Poslanici Predstavničkog doma parlamenta BiH obavili su na današnjoj sjednici raspravu o aktuelnoj situaciji u pravosudnim institucijama BiH sa akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije.
Poslanik SBB-a Damir Arnaut rekao je da BiH neće dobiti kandidatski status sa ovakvim Visokim sudskim i tužilačkim savjetom /VSTS/ i da je aktuelni saziv VSTS nepovratno izgubio povjerenje da vodi procese, a posebno pregovore sa EU o reformi pravosuđa.
“Sa ovakvim stanjem u VSTS garantujem vam da nećemo otvoriti pregovore sa EU”, rekao je Arnaut, predloživši zaključak da se formira privremena istražna komisija koja će se baviti stanjem u pravosuđu.
Poslanik SDS-a Dragan Mektić tokom rasprave je istakao da će, ako političke elite nastave “zabavljati narod”, građani i dalje napuštati BiH.
“Kakva je svrha zaključaka koje donosi ovaj parlament? Da li obavezuju nekog i šta ako se oni ne realizuju?”, upitao je Mektić i podsjetio da je tokom rasprave o informaciji o stanju u pravosuđu sredinom 2017. godine Predstavnički dom parlamenta BiH donio sedam zaključaka.
On je naveo da od tih zaključaka do danas nije realizovan nijedan, zbog čega ne osjeća potrebu da predlaže i podržava zaključke.
Mektić je pozvao građane na opšti pritisak da se stanje u BiH mijenja, ocijenivši da je izvještaj VSTS-a o kojem se danas raspravlja “zbir nebitnih i većinom netačnih podataka”.
On smatra da je VSTS nedodirljiv i otuđen, te da je korupcija u BiH postala način života i da zbog nedostatka pravne sigurnosti nema ni stranih investicija.
Mektić je dodao da podržava zaključak poslanika Arnauta o formiranju privremene istražne komisije parlamenta radi istraživanja stanja u pravosuđu.
Poslanik HDZ-a Predrag Kožul istakao je da Mektić, kao ministar bezbjednosti u Savjetu ministara u tehničkom mandatu, treba da pripremi materijale i insistira u Savjetu da se sprovode zaključci parlamenta BiH iz 2017. godine.
Poslanik A-SDA Jasmin Emrić ukazao je da se preporuke EU odnose na slabost disciplinskih postupaka u pravosuđu, imenovanje pravosudnih zvaničnika, te da je ključno da parlament BiH da svoj stav o aktuelnoj situaciji u pravosudnom sistemu sa osvrtom na aferu “Potkivanje”.
“Afera je narušila ugled pravosudnih institucija i ugled aktuelnog saziva VSTS-a. Predsjednik VSTS-a sebi ne smije dozvoliti da dođe u takvu situaciju”, smatra Emrić.
On je predložio zaključak da se formira interresorna radna grupa koja bi radila na izmjeni zakona o VSTS-a, te da članovi VSTS-a podnesu ostavke.
Predsjedavajuća Predstavničkog doma parlamenta Borjana Krišto istakla je da današnju raspravu vidi kao pokušaj da BiH postane pravna država.
Ističući da je kršenje prava na pravično suđenje, nažalost, dio sistemskih nedostataka, Krišto je ukazala da je i međunarodna zajednica imala direktan uticaj na zakonska i kadrovska rješenja u pravosuđu.
Ona je ocijenila da se pravosuđe nalazi u problemu, ističući nefunkcionisanje institucija i što nema nadzora nad radom Obavještajno-bezbjednosne agencije /OBA/ BiH.
Krišto je poručila da će podržati sve što doprinosti uspostavljanju nepristrasnog, profesionalnog pravosuđa i jačanju vladavine prava.
Poslanik SDA u Predstavničkom domu parlamenta BiH Šemsudin Mehmedović ocijenio je da su nerad Visokog sudskog i tužilačkog savjeta /VSTS/ i osjećaj nepravde glavni razlog odlaska mladih iz BiH.
