Republika Srpska započeće reformu obrazovnog sistema što je opredjeljenje institucija s ciljem njegovog unapređenja i modernizacije, rečeno je danas u Banjaluci na tematskoj sjednici Vlade Srpske na kojoj je razmatrana Informacija o stanju u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg vaspitanja i obrazovanja.
Predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović, koja je prisustvovala tematskoj sjednici, naglasila je da je obrazovanje ključ za razvoj Srpske.
– Obrazovni sistem moramo modernizovati i unaprijediti u svakom smislu i zato trebamo pristupiti njegovoj reformi – rekla je Cvijanovićeva na konferenciji za novinare poslije tematske sjednice Vlade.
Predsjednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković istakao je da je Srpska opredijeljena da treba reformisati obrazovni sistem.
On je istakao da je neophodna bolja povezanost obrazovanja sa tržištem rada.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić naglasila je da je karakteristika obrazovnog sistema u Srpskoj nizak obuhvat djece, neadekvatni nastavni planovi planovi i programi, ali i nedovoljna opremljenost.
“Nova škola za novo doba”
U narednom periodu u Republici Srpskoj predstoji reforma predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja “Nova škola za novo doba”, dogovoreno je na današnjoj tematskoj sjednici Vlade RS na kojoj je razmatrana Informacija o stanju u oblasti obrazovanja.
Natalija Trivić, ministar prosvjete i kulture RS, rekla je da moramo iskoračiti u skladu sa svim trendovima našeg društva i napraviti “Novu školu za novo doba”.
Ona je istakla da su nakon anazlize stanja konstatovali da predškolsko, osnovno i srednje vaspitanje i obrazovanje karatkeriše nizak obuhvat djece.
“Obrazovni sistem je zasnovan na reproduktivnom znanju i predavačkoj nastavi, imamo neadekvatne nastavne planove i programe sa neodgovarajućim udžbenicima, imamo smanjenje broja učenika, nedovoljnu opremljenost prostora za učenje iako postoji konstantnost u investicionom ulaganju i održavanju. Obuke nastavnika ne odgovaraju savremenim pravcima obrazovanja i postoji nepovezanost obrazovanja i potreba tržišta rada u dovoljnoj mjeri”, rekla je Trivićeva.
Ona kaže da će se u narednom periodu odvijati reforma podijeljena u faze, koja bi se trebala bazirati na inoviranje nastavnih planova i programa kao prvi korak. Zatim inoviranje udžbenika sa digitalizovanim sadržajima, izmijenjen pristup saznavanja koji treba da se pomjeri sa koncepcije poučavanja na koncepciju učenja, te stimulitivno okruženje, osposobljen kadar, unapređenost škole i porodice.
Istakla je da će se reforma sprovoditi u cilju jake povezanosti sa tržištem rada.
Radovan Višković, premijer RS, rekao je da će biti formiran ekspertski tim za reformski proces, a da je cilj i želja da refroma bude završena do kraja mandata ove Vlade RS.
“Ono što je najvažnije ona se neće odnositi na inoviranje postojećih nastavnih planova i programa, nego će se pribjeći sasvim novim nastavnim planovima i programima”, rekao je Višković.
On je rekao da velika pažnja treba da se posveti i edukaciji nastavnog kadra, a da će punu podršku u reformi imati iz Srbije, koja je spremna da prenese svoja iskustva.
Željka Cvijanović, predsjednica RS, istakla je da je pitanje obrazovanja ključno za budući razvoj RS.
“Ozbiljno se mora stupiti ili kročiti u reformu obrazovanja, mislim da pravi naziv ‘Nova škola za novo doba’ oslikava ono što treba da radimo. Sigurna sam da će roditelji širom RS, ali isto tako i nastavni kadar pozdraviti ono što treba da se radi”, rekla je Cvijanovićeva.
Ona je istakla da reforma znači i poboljšanu infrastrukturu, bolju opremu, bolja nastavna sredstva i sve što je potrebno za novi rad.
Novi zakon o inspekcijama potreban zbog programa reformi
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o inspekcijama Republike Srpske jer je Programom ekonomskih reformi Srpske za period od 2019. do 2021. godine planirano donošenje novog zakona o inspekcijama u četvrtom kvartalu ove godine.
