Predsjednik SDS-a Mirko Šarović ocijenio je da je današnji protest u Sarajevu protiv moguće gradnje odlagališta nuklearnog otpada na granici Hrvatske sa BiH legitiman čin dizanja glasa protiv jednostranog poteza susjedne Hrvatske.
Šarović je, kako je saopšteno iz SDS-a, istakao da BiH ima pravo da ovaj problem digne i na međunarodni nivo jer bi stanovništvo moglo da trpi posljedice odlaganja nuklearnog otpada na samo 500 metara od granice.
“Imamo pravo da brinemo o rijekama, planinama i zdravlju ljudi. Nemamo ništa protiv da oni grade odlagalište, ali 100 ili 200 kilometara od granice, a ne uz najčistiju evropsku rijeku i granicu BiH. Mi se ne bunimo što Hrvatska gradi svoje odlagalište, već zato što ga gradi na samoj granici sa BiH”, istakao je Šarović.
Hrvatska razmatra izgradnju odlagališta radioaktivnog otpada u Trgovskoj gori, u blizini Novog Grada i drugih opština u BiH.
Protest ispred Ambasade Hrvatske u Sarajevu
Izgradnja odlagališta radioaktivnog otpada na Trgovskoj gori ugrozila bi 300.000 građana BiH i rijeku Unu, upozorila je danas predsjednica organizacije “Climate save Bosnia” Maida Šabeta.
Tokom protesta ispred Ambasade Hrvatske u Sarajevu, koji su organizovale organizacije Climate Save Bosnia i Extincition Rebellion BiH, Šabeta je upozorila na opasnosti ukoliko Hrvatska na lokaciji Trgovska gora u blizini granice sa BiH izgradi odlagalište radioaktivnog otpada.
“Hrvatska zajedno sa Slovenijom već dvije godine pokušava da nađe lokaciju za odlaganje nuklearnog otpada. Konačna lokacija je Trgovska gora na samoj granici sa BiH”, podsjetila je ona, te ukazala na činjenicu da je konfiguracija terena takva da bi BiH najviše bila pogođena.
“Direktno je ugroženo 300.000 građana naše zemlje, kao i naša rijeka Una”, naglasila je Šabeta.
Ona je napomenula da su eksperti iz BiH i Hrvatske jasno upozorili da Trgovska gora nije adekvatna lokacija za odlagalište nuklearnog otpada, te da predstavlja opasnost za BiH.
Kako je istakla, za izgradnju ovog odlagališta nisu urađene adekvatne studije, niti je urađena procjena prekograničnog uticaja, čime je prekršena ESPOO konvencija.
Šabeta je, komentarišući činjenicu da se Hrvatska oglušila na sva upozorenja, konstatovala kako su i bh. institucije “vrlo lijeno i mlako reagovale”.
“Ukoliko naše vlasti nisu zainteresovane, zašto bi bila Hrvatska?”, pitala je ona.
Najavila je da će predstavnici nevladinih organizacija koje se bave zaštitom životne sredine danas uputili protestno pismo Ambasadi Hrvatske i svim relevantnim institucijama u BiH.
“Zahtjevamo hitno i adekvatno reagovanje. U slučaju da ne dođe do adekvatnog reagovanja, mi ćemo iz Eko BiH mreže, u kojoj je 17 nevladinih organizacija za zaštitu okoline i životne sredine, da preduzmemo sve relevantne pravne radnje kao bismo spriješili takvu odluku”, poručila je ona.
Današnjem protestu ispred zgrade Ambasade Hrvatske nije se odazvao veliki broj građana.
“Sarajlije su zaista danas podbacile. Nije kiša ta nepogoda koja će da pogodi naše građane ukoliko dođe do izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na granici sa BiH. Ne bih rekla da građai nisu svjesni, jer smo svi u osnovnoj školi učili šta znači nuklearna radijacija. Riječ je o našoj standardnoj letargiji i mlakim reagovanjima, te očekivanju da će neko drugi da riješi naš problem”, poručila je Šabeta.
(Srna, Vijesti.ba)