Tokom rasprave o aktuelnoj situaciji u pravosudnim institucijama BiH sa akcentom na obaveze iz preporuka Evropske komisije, Mehmedović je istakao da je za pravnu nesigurnost odgovoran VSTS, podsjetivši na stavove Ambasade SAD i EU u vezi sa radom pravosuđa.
Ukazujući na postojanje političkog uticaja na pravosuđe, Mehmedović je predložio dva zaključka – da u VSTS-u podnesu ostavke i da se po hitnoj proceduri u parlamentarnu proceduru dostave izmjene zakona o VSTS.
Poslanik SDP-a BiH Saša Magazinović istakao je da nedopustivo dugo traju slučajevi u sudovima, te naveo da je VSTS kao “čedo međunarodne zajednice” imao oreole nedodirljivosti, a da je danas “čedo domaćih političara”.
“Napravljen je danas veliki iskorak kada je riječ o ovoj temi. Političari slobodnije govore o stanju u pravosuđu, međunarodna zajednica, takođe, je promjenila ploču, a i mediji slobodnije govore o tome. U ovoj zemlji ne može nijedna tema biti sklonjena od parlamenta, a povjerenje u pravosuđe je na istorijskom minimumu”, rekao je Magazivnoić.
On je naveo da mladi odlaze zbog pravne nesigurnosti u BiH, dok istovremeno institucije ne poštuju zakone.
“Imamo aktuelni saziv Savjeta ministara koji ne poštuje zakon. Situacija u pravosuđu je nulti uslov za naš put u EU. Vladavina prava je ono što čujemo na svakom sastanku sa predstavnicima međunarodne zajednice”, kaže Magazinović.
On smatra da je današnja rasprava krupan korak na tom pravcu, te pozdravio zaključke koje je predložio Mehmedović.
Poslanik DF-a Zlatan Begić rekao je da je Parlamentarna skupština BiH “britanska kraljica” kada je riječ o nadzoru nad radom pravosuđa.
Begić je upozorio da se izvršne i pravosnažne presude sudova u BiH ne sprovode kada je riječ o radničkim potraživanjima.
Poslanik SDA Alma Čolo izrazila je željenje što današnjoj sjednici ne prisustvuju predstavnici VSTS-a, ističući da je pravosuđe u BiH daleko od nezavisnosti i nepristrasnosti.
Ona je navela da iz izvještaja VSTS proizilazi da je na snazi potpuna neefikasnost tužilačkog sistema u BiH s obzirom da mjesečno podižu 2,6 optužnica.
Poslanik PDP-a Branislav Borenović rekao je da je pravosuđe u BiH doživjelo potpuni krah i da su građani taoci trenutne situacije koju su prizveli i određeni predstavnici međunarodne zajednice.
“Nerad i nezamjeranje su ključne riječi koji karakterišu pravosuđe u BiH, iako ima čestitih ljudi”, rekao je Borenović, dodajući da sve zavisi od tužilačke volje.
On je naveo da se neke stvari moraju mijenjati da bi brojne koruptivne radnje i ubistva dobili sudski epilog.
“Imamo osjećaj da je u reformi pravosuđa fokus bio na ratnim zločinima. I tu je, moramo biti svjesni, bilo određenih nepravdi”, ukazao je Borenović.
On je dodao da je bitno da šefovi poslaničkih klubova trebaju dogovoriti zaključke koji će snažno ukazati potrebu popravljanja sadašnjeg stanja u pravosuđu.
Poslanik Kluba HDZ-a BiH Predrag Kožul naveo je da je reforma pravosuđa rađena kroz donacije i patronatom međunarodne zajednice.
“Moram pitati sve nas- kada se pravosuđe pokvarilo? Kada se VSTS pokvario?”, upitao je Kožul, ističući da je iz Federacije BiH jedino Klub HDZ-a unazad nekoliko godina glasao protiv izvještaja o radu VSTS-a.
