Visoki predstavnik je iznenađen odlukom disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća koja je odbila primjenu odredaba Zakona o VSTV-u na jednog člana Vijeća. Ova odluka pruža u praksi nekažnjivost svim članovima Vijeća, poručili su u četvrtak iz OHR-a.
Iz Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je dodano kako je “takva situacija neprihvatljiva”, tim više što Zakon predviđa suspendiranje člana Vijeća ukoliko je taj član suspendiran kao sudija, a čak predviđa i posebno rješenje za predsjednika Vijeća.
“Sudije i tužioci koji su imenovani u Vijeće predstavljaju sudsku i tužilačku struku. Oni su članovi Vijeća upravo zato što su sudije ili tužioci i zato ih se prosuđuje prema standardima propisanima Zakonom o VSTV-u.
Visoki predstavnik apelira na Vijeće da poduzme potrebne korake kako bi ispravilo ovu situaciju i ponovo izgradilo povjerenje javnosti u ovu krucijalnu instituciju. On je također pozvao nadležne vlasti da nastave sa revizijom Zakona kako bi se osiguralo da Vijeće u budućnosti može raditi kao nezavisna i stručna institucija”, saopšteno je u OHR-u.
OSCE, OHR, ambasade SAD-a, Ujedinjenog Kraljevstva, Njemačke, Holandije i Španije, danas, u petak, oglasili su se u vezi afere “Potkivanje” i dešavanjima u VSTV-u. Njihovu reakciju prenosimo u cijelosti:
Dole potpisane ambasade i misije su alarmirane nakon nedavnih zbivanja u pogledu VSTV-a, a posebno odluke prvostepene disciplinske komisije u vezi navodnog neprimjerenog ponašanja predsjednika VSTV-a. Niko ne smije biti iznad zakona. Ovo posebno važi za pripadnike pravosuđa, čiji je integritet preduslov za očuvanje vladavine prava.
Pozivamo VSTV i pravosudne institucije da ispitaju odgovornost svakog nosioca pravosudne funkcije za kojeg postoje navodi da je počinio prekršaj. Navodi o neprimjerenom ponašanju ili korupciji protiv članova Vijeća nalažu cjelovite i temeljite istrage.
Zakon o VSTV-u ne predviđa nekažnjivost. Naprotiv, jasno predviđa mnoge mogućnosti prema kojim bi predsjednik VSTV-a mogao biti smatran odgovornim, uključujući disciplinske postupke. Ustvari, funkcija predsjednika VSTV-a zahtijeva čak i strožije pridržavanje etičkih principa koji regulišu ponašanje sudija i tužilaca budući da snosi veliku odgovornost u očuvanju nepristranosti i nezavisnosti pravosuđa u cijeloj zemlji.
Propust u pridržavanju profesionalnih standarda zapravo ugrožava nezavisnost pravosuđa. Također podriva rad profesionalnih i moralnih sudija i tužilaca koji ispunjavaju ove visoke standarde. Ohrabrujemo VSTV da ispuni svoju zakonsku funkciju i osigura da svi članovi budu odgovorni ljudima u BiH.
Tegeltija: Argumente sam iznio javno jer nisam mogao drugačije
Povod za ovo moje otvoreno pismo je jučerašnje saopštenje Visokog predstavnika za BiH gospodina Valentina Inzka, koje se odnosi direktno na mene i postupak u kojem učestvujem kao tużena strana po podignutoj disciplinskoj tužbi Kancelarije disciplinskog tužioca, naveo je predsjednik Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milan Tegeltija, jedan od aktera afere “Potkivanje”.
Njegovo pismo ambasadorima zemalja članica PIK-a prenosimo u cijelosti.
“Nemam namjeru govoriti o samom slučaju, sem istaći da je prvostepenom odlukom disciplinske komisije VSTS-a BiH, tužba protiv mene odbačena u proceduri propisanoj Zakonom o VSTS-u BiH.
Prinuđen sam da Vam se obratim ovim otvorenim pismom u cilju zašitite mojih prava zagarantovanih Evropskom konvencijom o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda i univerzalnom deklaracijom o ljudskim pravima Ujedinjenih nacija, koje predviđaju pravo na nepristrasan sud i fer i pravičan postupak.
