Privrednik iz Velike Kladuše Nermin Alešević, koji je osumnjičen u predmetu “Potkivanje”, danas se u Tužilaštvu BiH branio šutnjom. Njegov advokat Ifet Feraget je tražio da njegov klijent dobije imunitet kako bi ispričao sve što zna.
Feraget ističe da je sud taj koji odlučuje da li će se nekome dodijeliti imunitet, ali da je to Aleševiću uskratila glavna tužiteljica Tužilaštva BiH Gordana Tadić.
“Glavna tužiteljica je odbila dati izjavu da svjedok neće biti gonjen, čime je Aleševiću uskraćena mogućnost da svjedoči o svim okolnostima jer bi o tome svjedočio, da je tužiteljca dala pozitivnu izjavu. Da mu je data ta mogućnost, sud je taj koji bi na kraju potvrđivao odluku tužiteljice da mu se dodijeli imunutet. On nije dobio mogućnost da govori sve što zna”, rekao je Feraget.
Advokat ističe da ovakva parcijalna istraga neće dovesti do odgovarajućih rezultata jer cilj nije boriti se protiv onih koji prijavljuju korupciju, već protiv korupcije.
Feraget je dodao da je pravo protiv samooptuživanja zagarantovano svakoj oosbi.
“Alešević ovo nije prijavio da bi bio optužen, nego da razotkrije korupciju”, zaključio je advokat.
Alešević je osumnjičen za krivična djela davanja dara i drugih oblika koristi i
neovlašteno prisluškivanje i tonsko snimanje.
Pored njega u ovom predmetu je osumnjičen i inspektor SIPA Marko Pandža. U aferi “Potkivanje” jedan od aktera sa snimka je i predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.
Alešević: Nije im stalo do istine
“Očito ovom našem Tužilaštvu nije stalo da čuju kompletnu istinu. Onaj dio koji sam napravio, na koji način bih drugačije dokazao kakvo je naše pravosuđe, nego na način da se snimi i pokaže ljudima kako oni rade. Na prvoj izjavi nisu zatražili komplet izjavu nego samo do snimka i dalje nisam ništa rekao. Danas sam se branio šutnjom i za sve druge stvari sam preporučio advokata”, kazao je danas biznismen Nermin Alešević nakon ispitivanja u Tužilaštvu BiH.
Ništa vas nisu pitali od 2018.?
“Ne, ništa. O tome nismo razgovarali, samo je do tog toka išlo i onda se pričalo o imunitetu”, dodao je.
“U početku su pitali o problemu. Ja sam pričao o problemima koje imam od 2011. do 2018. sa pravosudnom mafijom. Imam preko 10 sudskih postupaka gdje su donosili nakaradne odluke. Predmet koji se nalazio kod Dalide Burzić, to nije moj objekat, nego objekat države BiH. Ljudi su se složili da postoji krivično djelo, a o snimku se ništa nije pričalo”, smatra Alešević i dodaje:
“Danas sam zatražio imunitet i branio se šutnjom”.
Šta biste poručili ljudima koji više nemaju povjerenje u pravosuđe?
“Ja da sam došao i da sam rekao da sam bio u kafani sa nekim visokim zvaničnikom, da li bi mi vjerovali? Ne bi. Jedini način je da se snimi”.
Berton: Taktika skretanja pažnje
“Mislim da je to skretanje pažnje, klasična tehnika da napadate ljude koji su vas optužili da ste uradili nešto pogrešno”, kazao je šef misije OSCE-a u BiH Bruce Berton na pitanje kako komentariše saslušanje Nermina Aleševića.
“Mislim da je to skretanje pažnje, klasična tehnika da napadate ljude koji su vas optužili da ste uradili nešto pogrešno. To skreće pažnju sa pravog pitanja, a to je sistem koji nije funkcionisao pravilno”, kazao je Berton i istakao:
“Ne bih komentarisao slučaj o gospodinu Tegeltiji, to može riješiti tužilac. Mi smo imali pitanje sa disciplinskim vijećem i članovima VSTV-a koji su odlučili da to nije njihova nadležnost. Pravni okvir po nama dozvoljava disciplinsko djelovanje. To njhovo stajalište po nama nije ispravno”.
“To je pitanje medijske slobode u ovoj zemlji. Vidimo niz malicioznih tužbi protiv novinara da bi se ušutkali novinari, mi bismo u misiji htjeli da prikupimo sve podatke koje možemo naći i da ih analiziramo i vidimo da li je to urađeno da se ućutkaju novinari ili nešto drugo. Ako bilo koji novinar vidi da je žrtva ovakvog procesa, da nas kontaktiraju”, kazao je Berton.
(Klix, N1)