On smatra da je Savjet ministara u punom kapacitetu i legitimitetu jedini pravi sagovornik za pitanja reforme pravosuđa, a da su relevantni materijali zapravo zakonodavni prijedlozi sa brojnih sesija o strukturalnog dijaloga.
“O ovoj temi treba razgovarati kada budemo imali Savjet ministara u punom kapacitetu, a ne sada kada imamo kolege sa dvojakim pozicijama”, kaže Kožul.
Poslanik SBB-a Edita Đapo podsjetila je na preporuke Venecijanske komisije iz 2012. godine, ističući da je u proteklom periodu bilo političkih hapšenja poput Fahrudina Radončića i Hamdije Lipovače.
“Ad hoc pozivanje neozbiljno”
Predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) BiH Milan Tegeltija rekao je da se niko iz te pravosudne institucije danas neće pojaviti na sjednici Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH jer niko nije dobio poziv za prisustvo te da je ad hoc pozivanje neozbiljno.
Naime, predsjedavajuća Predstavničkog doma Borjana Krišto rekla je na početku sjednice da niko od predstavnika VSTS nije pozvan na današnju sjednicu državnog organa zakonodavne vlasti na kojoj se raspravlja o stanju u pravosuđu BiH. Zatim je uslijedio zahtjev Kluba SDA da se pozove neko iz VSTS zbog čega je data pauza u trajanju od 30 minuta, prenosi Klix.
Na pitanje da li će se pojaviti neko iz VSTS, prvi čovjek te institucije za je rekao da se niko od predstavnika VSTS neće odazvati na ad hoc pozive dok traje sjednica.
– Da bi predstavnici VSTS došli na sjednicu Parlamenta, moraju na vrijeme dobiti poziv kako bi se za istu mogli pripremiti i uskladiti raspored svojih aktivnosti. VSTS nije tehnička služba niti servis Predstavničkog doma PSBiH da mu se pozivi za prisustvo sjednicama Parlamenta dostavljaju ad hoc u toku trajanja sjednica niti je to primjereno duhu partnerstva između zakonodavne i sudske vlasti u BIH. Ukoliko Predstavnički dom želi prisustvo predstavnika VSTS na sjednici, potrebno je na vrijeme uputiti poziv te će se u tom slučaju predstavnici VSTS svakako odazvati – rekao je Tegeltija.
“Narušena demokratska podjela vlasti”
Zaključci Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH, odnosno dva od tri zaključka predstavljaju direktno narušavanja demokratske podjele vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku, izjavio je predsjednik VSTS Milan Tegeltija.
“Zaključak kojim se traži podnošenje ostavki predsjednika i članova VSTS ni na koji način ne obavezuju VSTS BiH i njegove članove. Poslanici parlamenta BiH imaju lak način da se kroz redovnu parlamentarnu proceduru, kroz oba doma parlamenta, riješe ovog saziva VSTS, ukoliko im smeta putem donošenja novog Zakona o VSTS. Ovakav poziv na podnošenje ostavki je suprotan principu podjele vlasti i predstavlja populizam u svom klasičnom obliku. Drugi zaključak Predstavničkog doma oko formiranja istražne komisije parlamenta za ispitivanje stanja u pravosuđu, a posebno u VSTS, potpuno je van nadležnosti parlamenta BiH i predstavlja grubo miješanje zakonodavne vlasti u rad organa sudske vlasti i kao takav je potpuno besmislen, nedopušten i direktno narušava nezavisnost pravosuđa i kao takav potpuno neprovodiv”, naglasio je Tegeltija.
U pogledu zaključka oko donošenja novog Zakona o VSTS, podsjeća Tegeltija, VSTS je prošle godine Savjetu ministara, odnosno Ministarstvu pravde BiH dostavio inicijativu za izmjenu ili donošenje novog Zakona o VSTS usklađenog sa peer review preporukama Evropske komisije.
(Srna, Klix, ATV)