Programom ekonomskih reformi Republike Srpske za navedeni period u oblasti poslovnog okruženja i smanjenja neformalne ekonomije planirana je reforma Inspektorata Srpske, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.
Kao ključne prepreke za rast i konkurentnost u oblasti poslovnog okruženja i smanjenja neformalne ekonomije u oblasti inspekcija, prepoznati su preklapanje dva nivoa inspekcija kod subjekata nadzora, nepostojanje koordinacije republičkog i lokalnog nivoa inspekcija, te izricanje više represivnih mjera u odnosu na preventivne.
Imajući u vidu i činjenicu da je Zakon o inspekcijama u Republici Srpskoj, sa odgovarajućim izmjenama i dopunama, u primjeni od 2010. godine, te da je tokom primjene mijenjano više od polovine članova osnovnog zakonskog teksta, potrebno je pristupiti donošenju novog zakona.
Na sjednici je utvrđen i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o notarima, po hitnom postupku iz razloga usaglašavanja sa odlukama Ustavnog suda Srpske.
Sud je proglasio neustavnim odredbe pojedinih članova postojećeg zakona koji se tiču uslova za obavljanje službe notara, potrebu za notarskim pomoćnicima i uslove za njihovo imenovanje, kao i platu notarskih pomoćnika.
U periodu od stupanja na snagu odluke Ustavnog suda Republike Srpske, za određeni broj notara utvrđeno je ili će se najskorije utvrditi prestanak službe notara zbog zakonom propisanih uslova, odnosno navršavanjem 65 godina.
Zbog utvrđivanja neustavnosti odluka postojećeg zakona Ministarstvo pravde Republike Srpske nije u mogućnosti da raspiše novi konkurs za izbor notara.
Vlada je utvrdila i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o javnim putevima zbog neophodnosti usklađivanja postojećeg zakona sa propisima kojima se uređuje bezbjednost saobraćaja, te promjene okolnosti u kojima se postojeći zakon sprovodi.
Izgradnjom i puštanjem u upotrebu auto-puta, pronalaženjem drugih modela finansiranja izgradnje, rekonstrukcije i održavanja putne infrastrukture kao što je koncesija ili javno-privatno partnerstvo, pojavom naplate putarine na auto-putu, ukazala se i potreba za izmjenom i dopunom postojećeg zakonskog rješenja.
Utvrđene izmjene zakona o zaštiti djece i maloljetnika u krivičnom postupku
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku.
Nacrtom ovog zakona, između ostalog, preciznije su definisane odredbe koje se odnose na postupanje stručnog savjetnika suda i javnog tužilaštva, odnosno stručnog lica organa starateljstva i tužilaštva, kada se u krivičnim predmetima protiv učinilaca krivičnih djela na štetu djece ili maloljetnika, dijete pojavljuje kao očevidac ili svjedok oštećen krivičnim djelom.
– S obzirom na to da su doneseni novi Zakon o izvršenju krivičnih i prekršajnih sankcija Srpske, Krivični zakonik Srpske, Zakon o policiji i unutrašnjim poslovima Srpske, te Zakon o javnim tužilaštvima Srpske, bilo je neophodno uskladiti odredbe Zakona o zaštiti i postupanju sa djecom i maloljetnicima u krivičnom postupku sa odredbama gore navedenih zakona – saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Vlada je prihvatila i informaciju o načinu utroška sredstava za predškolski program za djecu u godini pred polazak u školu u 2019. godini u Srpskoj.
Ministarstvo prosvjete i kulture i Ministarstvo finansija zaduženi su da obezbijede sredstva za realizaciju ovog programa i u narednoj godini da bi bio obezbijeđen veći institucionalni obuhvat djece predškolskim vaspitanjem i obrazovanjem.
U saopštenju se navodi da se Program za djecu u godini pred polazak u školu u Srpskoj organizuje za svako dijete u godini pred polazak u školu koje nije obuhvaćeno nekim oblikom institucionalnog predškolskog vaspitanja i obrazovanja u trajanju od najmanje tri mjeseca.
U ovoj godini u program je bilo uključeno 9.293 djece, odnosno 47 odsto djece koja u septembru kreću u prvi razred, za šta je Vlada Srpske obezbijedila 337.016 KM.
(RTRS, Srna)