Rusija i Kina su strateški saveznici koji neće stvarati vojne saveze i ne rade ni protiv koga, izjavio je predsednik Rusije Vladimir Putin na plenarnom zasedanju Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.
„Nismo u vojnim savezima s Kinom. Mi smo strateški saveznici, ne radimo ni protiv koga, radimo za svoje dobro i za dobro svojih partnera. Ne nameravamo ništa da zamenjujemo“, rekao je Putin na pitanje mogu li trgovinski odnosi Rusije i Kine da zamene ekonomske veze Rusije sa Zapadom.
Prema rečima ruskog predsednika, odnosi Rusije i Evropske unije uvek su imali višeplanski karakter, a trgovinska razmena iznosila je više od 400 milijardi dolara.
„Zatim je ta trgovinska razmena pala, ne našom krivicom, nismo mi uveli ta ograničenja. Smanjila se gotovo dva puta, mada se sada, istina, približava do 300 milijardi dolara. Zdrav razum prevladava i trgovinska razmena se povećava. Mi smo otvoreni za saradnju sa svima“, dodao je Putin.
Ruski predsednik je naglasio da su odnosi Rusije i Kine u međunarodnoj areni najvažniji faktor stabilnosti u svetskoj politici.
„Ni s jednom drugom zemljom danas nemamo takvu dubinu i širinu odnosa kao s Kinom. Zaista smo u punom smislu te reči strateški partneri, to se može reći bez ikakvog preterivanja. Posebno je važno to što se kod obe strane uočava težnja ravnopravnom pristupu rešavanju raznih programa. Zbog toga su naše kolege podržale i zbližavanje s Kinom u okviru Evroazijske ekonomske zajednice, imamo dobar program aktivnosti. Da, tamo ima složenih pitanja u vezi s grupisanjem robe, to je sve na profesionalnom nivou, razgovara se, rešava se. Uveravam vas da naši stručnjaci i kineski partneri rešavaju sporove u vezi sa svakim stavom. Krajnji rezultat je pronalaženje rešenja — težimo pronalaženju tog rešenja i pronalazimo ga. U tom smislu, mislim i uveren sam da imamo veoma dobre perspektive“, rekao je Putin.
Kada je reč o svetskoj politici u celini, on je dodao da saradnja Rusije i Kine na međunarodnoj sceni bez ikakve sumnje predstavlja najvažniji faktor stabilnosti u svetskim poslovima.
Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu održava se od 6. do 8. juna.
Si Đinping: Globalizacija je štap sa dva kraja
Predsednik Kine Si Đinping je rekao da je predsednik SAD Donald Tramp njegov prijatelj i dodao da je uveren da američkom lideru nije stalo do potpunog prekida odnosa s Kinom.
„Iako između nas i SAD postoje trgovinske napetosti, Kina i SAD su već sad blisko povezani. Imamo veliku trgovinu. Teško je zamisliti potpuno udaljavanje SAD od Kine. Ni mi za to nismo zainteresovani, kao ni američki partneri. Predsednik Tramp je moj prijatelj, uveren sam da ni on za to nije zainteresovan“, kazao je kineski predsednik, koji boravi u državnoj poseti Rusiji, u okviru Međunarodnog ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu.
Odgovarajući na pitanje novinara o tome da li bi trgovinski spor Kine i SAD mogao da se proširi, kineski lider se našalio rekavši da bi se odgovor na to pitanje mogao naći u njegovim materijalima za forum.
Voditeljka plenarnog zasedanja dotakla se teme trgovinskog rata Kine i SAD i postavila kineskom lideru pitanje o tome kakav će biti ishod pregovora Vašingtona i Pekinga.
„Hvala. Možda u svojim materijalima imam odgovor na to pitanje“, rekao je Si Đinping i dodao: „Ne znam“.
Predsednik Kine je primetio da je voditeljka zapravo postavila „pitanje odnosa globalizacije i antiglobalizacije“.
„Označiću naš stav o globalizaciji. Mi smo odlučne pristalice globalizacije u svetu, jer globalizacija je tendencija istorije. Antiglobalizacija je takođe savremena pojava, ali mislim da je to tako mali deo opšteg talasa, koji može da izazove nekakve pojave, ali ne može da zaustavi težnju ka globalizaciji u celini“, naveo je Si Đinping.
