Gruzijski predsjednik Salome Zurabišvili nazvala je Rusiju “neprijateljem i okupatorom” čija je “peta kolona” odgovorna za nasilne nemire za koje upozorava da bi mogli izazvati podjele u toj bivšoj sovjetskoj republici.
Komentari Zurabišvilijeve objavljeni su nakon nasilnih protesta u Tbilisiju pošto je policija upotrebila suzabac i gumene metke kako bi spriječila masu da uđe u zgradu parlamenta.
U sukobima je povrijeđeno više desetina osoba.
Masa je bila nezadovoljna zbog posjete ruskog deputata Sergeja Gavrilova koji je učestvovao u zasjedanju Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja /IAO/.
IAO je formirao grčki parlament 1993. godine radi jačanja odnosa između vjernika pravoslavne crkve.
Gavrilov je predsjednik Generalne skupštine IAO i obratio se na ruskom jeziku sa pozicije predsjednika parlamenta što je izazvalo negodovanje nekih političara i Gruzijaca.
“Rusija nam je neprijatelj i okupator. Peta kolona kojom rukovodi možda je opasnija od otvorene agresije. Samo Rusija ima koristi od podjele zemlje i društva te internih sukoba, a to je danas najjače oružje”, ističe Zurabišvilijeva.
Morozov: Rusija nema veze s tim
Sva dešavanja u vezi sa Gruzijom su isključivo unutrašnje pitanje te zemlje, Rusija sa tim nema nikakve veze, izjavio je član komiteta Saveta federacije Rusije za međunarodne poslove Oleg Morozov.
Kako je rekao, celokupan stav opozicije formiran je isključivo sa ciljem da se izazove provokacija — blokirali su rad ruske delegacije, što predstavlja grubo kršenje međunarodnog prava.
„To je isprovociralo krizu u društvu, i to u društvu koje je, kao što je već poznato, duboko podeljeno. Uvek je bilo u trendu u svemu tražiti ’ruski trag‘“, rekao je Morozov.
Prethodno je i Ministarstvo inostranih poslova Rusije saopštilo da je zabrinuto zbog ponašanja radikala koji su blokirali rad Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja.
I predsednik ruske Državne dume Vjačeslav Volodin izjavio je da svi ti potezi nisu u skladu sa normama održavanja međunarodnih događaja.
Podsetimo, u gruzijskoj prestonici juče je održana Generalna sednica Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja, koju je šef ruske delegacije Sergej Gavrilov otvorio sedeći u fotelji predsednika gruzijskog Parlamenta, što je izazvalo nezadovoljstvo opozicionih poslanika iz Jedinstvenog nacionalnog pokreta i poslanika Evropske Gruzije.
Ubrzo zatim, opozicionari su napustili dvoranu, a sednica je prekinuta. Nakon toga, zgradu Parlamenta su zauzeli ekstremisti.
Gavrilov: U predsedničku fotelju smjestili me Gruzijci
Šef ruske delegacije Sergej Gavrilov, koji je učestvovao u jučerašnjoj Generalnoj sednici Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja, tokom koje je izbio incident ispred parlamenta u Tbilisiju, izjavio je da ga je u predsedničku fotelju, zbog čega je i nastao incident, smestila gruzijska strana.
Kako je pojasnio, to je bilo u skladu sa protokolom održavanja takvih događaja.
On je podsetio da se nije prvi put našao u takvoj situaciji, da je već sedeo u tim foteljama i u drugim zemljama, ali da to nije nikada izazvalo nikakav incident. Gavrilov je rekao i da su mu radikali pretili i da su ga čak i udarili.
Takođe je rekao i da se trenutno u Gruziji dešava pokušaj preuzimanja vlasti od strane radikala, koje koordinišu sile van teritorije zemlje.
Šef ruske delegacije je naveo i da je laž to što su pojedini mediji pisali da je, navodno, učestvovao u borbenim dejstvima u Abhaziji, ili u bilo kojoj drugoj zemlji.
„Još jednom ponavljam — nikada nisam učestvovao u borbenim dejstvima, nikada nisam ni nosio oružje“, zaključio je Gavrilov.
Podsetimo, u gruzijskoj prestonici juče je održana Generalna sednica Međuparlamentarne skupštine pravoslavlja, koju je šef ruske delegacije Sergej Gavrilov otvorio sedeći u fotelji predsednika gruzijskog parlamenta, što je izazvalo nezadovoljstvo opozicionih poslanika iz Jedinstvenog nacionalnog pokreta i poslanika Evropske Gruzije.
Ubrzo zatim, opozicionari su napustili dvoranu, a sednica je bila prekinuta. Nakon toga, zgradu parlamenta su zauzeli ekstremisti.
Banjac pozvao Gavrilova u Banjaluku
Poslanik u Narodnoj skupštini Republike Srpske Darko Banjac izrazio je žaljenje zbog prekida sjednice Interparlamentane skupštine pravoslavlja koja se odžava u gruzijskoj prijestonici Tbilisiju, te poručio da to tijelo ima zadatak da jača, štiti i širi pravosavlje.
“Zemlje iz kojih dolazimo treba da ostanu u sferi diplomatskih odnosa. Mi smo ovdje, prije svega, pravoslavci”, rekao je Banjac koji učestvuje u radu 26. Generalne skupštine Interparlamentarne skupštine pavoslavlja, od 19. do 23. juna.
Sjednica je prekinuta drugog dana jer su opozicioni poslanici gruzijskog parlamenta i demonstranti nasilno ušli u parlament, zahtijevajući da predsjednik Interparlamentarne skupštine Sergej Gavrilov i ruska delegacija odmah napuste Gruziju, saopšteno je iz Narodne skupštine.
Nakon toga, Interparlamentana skupština je nastavila rad u komitetima, a Banjac je član Komiteta za pravna pitanja i Komiteta za političku i međunarodnu saradnju.
Banjac je i član delegacije Interparlamentarne skupštine pravoslavlja koju će predvoditi generalni sekretar i poslanik u grčkom parlamentu Andreas Mikalidis tokom razgovora sa gruzijskim poslanicima.
Banjac se prvog dana sastao sa predsjednikom gruzijskog parlamenta Iraklijem Kobahidzeom sa kojim je razmijenio mišljenje i iskustva u vezi sa parlamentarnom demokratijom i ulozi parlamenta u okviru državnih uređenja.
On se sastao i sa predsjednikom Interparlamentarne skupštine pravoslavlja Sergejem Gavrilovim koji je prihvatio poziv predsjednika Narodne skupštine Srpske Nedeljka Čubrilovića da posjeti parlament Srpske.
Tema ovogodišnje Generalne skupštine, koja će trajati do 23. juna, jeste “Doprinos parlamentarizma u razumijevanju savremenih političko-društvenih fenomena”.
Interparlamentarna skupština pravoslavlja je međuparlamentarno tijelo osnovano na inicijativu grčkog parlamenta 1993. godine.
Cilj je uočavanje i vrednovanje promjena koje se dešavaju u Evropi, unapređenje i jačanje uloge pravoslavlja kao važnog političkog, kulturnog i duhovnog entiteta, prevazilaženje ekstremnih nacionalnih i religijskih razlika, zaštita nacionalnih i vjerskih manjina, jačanje multilateralne saradnje na parlamentarnom nivou, kao i saradnja i razmjena iskustava među parlamentima i parlamentarcima.
(Srna, Sputnjik)