Kombinacija prirodnih šumskih bogatstava Srpske i industrijske prerade sirovina već godinama daje povoljne rezultate, vidljive kroz efikasno poslovanje i povećanje izvoza i zainteresovanosti inostranih tržišta za drvnu industriju RS.
Pokrivenost teritorije RS šumskim prostranstvima sa 51 odsto omogućuje privrednicima koji se bave preradom i proizvodnjom u ovoj oblasti da korišćenjem domaćih sirovina proširuju obim poslovanja, a kvalitetom dobijenih gotovih proizvoda privlače pažnju, kako domaćeg tako i stranog tržišta.
Zainteresovanost stranih investitora za proizvode drvne industrije iz Srpske primjetna je godinama unatrag, a privrednicima je prezentovanje svojih proizvoda i mogućnost ostvarivanja kontakata sa evropskim tržištem bilo omogućeno i izložbenim sajmom Shoow room, koji je otvoren u maju ove godine u Lincu.
Shoow room u Lincu, prilika za saradnju sa evropskim ulagačima
Izložbeno-prodajni salon Show room u Lincu, otvoren u maju ove godine ima za cilj da omogući kontakt kompanija iz Srpske sa potencijalnim ulagačima i zainteresovanim kupcima, prvenstveno iz Austrije, ali i zemalja iz okruženja.
Predstavništvo Republike Srpske u Austriji na ovaj način omogućuje austrijskom tržištu pristup visokokvalitetnim proizvodima iz Republike Srpske, a trenutno su u pripremi i digitalne verzije kataloga, kako bi informisali i privukli što veći broj korisnika da posjete salon u Lincu.
Da zainteresovanost za proizvode iz Srpske svakodnevno raste, dokaz je broj posjeta izložbenom salonu, koji svakodnevno raste, tako da ovaj salon dnevno posjeti preko 50 osoba.
Omogućavanje direktnog kontakta predstavnika kompanija iz RS sa zainteresovanim ulagačima, bez dodatnih troškova posredovanja, predstavlja najznačajniju olakšicu drvoprerađivačima iz Srpske, jer im je do sada pronalazak poslovnih partnera na evropskom tržištu, kako kažu, bio jedan od problema.
Tržište EU zainteresovano za finalne proizvode drvne industrije iz Srpske
Da kvalitet finalnih proizvoda drvne industrije, zasnovan na domaćim sirovinama i potencijalu, privlaži pažnju evropskog tržišta, svjedoče i drvoprerađivači iz Srpske, koji svoje proizvode izvoze na prostore Austrije, Njemačke i Švajcarske.
Najveću pažnju evropskog tržišta do sada su privlačili gotovi proizvodi, kao što su dizajnerski namještaj, drveni podovi i građevinska stolarija.
“Strano tržište, a pogotovo tržište EU, ima veliki potencijal i potrebu za finalnim proizvodima drvne industrije. Problem drvne industrije RS nije u potrebama stranog tržišta, već problem leži u negativnoj navici drvoprerađivača da na brzi i jednostavan način ostvare veliki profit, prodajući sirovinu i poluproizvod kao što su daske i elementi. Na drugoj strani, razvoj finalne proizvodnje je skup, zahtjevan i mukotrpan posao koji ne donosi laku i brzu zaradu, već se rezultati mogu očekivati na duže staze, a korist ima šira društvena zajednica”, rekao nam je Dragoslav Šiljak, vlasnik kompanije Masterwood iz Prijedora.
Kao jedan od izlagača na izložbeno-prodajnom salonu u Lincu, kompanija Masterwood, iako još nije dobila povratne informacije iz Linca, smatra da ponuđače iz oblasti drvne industrije očekuju pozitivni rezultati, ukoliko se ostvare koraci dogovoreni sa Privrednom komorom Srpske, kao jednim od organizatora.
Dosadašnja saradnja sa evropskim tržištem uglavnom se realizovala u vlastitom angažmanu, poručuje Šiljak i dodaje da firma Masterwood već deset godina izvozi finalne proizvode u EU, što im je stvorilo ugled kod tamošnjih kupaca.
U sličnoj situaciji su i ostali drvoprerađivači iz Srpske, a među njima i Pero Gavranović, vlasnik firme “Gavranović” doo, koji je i do sada svoje proizvode plasirao na strano tržište.
“Već duži period poslujemo sa austrijskim i švajcarskim tržištem, ali najveći problem je pronaći zainteresovano tržište. Mi smo do sada svojim proizvodima opremali studentske domove i izvozili namještaj na evropsko tržište, kao što je Berlin, a to nam je omogućilo da ostvarimo prihode po osnovu izvoza oko 1.300.000 evra. Trenutno pregovaramo sa hotelima u Beču i Štutgartu. Angažuju nas jer smo povoljniji i uz pomoć tehnologije koju koristimo dostavljamo kvalitetne proizvode, po evropskim standardima”, rekao nam je Pero Gavranović.
Prema njegovom mišljenju, drvna industrija RS može puno toga ponuditi, jer je prednost našeg tržišta jeftinija radna snaga.
Zainteresovanost evropskog tržišta za finalne proizvode drvne industrije iz Srpske i povećanje prihoda po osnovu izvoza proizvoda sa uticajem na poboljšanje stanja u privredi, potvrda su kvaliteta i potencijala koju ova oblast ima da ponudi.
(Nevena Stanojević/ banjaluka.net)