Kompanija “Elektroprenos BiH” je, zbog političke krize u FBiH i na nivou BiH, mjesecima u određenoj blokadi, a situacija bi mogla da se još zakomplikuje jer nemaju pravih planova rada za idući period niti potreban broj majstora na terenu.
“Elektroprenos BiH” je jedina zajednička kompanija Srpske i FBiH koja je na tankom ledu još od prošle godine, kada je aktuelnom direktoru Mati Žariću istekao mandat. Bošnjaci su u upravi tog preduzeća blokirali sve procese, jer nisu saglasni da Žarić ostane na funkciji, iako je konkursna procedura završena i predloženo da on, kao prvorangirani kandidat na konkursu, i dalje vodi “Elektroprenos”. Mandati su istekli i članovima Upravnog odbora i uprave, u kojoj su po dva Srbina, Hrvata i Bošnjaka, i oni su u statusu vršioca dužnosti, a za njih ne može biti sproveden konkurs dok ne bude imenovan direktor. Zbog svega toga preduzeće ne može da radi na investicijama, iako na računima ima oko 170 miliona maraka, ni da prima nove radnike, a mjesta ima za njih više od 100.
Sagovornik “Glasa Srpske”, upućen u dešavanja u kompaniji, kaže da je stanje loše i da to posebno dolazi do izražaja u ovo doba godina kada treba da se pripremaju smjernice za rad u godini koja dolazi, ali i sumira ono na šta je stavljena tačka. U “Elektroprenosu”, kaže, jedino mogu da se oslanjaju na planove rada koji su usvojeni ranije jer obuhvataju i period u kojem se trenutno nalaze. Izvjesno je, kako kaže, da će takvo stanje ostati dok se ne riješe politička pitanja i ne postigne dogovor o budućem rukovodstvu.
Podsjetio je, ipak, da osnovna zadaća kompanije – održavanje mreže radi, ali da je veliki problem što su u zastoju važni poslovi za cijelu mrežu.
– Vrijeme prolazi, a pomaka nema. Novac stoji i to nije mala suma. Jedno vrijeme se pričalo o ovom što se dešava, odnosno ne dešava u kompaniji, ali i to je sada utihnulo. Problem nam je i gašenje mostarskog “Aluminijuma”, ali i činjenica da je smanjena potrošnja energije u BiH, odnosno u oblasti industrije. To može značajno da utiče na nas – rekao je naš sagovornik.
Dodao je da je veliki problem što nemaju usvojene planove investicija.
– Cijelo vrijeme radimo na principu privremenog finansiranja i svaka tri mjeseca usvajamo plan na bazi odluka DERK-a iz 2017. godine. Ostale dokumente nemamo usvojene u predviđenoj formi. Imamo, ipak, prostor da djelujemo, a to je desetogodišnji plan rada koji je usvojen ranije, jer u njemu imamo neki okvir koji nam je bitan. Ali šta nam i on znači kada nemamo investicija. Dok god se ne riješi pitanje na političkom nivou, teško da će i biti sjednice skupštine akcionara. Do tada može proći, boga pitaj, koliko vremena – rekao je sagovornik “Glasa” iz “Elektroprenosa”.
Upravni odbor kompanije bi, dodao je, u četvrtak trebalo da zasjeda i to u Višegradu.
– U suštini, određeni dio poslova se uredno radi i završava, ali problem je blokada miliona za investicije i nemogućnost zapošljavanja brojnih kadrova, među kojima su električari i ostali za rad na terenu – zaključio je on.
Sa Matom Žarićem nismo uspjeli da stupimo u kontakt, kao ni sa premijerom Republike Srpske Radovanom Viškovićem.
Višković
Radovan Višković je nedavno istakao da Republici Srpskoj pripada 41 odsto za investicije što nije malo za ulaganje u elektroenergetski sektor. Rad kompanije “Elektroprenos” definisan je putem operativnih područja Banjaluka, Mostar, Sarajevo i Tuzla, u okviru koji su terenske jedinice od Bihaća do Trebinja.
(Glas Srpske)