Hoće li Hrvatska i BiH “zamijeniti” Zdravka Mamića za bivšu sutkinju Općinskoga suda u Sarajevu, Lejlu Fazlagić, koju BiH već tri godine traži zbog optužbi za korupciju, a protiv koje su već prije dvije godine hrvatski sudovi utvrdili postojanje pretpostavki za izručenje?
BiH je izručenje Fazlagić zatražio upravo na osnovi istoga sporazuma iz ožujka 2014. na osnovi kojega Hrvatska sada traži izručenje Zdravka Mamića. Međutim, usprkos postojanju pravomoćne odluke Vrhovnoga suda od 8. lipnja 2017. kako postoje sve pretpostavke da se Fazlagić izruči BiH, ministar Dražen Bošnjaković još uvijek nije potpisao odluku o izručenju.
Nakon odluke Vrhovnoga suda, Fazlagić, koja kao i Mamić ima dvojno državljanstvo, podnijela je i Ustavnu tužbu pokušavši osporiti odluku Vrhovnoga suda o izručenju, međutim i Ustavni sud je tu tužbu odbacio još 12. studenoga 2017. godine. Kako smo međutim jučer doznali, u slučaju Lejle Fazlagić došlo je i do novoga razvoja događaja.
Nakon što Bošnjaković nije potpisao izručenje skoro godinu i pol dana od pravomoćne i izvršne odluke Vrhovnoga suda, Fazlagić je pred Županijskim sudom u Rijeci u listopadu prošle godine pokrenula obnovu postupka, međutim nismo uspjeli doznati s kakvim ishodom.
Naime, premda sporazum koji su RH i BiH sklopili 2014. otvara prostor dvjema državama za izručivanje vlastitih državljana, samo izručenje i dalje ostaje politička odluka kod slučajeva u kojima se okrivljenik protivi izručenju.
Dakle sudovi, prvostupanjski i zatim po žalbi Vrhovni sud, u takvim slučajevima donose odluku o (ne)postojanju pretpostavki za izručenje. Samo odluku o tome hoće li se nekoga izručiti ili ne donose ministri pravosuđa Hrvatske i BiH. Tako će biti i u slučaju Zdravka Mamića.
Dakle, usprkos postojanju zakonske osnove, BiH sudovi samo mogu odlučiti o tome postoje li pretpostavke za Mamićevo izručenje Hrvatskoj, no konačna će odluka biti na ministru pravde BiH, Josipu Grubeši, inače članu HDZ-a BiH. Iz Ministarstva pravde BiH jučer su Hini izjavili kako ministarstvo ne može prejudicirati bilo kakvu odluku koja je vezana uz odluku Županijskoga suda u Osijeku, vezanu za Zdravka Mamića.
“Ministarstvo pravosuđa BiH, kako je istaknuto, tek eventualno treba zaprimiti optužnicu u ovom predmetu, te ministarstvo pravosuđa BiH ne može proizvoljno ocijeniti može li se međudržavni sporazum o međusobnom izručenju primijeniti na djela koja se Mamiću sada stavljaju na teret. Odredbe sporazuma su jasne, a odluku o njihovu ispunjenju donijet će Sud BiH, zbog čega je nužno sačekati njegovu odluku, ako se i kada se to od njega bude zahtijevalo”, odgovorili su Hini iz Sarajeva.
Dakle, u ovom trenutku sasvim je izvjesno da će Hrvatska od BiH tražiti nešto što niti sama nije odobrila pune dvije godine. Hoće li Sarajevo u slučaju najtraženijeg hrvatskog bjegunca odgovoriti argumentima quid pro quo, uskoro će se vidjeti.
Fazlagić je inače optužena zajedno s bivšim ministrom unutarnjih poslova BiH Alijom Delimustafićem, te je se tereti da je malverzacijama prisvojila nekretnine u središtu Sarajeva vrijedne oko 750 tisuća eura. I Delimustafić je nakon akcije BiH policije 2016. pobjegao u Hrvatsku, no ubrzo je uhićen u Karlovcu, a za razliku od Lejle Fazlagić on nije imao hrvatsko državljanstvo. Već krajem 2016. izručen je u BiH.
Bošnjaković: To su dva različita predmeta
Ministar pravosuđa Dražen Bošnjaković izjavio je u petak da izručenje bivšeg čelnika Dinama Zdravka Mamića Hrvatskoj ne može biti uvjetovano izručenjem bivše sarajevske sutkinje Lejle Fazlagić Bosni i Hercegovini jer su to prema njegovim riječima dva različita predmeta.
“To su dva različita predmeta, ne može biti formalno ni bilo kako uvjetovano, to su dva odvojena predmeta”, rekao je Bošnjaković novinarima uoči svečanosti u povodu Dana državnog odvjetništva, dodavši da svaki predmet ima svoju kronologiju i posebnosti.
Najavio je da će Ministarstvo pravosuđa zatražiti Mamićevo izručenje nakon što dobije dokumentaciju od nadležnog suda u Osijeku.
“Mi moramo dobiti dokumentaciju od nadležnog suda u Osijeku, kad to dobijemo izanalizirat ćemo, ako nešto manjka tražit ćemo da se dopuni i tada ćemo poslati zahtjev nadležnim tijelima u Bosni i Hercegovini koji mora biti dokumentiran”, kazao je Bošnjaković.
Upitan misli li da je protupravno, kao što obrana tvrdi, da se Mamiću određuju dva istražna zatvora, odgovorio je da je to pitanje za stučnjake, Državno odvjetništvo i nadležne sudove.
Glavnog državnog odvjetnika Dražena Jelenića novinari su pitali zna li gdje je Mamić, a on je odgovorio da je za njegovo izručenje nadležan sud koji je izdao tjeralicu. “Nakon toga je na Ministarstvu pravosuđa da zatraži izručenje Mamića iz Bosne i Hercegovine tako da Državno odvjetništvo trenutno nije uključeno u taj postupak”, kazao je Jelenić.
Optužno vijeće osječkog Županijskog suda u utorak je potvrdilo drugu Uskokovu optužnicu protiv Mamića i još šestorice okrivljenika te najavilo traženje Mamićeva izručenja iz BiH, a mediji su posljednjih dana nagađali da bi, osim o odluci suda u BiH, izručenje moglo ovisiti i o tome hoće li Hrvatska, za uzvrat, Bosni i Hercegovini izručiti Lejlu Fazlagić, bivšu sarajevsku sutkinju koja se skriva u Hrvatskoj.
(Jutarnji list, N1, foto: tportal.hr)