Suštinsko ugrożavanje mojih gore navedenih prava posmatrano kroz generalni kontekst principa vladavine prava, prouzrokovala je nažalost, jučerašnja izjava Visokog predstavnika za BIH, gospodina Valentina Inzka kojom je prekoračio svoj mandat i ovlaštenja koja ima shodno Opštem okvirnom sporazumu za mir u BiH i njegovim aneksima, kao i dodatnim dokumentima.
Prije nego što elaboriram ovu moju tvrdnju, dozvolite mi da naglasim da sam odmah po saznanju za disciplinsku tużbu, uzeo godišnji odmor te prepustio vođenje institucije dvjema potpredsjednicama kako ne bih učestvovao u radu VSTS-a BiH dok se VSTS BiH kroz odgovarajući postupak ne izjasni o disciplinskoj tužbi.
Argumente koji su, po mom mišljenju, relevantni za odlučivanje, sam iznio javno jer nisam imao priliku drugačije, očekujući da disciplinska komisija razmotri cjelokupan slučaj u svim njegovim aspektima kako argumente tužioca tako i argumente tužene strane, a što je prirodno i svojstveno kontradiktornom postupku bez kojeg nema pravičnog suđenja.
Moji su argumenti od suštinskog značaja za samu odluku, jer se bave statusnim pitanjima koji su ključni za razumjevanje i ocjenu čitavog događaja, mog učešća u njemu i donošenje odluke.
Prvostepena komsija VSTS-a BiH je donoseći odluku zauzela po istom pitanju stav i donijela odluku o odbacivanju disciplinske tužbe.
Rok za podnošenje žalbe traje a strane u postupku treba da ocjene da li prihvataju stav i argumentaciju prvostepene disciplinske komisije VSTS-a BiH te se eventualno odluče za podnošenje żalbe.
Jučer, dana 6. juna 2019. godine gospodin Valentin Inzko je izdao saopštenje povodom prvostepene odluke disciplinske komisije VSTS-a BiH te svojim izjavama istovremeno sugerisao:
1. Kancelariji disciplinskog tužioca da podnese žalbu na odluku prvostepene disciplinske komisije VSTS-a BiH.
2. Cijenio valjanost pravnog tumačenja disciplinske odluke prvostepene disciplinske komisije VSTS-a BiH u konkretnom slučaju.
3. Sugerisao drugostepenoj disciplinskoj komisiji da u eventualnom drugostepenom postupku po eventualnoj žalbi donese drugačiju odluku u konkretnom slučaju.
S obzirom na autoritet Visokog predstavnika u BiH i njegovu ulogu u pravnom sistemu, te ovlašenja koja ima, jasno je da ovakve sugestije (koje izlaze izvan mandata Visokog predstavnika za BiH) mogu značajno uticati na disciplinski postupak, proces odlučivanja i samu odluku u predmetu u kojem sam ja jedan od učesnika kao tužena strana.
Na ovaj način gospodin Inzko je ugrozio moje pravo na fer i nepristrasan postupak i fer i nepristrasno tumačenje zakona od strane nezavisnog i nepristrasnog organa koji ga primjenjuje u konkretnoj situaciji koja se odnosi na mene.
Podsjećam da disciplinski postupak prema stavu Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu ima karakter suđenja i da njega mora voditi nepristrasan tribunal (u ovom slučaju disciplinska komisija VSTS-a BiH), koji mora slobodno tumačiti zakone bez bilo kakvih intervencija i pritisaka bilo koje druge vlasti.
Visoki predstavnik za BiH je konačni tumač Dejtonskog mirovnog sporazuma, ali ni po Opštem okvirnom sporazumu za mir u BiH i njegovim aneksima ni prema dodatnim dokumentima iz Bona, niije ovlašten uplitati se u tekuće postupke pred nadležnim sudovima i tribunalima u BiH, što podrazumjeva i disciplinske komisije VSTS-a BiH.
Skrećući Vam na ovaj način pażnju na ovu situaciju koja ugrożava ne samo moja prava, nego i koncept vladavine prava u BiH, zamolio bih Vas da ovo pitanje raspravite na sjednici Vijeća za implementaciju mira, te da ukoliko nađete dovoljno osnova i potebe, o ovom problemu izvjestite i Savjet Bezbjednosti Ujedinjenih nacija”, naveo je Milan Tegeltija, predsjednik VSTV-a BiH.
