Uoči sastanka vodećih ljudi Demokratskog narodnog saveza i Saveza nezavisnih socijaldemokrata, zakazanog za srijedu, 23. oktobar, gotovo je izvjesno da će DNS okončati aktuelnu krizu u vladajućoj koaliciji “zakopavanjem ratnih sjekira” sa SNSD-om, saznaje opcija.net.
Podsjećamo, nakon posljednje sjednice Predsjedništva, DNS se oglasio oštro intoniranim saopštenjem, u kojem je objavio da “zaustavlja koalicionu saradnju sa SNSD-om”, a kao povod za ovu odluku označeno je, prije svega, nezadovoljstvo brojem funkcija koje su do sada pripale ovoj stranci u raspodjeli unutar vladajućeg bloka.
Međutim, prema posljednjim informacijama, Marko Pavić i njegovi najbliži saradnici su odlučili da “spuste loptu na zemlju” i da na razgovorima sa koalicionim partnerom ne postavljaju nikakve radikalne zahtjeve.
– Po svemu sudeći, sve će se svesti na molbu Dodiku da prijedorski SNSD, oko kojeg je okupljena nova odbornička većina, prestane sa smjenama DNS-ovih kadrova u tom gradu. Prevagnula je procjena da je Prijedor najvažniji za opstanak DNS-a i da je u ovom momentu najvažnije zaustaviti dalje urušavanje stranke u sredini koja je njena glavna baza – kaže dobro obaviješteni izvor iz te partije.
Inače, o regionalnom odnosu snaga unutar samog DNS-a najuvjerljivije svjedoči činjenica da, od devet glavnih pozicija u stranačkoj strukturi – a to su predsjednik, zamjenik predsjednika, šest potpredsjednika i generalni sekretar – čak četiri pripadaju Prijedoru. Iz ovog grada su predsjednik DNS-a Marko Pavić, njegov zamjenik Dragutin Rodić, koji je istovremeno i generalni sekretar, te potpredsjednik Darko Banjac.
Od dva ministra u Vladi RS iz DNS-a, jedan je iz Prijedora – Lejla Rešić. Takođe, raniji kandidat za predsjednika NSRS bio je Duško Ivić, takođe Prijedorčanin, a šef Kluba poslanika u Skupštini Srpske je Darko Banjac iz Kozarske Dubice, koja opet pripada prijedorskoj regiji. Na kompenzacionoj listi za Parlament BiH prvi je bio Dragutin Rodić, a drugi na listi za NSRS Darko Banjac.
Što se tiče funkcija u javnim preduzećima, od prvih pozicija koje ima DNS, pet pripadaju kadrovima iz Prijedora. Fond za rehabilitaciju invalida vodi Mile Šurlan, Republički sekretarijat za zakonodavstvo – Radana Daljević, Bolnicu “Mladen Stojanović” – Mirko Sovilj, Nacionalni park “Kozara” – Dragan Romčević, Zavod za obrazovanje odraslih – Goran Zmijanac.
Prijedorski DNS je dugo držao i poziciju direktora Željeznica RS, ali su to morali da prepuste, zbog pritiska Slavka Gligorića iz Doboja i njegovih najava da će napustiti ovu stranku ako ta funkcija ne pripadne njemu. Pored toga, direktor Šumskog gazdinstva “Oštrelj – Drinić” je Dragana Romčević, bliska rođaka Dragana Romčevića, koja je u većoj mjeri kadar Prijedora, nego Banjaluke. Tu je i Marko Aćić, novoimenovani direktor Republičkog sekretarijata za izbjegla i raseljena lica i migracije, koji je takođe više kadar Prijedora, nego Banjaluke. Konačno, i veliki broj zaposlenih u Vladi RS, što se tiče linije DNS-a, dolazi upravo iz Prijedora.
Ipak, ovakva zastupljenost u podjeli funkcija nema uporište u izbornim rezultatima. Jer, na posljednjim izborima, DNS je u regiji Prijedor imao nešto više od 17.000 glasova, dok je u regiji Banjaluka osvojio 19.500. Dakle, osjetno više od Prijedora, što je, kažu upućeni, pogodilo mnoge sujete u prijedorskom DNS-u i, na kraju, bilo jedan od razloga da se u decembru prošle godine raspusti Gradski odbor Banjaluka.
Za to vrijeme, u banjalučkoj organizaciji DNS-a, navode dobro obaviješteni izvori, raste osjećaj poniženosti, što se nerijetko ilustruje aktuelnim podatkom da će, od svih javnih preduzeća u Banjaluci, DNS-u pripasti samo fabrika “Kosmos”, koja je već dugo na ivici egzistencije.
(opcija.net)