Sa današnjeg protesta u Bratuncu proizvođači maline iz ovog mjesta, Srebrenice i Milića poručili su otkupljivačima da neće prihvatiti ponuđenu cijenu od 1,90 KM za kilogram roda i da će se svim raspoloživim demokratskim sredstvima boriti za cijenu, koja neće biti niža od 2,5 KM.
Malinari su sa skupa, kome je prisustvovalo više od hiljadu uzgajivača pozvali najviše predstavnike vlasti Republike Srpske da im pomognu i zaštite ih od hladnjačara koji se, kako su rekli, bogate od njihovog teškog rada.
“Očigledno je da je `hladnjačarski lobi` izvan Srpske odlučan da uništi malinarstvo na ovim prostorima. Otkupljivači nam daju mineralna đubriva i zaštitna sredstva po cijenama koje oni slobodno formiraju, a rod maline plaćaju onoliko koliko žele”, rekao je Milan Đukić iz Skelana, koji je ove godine otkupljivaču predao 12 tona maline.
On ističe da “zapadni lobisti” stimulišu hladnjačare da bi izazvali socijalne nemire i nerede u Srpskoj.
Đukić navodi da bi inspekcijske službe trebalo da obiđu hladnjače i provjere koliko robe imaju, da li posjeduju dokumentaciju i ugovore o otkupu, odnosno da li će prijaviti promet i platiti odgovarajuići porez na preuzetu robu i koju otkupnu cijenu maline vode u svojim računovodstvenim knjigama.
Predsjednik Udruženja malinara “Vilamet”, koje je organizovalo protest Ljubiša Alempić poručio je da je svaka cijena ispod dvije i po KM za kilogram maline i jednu KM za kilogram kupine – neprihvatljiva.
On je upoznao proizvođače jagodičastog voća o aktivnostima koje je Udruženje preduzelo u posljednjih nekoliko dana, nakon što je srebrenička hladnjača “Bos agro fud” izašla sa cijenom od 1,90 KM za kilogram maline.
“Ne možemo prihvatiti ponuđenu cijenu i tražimo da nam isplate predate količine po odgovarajućoj cijeni da bismo mogli živjeti od svog rada”, rekao je Alempić.
Malinarima iz Srebrenice, Milića i Bratunca Alempić je poručio da će rukovodstvo “Vilameta” preduzeti brojne aktivnosti, kako bi zaštitilo proizvođače, članove Udruženja.
“Hladnjačari su nas prevarili, jer su uzeli rod koji namjeravaju da plate po cijeni koju oni odrede. To je pljačka ljudi koji rade i žele da žive od svog rada i to im neće proći”, istakao je Alempić.
Prema njegovim riječima, Upravni odbor Udruženja odlučiće tokom narednih dana da li će malinari blokirati hladnjače ili će tražiti da im otkupljivači vrate preuzete količine ovogodišnjeg roda maline.
On je dodao da će biti zatražen i sastanak sa predsjednikom i premijerom Republike Srpske, od kojih, kako je naveo, očekuju pomoć u rješavanju problema.
Malinari su na protestnom skupu negirali navode hladnjačara sa jučerašnjeg sastanka u Bratuncu koji se odnose na prodaju preuzetih količina roda.
Predsjednik Skupštine “Vilameta” Dragan Đokanović dao je na uvid okupljenim malinarima dokument koji potvrđuje da se njihova roba prodaje i izvozi.
On je rekao da je jedna hladnjača prodala određene količine maline 12. jula po cijeni od 2,73 evra.
“Prodaju malinu trostruko skuplje i žele da unište proizvođače i da nas dovedu u ropski položaj, da nas ucjenjuju i ostvaruju ekstra profit eksploatišući narod koji živi od proizvodnje ovog voća”, naveo je Đokanović.
On je upozorio da će ovakav odnos prema uzgajivačima maline zaustaviti razvoj ove djelatnosti i prisiliti mlade koji su ostali na svojim imanjima i bave se poljoprivredom da odustanu i napuste ove prostore.
“Da li zbog nezasitosti nekoliko vlasnika hladnjača treba dozvoliti da se ugasi malinarstvo, u čiji je razvoj mnogo uloženo i da oko 3.000 domaćinstava iz ove tri opštine ostanu bez egzistencije i napuste svoja sela”, upitao je Đokanović.
(Srna)