajlić.
On kaže da će farmeri nakon ovoga proizvodnju sigurno smanjiti za 50 odsto, sve zbog neformiranja Savjeta ministara BiH.
“Ja ne znam šta oni rade, moraju zaštititi domaću proizvodnju ili će sve prsnuti. Pored izvoza, problem je i preveliki uvoz. Da bi se zaštitila domaća proizvodnja mora se uspostaviti veća kontrola uvoza i ograničiti ga”, kaže Bakajlić.
Što se tiče cijena, Bakajlić kaže da je cijena s ranijih 4,30 sada pala 3,70 KM po kilogramu, upravo zato jer meso više nije prve klase.
“Idemo u rikverc i pitanje je dokle će to ići, posebno jer dolazi nestabilno vrijeme, virusi, bakterije, magle, kiše, te bi stoka mogla fasovati bolesti na farmi, pa i da dođe do uginuća. Bikovi više nemaju ekonomsku opravdanost, više pojedu nego što daju, još treba da se razbole i uginu”, rezigniran je Bakajlić.
Nedžad Bićo, predsjednik Udruženja poljoprivrednika FBiH, rekao je da izvoz najvjerovatnije neće krenuti dok se ne uspostavi vlast u BiH te da to ostavlja katastrofalne posljedice po proizvođače.
“Nema zasjedanja parlamenta u BiH, a poljoprivrednici trpe. Šta će biti na kraju ko zna, dogovaralo se da 3.000 tona ide do kraja godine, međutim bez zasjedanja parlamenta to ne može ići, jer neko treba sve to verifikovati”, rekao je Bićo.
Nemanja Vasić, predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH, rekao je da je sporazumom s Turskom dogovoreno da se u 2019. godini izveze 15.000 tona bikova, ali da on nikada nije verikovan u parlamentu BiH, te se nije ni ušlo u njegovu realizaciju.
“Interventno Šarović (ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH) je pokušao da s ministrom Turske dogovori izvoz 3.000 tona, s obzirom na to da su mnogi ljudi na osnovu potpisanog sporazuma od 15.000 tona uselili farme i da su ti bikovi sada prerasli 900 i 1.000 kilograma, te po našoj procjeni sada ima oko 9.000 bikova koji su već prerasli”, rekao je Vasić.
On je pojasnio da je prije pet do sedam dana otišao prvi brod od 1.000 komada iz BiH u Liban, ali da su to male količine.
Naglasio je da je Šarović najavio zabranu uvoza svježe junetine – rashlađene iz EU, koja se očekuje u narednih sedam do deset dana.
(Srna, Nezavisne)