Ambasada Rusije: OHR nas je neprijatno iznenadio
“Ambasada Ruske Federacije u BiH neprijatno je iznenađena izjavom Kancelarije visokog predstavnika (OHR) u vezi sa pokušajima potkopavanja ugleda pravosudnih tijela BiH, odnosno Visokog sudskog i tužilačkog savjeta (VSTS) i njegovog predsjednika”, saopšteno je iz ove amabasade.
Iz ruske Ambasade navode da je OHR, umjesto da podrži nezavisnost ovih institucija, odlučio da “izvrši pritisak na organe vlasti suverene BiH putem bahatog miješanja u njihov rad i nametanja vlastitog viđenja kako da se riješi pitanje”.
“Smatramo takvo ponašanje neodgovornim. OHR je obavezan da iznosi stavove cijele međunarodne zajednice, a ne njenih pojedinih članova po svom izboru ili svoj vlastiti stav”, ističu iz Ambasade Ruske Federacije u BiH i poručuju da je miješanje u rad pravosudnih organa u BiH neprihvatljivo.
Iz ruske Ambasade su pozvali sva pravosudna tijela BiH da na odgovoran, profesionalan i nezavisan način, bez straha od uplitanja izvana, obavljaju svoju djelatnost, propisanu Ustavom i zakonodavstvom.
Disciplinski tužilac se žali na odluku VSTS
Ured disciplinskog tužioca VSTV-a BiH podnio je danas žalbu na odluku Prvostepene disciplinske komisije u disciplinskom postupku protiv Milana Tegeltije, sudije Osnovnog suda u Banjaluci i predsjednika VSTV-a BiH.
Podsjetimo, krajem maja Ured disciplinskog tužioca podigao je disciplinsku tužbu protiv predsjednika Visokog sudskog i tužilačkog vijeća Milana Tegeltije zbog zbog disciplinskog prekršaja propisanog Zakonom o VSTS-u “bilo kakvo drugo ponašanje koje predstavlja ozbiljno kršenje službene dužnosti ili dovodi u pitanje povjerenje javnosti u nepristrasnost i kredibilitet sudstva”, a sve se odnosi na aferu “Potkivanje”. Osim tužbe, zatraženo je i da Tegeltija bude udaljen sa dužnosti do okončanja disciplinskog postupka
Komisija je odbacila oba zahtjeva kao nedopuštena nakon čega je Ured disciplinskog tužioca VSTV-a BiH danas podnio žalbu Drugostepenoj disciplinskoj komisiji VSTV-a BiH.
Cijeli slučaj komentarisao je i Visoki predstavnik u BiH Valentin Inzko koji je naveo da je iznenađen odlukom disciplinske komisije Visokog sudskog i tužilačkog vijeća koja je odbila primjenu odredaba Zakona o VSTV-u na jednog člana Vijeća.
“Ova odluka pruža u praksi nekažnjivost svim članovima Vijeća”, poručili su u četvrtak iz OHR-a.
Iz Ureda visokog predstavnika u Bosni i Hercegovini je dodano kako je “takva situacija neprihvatljiva”, tim više što Zakon predviđa suspendiranje člana Vijeća ukoliko je taj član suspendiran kao sudija, a čak predviđa i posebno rješenje za predsjednika Vijeća.
Nakon ove izjave Tegeltija se oglasio otvorenim pismomambasadorima zemalja članica PIK-a navodeći da “s obzirom na autoritet Visokog predstavnika u BiH i njegovu ulogu u pravnom sistemu, te ovlašenja koja ima, jasno je da ovakve sugestije (koje izlaze izvan mandata Visokog predstavnika za BiH) mogu značajno uticati na disciplinski postupak, proces odlučivanja i samu odluku u predmetu u kojem sam ja jedan od učesnika kao tužena strana”.
