Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske Srebrenka Golić poručila je danas na protestnom okupljanju u Novom Gradu da svi odlučno treba da kažu ne odlaganju radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori u Hrvatskoj u neposrednoj blizini rijeke Une.
Obraćajući se okupljenima Golićeva je rekla da je ovo pitanje koje se tiče, ne samo stanovnika ovog grada, nego svih građana Republike Srpske i BiH, ma gdje živjeli.
“Ne želimo radioaktivni otpad svega nekoliko metara od prirodnog bisera rijeke Une, naših kuća, pašnjaka, pčelinjaka. I to Hrvatska veoma dobro zna”, istakla je Golićeva.
Golićeva je napomenula da se ni za trenutak ne smije izgubiti iz vida da se na Trgovskoj gori predviđa izgradnja skladišta koje će prerasti u odlagalište, a kasnije možda i u centar odlaganja radioaktivnog otpada.
“Da li će Hrvatska tada biti u obavezi da primi po bilateralnim sporazumima nuklearni otpad drugih država?”, upitala je Golićeva.
Ona navodi da je apsurd to što je Hrvatska odbila prijedlog da se taj otpad odlaže na lokalitetu Vrbina u Sloveniji, jer se ta lokacija nalazi uz rijeku Savu, pa bi se mogao zagaditi vodozahvat iz kojeg se snabdijeva Zagreb.
“Želim da se naše glasno ne čuje u Hrvatskoj, posebno jer su ostala samo tri dana do sastanka predstavnika Hrvatske i Slovenije na kojem će biti odlučeno gdje će Hrvatska odlagati svoj dio otpada iz Nuklearne elektrane `Krško`”, rekla je Golićeva.
Ona je naglasila da Srpska od svog stava neće odustati i neće dozvoli da njena budućnost i budućnost djece bude ugrožena.
Golićeva je rekla da nije zadovoljna radom zajedničkih institucija BiH kada je riječ o nastojanju da se spriječi odlaganje nuklearnog otpada ma Trgovskoj gori, podsjetivši da resorno ministarstvo od aprila 2015. godine šalje dopise ministarstvima tražeći veći angažman i jači pritisak na Hrvatsku.
“Ovo pitanje je intenzivirano u Sarajevu tek kada je tamo kao srpski član Predsjedništva BiH došao Milorad Dodik koji je na prvoj sjednici Predsjedništva stavio ovo pitanje na dnevni red”, navela je Golićeva.
Ona je izrazila zahvalnost Dodiku koji je, kako je navela, ekspresno reagovao i odlučno zatražio od Hrvatske da izuzme Trgovsku goru kao mjesto za odlaganje nuklearnog otpada.
Golićeva je podsjetila da je Vlada Republike Srpske prije dvije sedmice donijela odluku o proglašenju Parka prirode “Una” i na taj način zaštitila to područje opštna Krupa na Uni, Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica.
Ona je pozvala načelnike ovih opština da preuzmu zaštitu prirode Srpske i tako zvanično obilježe Park prirode “Una” i da zajedno kažu ne jer se Unom i životima ne trguje.
Golićeva je poručila da će Republika Srpska formirati pravni tim u vezi sa ovom problematikom, ali da se nada da će diplomatija uraditi svoje i da će u razgovorima sa vlastima Hrvatske ovaj problem biti riješen.
Ona vjeruje da će vlasti Hrvatske odustati od namjere za odlaganjem radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori jer je to u interesu ekologije, mira i suživota građana na ovim prostorima.
Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Srpske Denis Šulić poručio je da su se građani okupili na trgu u velikom broju da jasno kažu ne nuklearnom otpadu i uništavanju rijeke Une.
On je pozvao vlasti Hrvatske da odustanu od namjere da odlažu nuklearni otpad na Trgovskoj gori.
Protestu na Trgu Mladena Oljače prisustvuju i premijer Unsko-sanskog kantona Mustafa Ružnić, predsjednik Skupštine tog kantona Agan Bunić, gradonačelnik Prijedora Milenko Đaković, te načelnik opštine Novi Grad Miroslav Drljača.
Na protestni skup stigli su i načelnici opština i građani iz lokalnih zajednica na čijem području se prostire Park prirode “Una”, kao i iz Prijedora, te predstavnici nevladinih organizacija iz Lukavca i Tuzle.
Poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Jasmin Emrić rekao je da je sa protestnog okupljanja u Novom Gradu još jednom poslata jednoglasna poruka zajedničkoj komisiji Hrvatske i Slovenije da je najbolje rješenje da radioaktivni otpad bude odlagan na mjestu gdje je nastao.
“Nadam se da će biti postignuto takvo rješenje i da ćemo biti oslobođeni more koja nas pritišće 20 godina”, rekao je Emrić novinarima nakon protestnog okupljanja i protestetne šetnje povodom namjere Hrvatske da radioaktivni otpad odlaže na lokaciji Trgovska gora, na granici sa BiH.
Emrić je naveo da je BiH iskazala svoj politički stav rezolucijom o protivljenju da za odlaganje radioaktivnog otpada bude korišćena lokacija Trgovska gora, ali da iz Hrvatske nije stigao odgovor.
Predsjednik Skupštine Unsko-sanskog kantona Agan Bunić rekao je da se korišćenju lokacije Trgovska gora za ove namjene protive građani s obje starne granice.
“Ne interesuju nas argumenti Hrvatske, zbog 300.000 građana, zbog naše djece, to ne možemo dozvoliti i samtramo da je pravedno da odlagalište bude na lokaciji Vrbina”, rekao je Bunić.
Predsjednik Nezavisnog bloka Senad Šepić naveo je da je problem Trgovske gore ujedinio građane BiH.
“Onlajn peticiju potpisalo je više od 100.000 građana i vlasti u Hrvatskoj znaju da ne mogu samo tako odlučivati o našoj sudbini. Treba učiniti sve da ne dođe do toga da se radioaktivni otpad odlaže na granici sa BiH”, rekao je Šepić.
On je naglasio da EU ne može stajati po strani kada je riječ o ovom problemu.
Profesor Edin Delić smatra da Trgovska gora ne zadovoljava prirodne, tehničke, demografske, geografske, niti bilo koje druge kriterijume za odlaganje otpada.
“Hrvatska je u svojim studijama zanemarila uticaj na stanovnike u BiH. Ako naš otpor ne bude jači, teško da ćemo riješiti ovaj problem”, rekao je Delić.
Nekoliko stotina građana poručilo je danas sa protestnog okupljanja u Novom Gradu da radioaktivnom otpadu nije mjesto u dolini rijeke Une.
Na protestnom okupljanju zajedno su bili građani i predstavnici vlasti opština i gradova u slivu rijeke Une u Republici Srpskoj i Federaciji BiH, aktivisti iz Lukavca i više ekoloških udruženja iz Hrvatske.
Nakon obraćanja na Trgu Mladena Oljače učesnici su prošetali do graničnog prelaza u Novom Gradu.
(Srna)