Predsjednik Evropske komisije Žan Klod Junker naveo da je nije za to da zemlje Zapadnog Balkana što prije uđu u Evropsku uniju.
Međutim, nagasio je da se zemljama na Balkanu ne smije oduzeti evropska perpektiva.
U intervjuu za “Politiko“ Junker je naveo da je EU, uprkos “izazovnoj godini“, raspoložena da se nosi sa svim problemima koji joj stanu na put – uključujući Bregzit i Donalda Trampa.
Kada je u pitanju Bregzit, Junker je naveo da će ljudi vremenom da postanu svjesni problema na dnevnoj bazi, bez mogućnosti da donesu koherentan odgovor na njih.
“Bregzit će se vremenom dogoditi. Neću ići daleko pa da kažem ono što je rekao premijer Malte Džozef Muskat koji je naveo da do Bregzita nikada neće doći. Polazim od hipoteze da će ga biti“, rekao je on.
Junker je takođe govorio o Donaldu Trampu i rekao da je predsjedniku SAD već objasnio da treba da prestane da traži da druge zemlje imitiraju Britaniju kada je u pitanju izlazak iz EU.
Takođe, podmsjehnuo se i nedavnim dešavanjima u Bijeloj kući.
“To je nevjerovatno“, rekao je Junker osvrćući se na otkaz direktora za komunikacije Entonija Skaramučija poslije samo deset dana.
“Bolje smo organizovani od Trampove administracije. To je zato što ako postoje neke unutrašnje poteškoće, one se riješe razgovorm, a ne otkazima“, dodao je Junker.
Dodaje i da “da se EU raspada kao što Tramp tvrdi, Zapadni Balkan bi izgubio evropsku perspektivu“.
“Nijesam za to da se zemlje Zapadnog Balkana uskoro pridruže EU, ali ako oduzmete evropsku perspektivu, onda ćemo ponovo imati ono što smo imali devedesetih. U tom smislu stabilnost sastava EU je preduslov da Balkan ne bude ponovo u ratu, nadam se da Tramp to razumije“, naveo je Tramp.
Junker navodi da je od 2014, kada je stupio na funkciju naučio da se nosi sa problemima.
“Da Evropska komisija nije osigurala da Grčka ne ode iz eurozone, balans bi bio mnogo lošiji. Tada sam se snažno borio za stabilnost, posebno za Grčku. Da nijesam to uradio, eurozona bi se raspala“, navodi on.
Junker je takođe naveo da je svjestan da se Evropa suočava sa problemima, kao što su Poljska i Mađarska koje odbijaju da prihvate migrante pod pravilima EU.
Za premijera Mađarske navodi da se sastaju i razgovaraju regularno.
“Razgovaramo regularno, sastajemo se regularno iako to nije uvijek propraćeno javno. Ne želim da izgubimo Mađarsku“, rekao je Junker, ali takve reči nije imao i za Poljsku.
Za pregovore sa Turksom, rekao je na oni ne bi trebalo da budu zaustavljeni, makar na papiru.
(Vijesti online)