Alešević: Iz snimka isječeni samo beznačajni dijelovi
Nermin Alešević je sa sudstvom u Bosni i Hercegovina više puta imao problema, no zajedno sa državnim organima učestvovao je u hapšenju direktora Agrokomerca zbog primanja mita. Kazao je kako nije politički motivisan te da je video “Potkivanja” objavio u dogovoru sa nekim medijima.
Za N1 objasnio je problematiku predmeta u sudu Velike Kladuše zbog kojeg je i zatražio pomoć predsjednika VSTS-a Milana Tegeltije.
“U tom sudu jedan radnik sa ugovorom o radu me je dva puta tužio za otkaz, kod jednog sudije i kod drugog, paralelno se vodi postupak bez problema. Sudija ga u jednom predmetu osudi, a u drugom donese presudu da nije krivično gonjen i isti sudija ga osudio na godinu i po. U periodu dok traje uslovna kazna kod njega pronađu labaratoriju droge, on se dogovori sa sudijom i dobije godinu dana kazne.”
Snimak sastanka sa Markom Pandžom i Milanom Tegeltijom napravio je kako bi dokazao da se “u našem sudstvu ne radi kako treba”. Istakao je da video, uprkos Tegeltijinim tvrdnjama, nije montiran te da su isječeni samo beznačajni dijelovi u kojima se on vozi od jedne kafane do druge.
“U VSTV-u sam imao tri urgencije u vezi toga šta oni rade. Morao sam isplatiti tog radnika za 5 godina, već sam izgubio preko 100.000 KM. Pisao sam, nisam dobio odgovora i onda čovjek neke stvari radi iz očaja.”
Nakon mjeseca u kom je snimljen video i kada je Marku Pandži dao 2.000 KM kazao je kako su imali još sastanaka, ali da mu nije davao više novca. Zbog čega se odlučio tek sada da snimak pošalje medijima i ko je inicirao kafanski sastanak sa predsjednikom VSTS-a nije mogao da kaže zbog postupka koji se trenutno vodi.
Nakon što je dao izjavu u slučaju “Tegeltija” Alešević je od državnog tužilaštva zatražio imunitet, no kako se požalio na svom Twitter nalogu odluku o imunitetu još nije dobio.
“U ovoj državi je svašta moguće”, naglasio je Alešević dodavši da zbog raznih predmeta dobija životne prijetnje:
“Prije dva i po mjeseca, gospodin Amir Avdić mi je prijetio, psovao i rekao da će me ubiti ako nastavim. Ja sam to prijavio. Vidimo šta se u državi radi, danas te ima – sutra nema. Veliki su to igrači.”
O svemu, Nermin Alešević, biznismen iz Velike Kladuše, planira razgovarati i sa visokim predstavnikom u BiH Valentinom Inzkom.
Restart: Potkivanje konja ispred OHR-a
Članovi nevladine organizacije “ReStart” sutra će pred zgradu Ureda visokog predstavnika dovesti konja kojeg će tu i potkovati, a zatim će se uputiti pred zgradu državnih pravosudnih institucija gdje je i sjedište Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), potvrdio je za agenciju Patria Stefan Blagić, predsjednik “ReStarta”.
Blagić je pojasnio da će to biti njihov odgovor na aferu koja proteklih dana potresa bh. pravosuđe u kojoj je učestvovao i predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.
Privrednik iz Velike Kladuše Nermin Alešević snimio je kako inspektoru Agencije za istrage i zaštitu BiH (SIPA) Marku Pandži daje novac, dok mu Pandža na tom snimku govori da će tim novcem “potkovati” predsjednika VSTV-a Tegeltiju, kako bi ubrzao proces koji u Tužilaštvu Kantona Sarajevo stoji već više od dvije godine, a koji je Alešević pokrenuo protiv više osoba iz BiH, računajući i visokorangirane političare.
Tužilaštvo BiH formiralo je predmet u slučaju Milan Tegeltija koji je saslušan kao svjedok. Ured disciplinskog tužioca podnio je disciplinsku tužubu protiv Tegeltije i zatraženo je privremeno udaljenje s funkcije. Prvostepena disciplinska komisija VSTV-a odbila je te prijedloge nakon čega je uložena i žalba.
U Tužilaštvu BiH jučer je saslušan i inspektor SIPA Marko Pandža.
(N1, foto: fokus.ba)