On je, međutim, dodao da je globalizacija „štap sa dva kraja“.
„Postoji onaj koji će izvući korist i onaj koji će pretrpeti štetu — to je pitanje raspoređivanja. I pitanje raspoređivanja koristi i interesa. Međutim, nije dopušteno, kako se kaže, da, kad pobesniš zbog buva, celu šubaru baciš u peć. Ne sme se zbog toga ići na jednostrane pristupe i protekcionizam“, kazao je Si Đinping.
Kineski predsednik je naglasio da je neophodno pridržavati se uzajamnog poštovanja u svim pregovorima i da se nada takvom pristupu u dijalogu sa svim zemljama.
„Smatram da je nužno poštovati socijalne sisteme i put razvoja svih zemalja. Raste uloga zemalja u razvoju u svetu. Njihovo pravo glasa i njihov udeo u međunarodnim organizacijama moraju biti poštovani. Uvek se držimo mirne koegzistencije. Bez obzira na postojeće razlike u mišljenjima, treba pronaći dodirne tačke i adekvatno rešavati sve nesuglasice“, naglasio je Si Đinping.
Poslednja runda američko-kineskih pregovora o trgovini završena je sredinom maja bez rezultata, zbog novog povećanja američkih carina na kinesku robu. SAD su povećale carine od 10 do 25 odsto na kineski izvoz, u ukupnoj vrednosti od 200 milijardi američkih dolara.
Predsednik SAD Donald Tramp naložio je, takođe, da se započne proces povećanja carina na ceo preostali izvoz iz Kine, koji se procenjuje na oko 300 milijardi dolara. Peking je na to odgovorio povećanjem carina na uvoz robe iz SAD u vrednosti od 60 milijardi dolara.
Cvijanović: Važno što za RS ima mjesta na ovakvim događajima
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je Srni da je ovogodišnji Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu u znaku saradnje dvije velike svjetske sile Rusije i Kine, ali i saradnje sa evropskim zemljama i koncepta regionalne i globalne saradnje kroz integrisanje naučnih, privrednih, ekoloških, tehnolških i drugih funkcija među državama s ciljem ostvarivanja održivog razvoja.
“Međunarodni ekonomski forum u Sankt Peterburgu pokazuje sposobnost Rusije da okupi važne političke ličnosti, kao i da se na ovom prestižnom događaju, koji okuplja predstavnike biznisa na globalnom planu, razmotre najvažniji ekonomski izazovi, ali i ukaže na buduće pravce razvoja”, istakla je Cvijanovićeva.
Cvijanovićeva je ukazala da je veoma važno što i za Republiku Srpsku ima mjesta na ovakvim događajima.
“Pored učešća na samom F)orumu, imamo priliku da razgovaramo i sa ruskim kompanijama koje su važne za realizaciju projekata u Republici Srpskoj kakav je projekat gasifikacije koji dogovaramo sa Gaspromom. Zainteresovani smo i za saradnju u oblasti digitalizacije i na tom planu uspostavljamo određene kontakte, a to je jedna od najčešćih tema na svakom događaju koji se bavi razvojem”, istakla je Cvijanovićeva.
S druge strane, kaže ona, svako ko danas namjerava realizovati velike projekte, računa na Kinu kao velikog investitora.
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i srpski član Predsjedništva Milorad Dodik učestvuju na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.
Oni su prisustvovali i na današnjoj plenarnoj sjednici Ekonomskog foruma, na kojoj su se obratili predsjednik Ruske Federacije Vladimir Putin, predsjednik Narodne Republike Kine Si Đinping i generalni sekretar UN Antonio Gutereš.
Plenarna sjednica je centralni događaj Ekonomskog foruma u Sankt Peterburgu, na kojem i ove godine učestvuju brojni šefovi država, kao i više od 200 lidera vodećih svjetskih kompanija.
Predsjednik Republike Srpske Željka Cvijanović i srpski član Predsjedništva BiH Milorad obišli su danas štandove najvećih i najpoznatijih kompanija koje čestvuju na Međunarodnom ekonomskom forumu u Sankt Peterburgu.
(Sputnjik, NN)