Godišnji nacionalni program predviđa jačanje Direkcije za koordinaciju policijskih tijela, a na štetu entitetskih policijskih snaga, formiranje jedinstvene uprave za civilnu zaštitu i ukidanje postojećih entitetskih zakona o torturi nad žrtvama u proteklom ratu.
– Meni je jako drago da je gospodin Dodik procijenio sve te zamke koje se nalaze u ovom planu i da je on potpuno izvan onog sporazuma koji je potpisao sa gospodom Čovićem i Izetbegovićem. Јa sam uvjeren da od tog plana neće biti ništa i da će Srpska da ostane na svom putu, odnosno na principima vojne neutralnosti – rekao je Ćeranić.
Situacija u BiH pokazuje njenu nesposobnost da funkcioniše i sa stranim pritiscima u pogledu prenosa nadležnosti mnogo stvari je zakomplikovano, kaže srpski član predsjedništva Milorad Dodik. Ovdje se, naglašava, koristi sila.
– Gdje piše u ustavu BiH da BiH ima nadležnost za bezbjednost, odbranu, za pravosuđe, za finansije – upitao je Dodik.
Usvajanje plana mimo saglasnosti srpske strane je izuzetno opasno i u tom slučaju NATO bi mogao da preskoči procedure kao što je to uradio u Makedoniji i u Crnoj Gori.
– Tu nema pravila. Za očekivati je da se NATO-u žuri da bi se taj put za BiH po kratkom postupku ubrzao. Јednostavno, nakon usvajanja prvog ANP ubrzo bi stigao odgovor-evo – vi ste na putu za NATO, treba da uradite to i to i punopravno članstvo je veoma blizu – ističe Ćeranić.
Bude li Dodik preglasan u utorak, pokrenuće proceduru zaštite nacionalnog interesa.
– Јa imam punu odgovornost prema onome što je usvojila Narodna skupština i obratiću se ponovo za podršku koja će mi biti neophodna da to radim, i veoma je složeno da radim gore sa raznim špekulacijama, podmetanjima i lažima koje dolaze – kaže Dodik.
Dodik, po svemu sudeći, neće odustati od namjere da Narodna skupština poništi sve nametnute odluke od strane visokih predstavnika. Kategoričan je: ne rušim Dejtonski sporazum, već želim da ga afirmišem!
(RTRS)