Ranka Mišić ima platu od 2.116 KM, ali ipak zarađuje oko 3.400 KM mjesečno. U čemu je, dakle, štos? Cifra od pomenutih 2.116 KM je, ustvari, osnovna plata, a kad se na to doda naknada za minuli rad od 309 KM, to iznosi ukupno 2.425 KM. Valja toj cifri dodati i topli obrok.
Što se tiče ostalih prihoda, predsjednica Saveza sindikata RS, koja je trenutno na putu, odgovorila je da „za službena putovanja prima dnevnice, kao i svi drugi radnici“, te podsjetila da je članica Ekonomsko socijalnog savjeta RS, što, kaže, „zna cijela RS“.
– Kao i drugi članovi ESS, imam naknadu u visini najniže plate u RS, a to je 450 KM, ali se ni ta naknada ne isplaćuje redovno – rekla je Mišićeva.
Ranka Mišić je, prema podacima Fonda PIO RS, i članica upravnog odbora ovog Fonda, a naknada za taj angažman, u skladu sa propisima RS, iznosi 400 KM mjesečno. Dakle, kad se sve sabere, predsjednica najveće sindikalne asocijacije u RS mjesečno zaradi oko 3.400 KM, ne računajući eventualne, povremene naknade za učešće u projektima ili konferencijama i seminarima.
Potpredsjednik Saveza sindikata RS, koji je i predsednik granskog Sindkata metalaca i rudara RS, Tane Peulić, kako sam kaže, zarađuje oko 2.000 KM mjesečno. Tvrdi da nije član nijednog upravnog odbora, niti komisije u kojoj se članstvo plaća.
Dragan Gnjatić, predsjednik najbrojnijeg granskog sindikata u RS, Sindikata obrazovanja, nauke i kulture RS, koji okuplja oko 14.000 članova, prima platu koja, kako sam računa, sa dodacima „izađe“ na oko 2.500 KM.
– Od ostalih angažmana samo sam predsjednik Skupštine FK Gomionica, u kojem sam nekad i sam igrao, ali tu ništa ne zaradim, nego ponešto i priložim. To je mali klub, bez prihoda, pa mi iz uprave damo po pedesetak maraka sedmično da bi momci mogli igrati utakmice – kaže Gnjatić.
Milenko Granulić, predsjednik Sindikata zdravstva i socijalne zaštite, zarađuje, kako kaže, 1.570 KM mjesečno i takođe tvrdi da nema dodatnih prihoda.
Goran Savanović, predsjednik Sindikata trgovine i turizma RS, tvrdi da je njegova plata 1.361 KM i da zavisi isključivo od članarine. Mada u ovoj branši radi oko 60.000 trgovaca i ugostitelja, sindikat ima svega 2.500 članova.
Dragana Vrabičić, agilna predsjednica Sindikata građevinarstva i stambeno-komunalnih djelatnosti RS, zarađuje oko 1.800 KM mjesečno. I ona tvrdi da nema dodatnih prihoda, te da u komisiji za utvrđivanje reprezentativnosti sindikata radi pro bono.
– Plate predsjednika granskih sindikata nisu se mijenjale u posljednjih deset godina – kaže Vrabičićeva.
Lideri konkurentske Konfederacije sindikata RS imaju mnogo manje prihode. Tako predsjednik Konfederacije, Željko Tepavčević, ima platu od oko 1.000 KM, ali kao predsjednik Sindikata RiTE Gacko.
– Svi mi u Konfederaciji radimo volonterski, a jedini zaposleni u KS RS je pravnik, koji radi stručne poslove. Pojedini članovi predsjedništva KS RS imaju plate, ali kao predsjednici granskih sindikata ili sindikalnih organizacija u svojim preduzećima – kaže Tepavčević.
Tako potpredsjednik Konfederacije, Božo Marić, kao predsjednik Sindikata uprave RS, ima platu od 2.100 KM.
– Uz to nemam nikakvih dodatnih prihoda, jer sve ostalo što radim, radim pro bono. Pro bono sam potpredsjednik Konfederacije sindikata, pro bono sam u upravi FK Željezničar, pro bono sam bio i član Upravnog odbora Fonda solidarnosti za liječenje djece u inostranstvu, dok me nisu izbacili zato što nisam ničiji igrač – kaže Marić.
Vjerovatno najpoznatiji sindikalac u RS, koji nije član nijedne od dvije sindikalne centrale, jeste Zlatko Marin, predsjednik Sindikata STD u Željeznicama RS.
Kao sindikalac on prima svoju „redovnu“ platu, koju je primao i dok je radio kao otpravnik vozova, a ona, sa svim dodacima, iznosi 800 KM. Marin ima 41 godinu radnog staža.
Po istom prinicipu, njegov kolega Jelenko Dobraš, predsjednik Sindikata železničara RS, ima platu od 530 KM mjesečno.
(Srpskainfo)