General Senad Mašović, načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, kazao je u emisiji Pressing N1 televizije da ne vjeruje ”da će pripadnici Oružanih snaga poslušati Milorada Dodika” pojasnivši da bi eventualna promjena uniforme za vojnike predstavljala krivično djelo.
Podsjećanja radi, predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik proteklog vikenda u Banjaluci je zatražio od komande Trećeg pješadijskog RS puka Oružanih snaga BiH da na sljedećem obilježavanju više od polovine stroja bude obučeno u uniforme bivše Vojske RS, jer je to ”njihov dan”.
Na pitanje urednika i voditelja Amira Zukića šta će se desiti ukoliko vojnici zaista promjene uniforme, Mašović je kazao da su sankcije zakonski jasno precizirane.
”Prvo, ne vjerujem da će do toga doći. U toj situaciji, svaki pripadnik koji prekrši i napravi individualno krivično djelo, individualno će biti procesuiran. To podrazumijeva, prestanak profesionalne vojne službe, ali i pokretanje krivične odgovornost pred nadležnim tužilaštvima”, rekao je Mašović.
Načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine pojasnio je i šta slijedi ukoliko pripadnici OS BiH promijene uniforme kako je to prije nekoliko dana najavio Milorad Dodik, predsjedavajući državnog Predsjedništva.
Zakon je jasan.
“Ja vjerujem pripadnicima Oružanih snaga, svojim komandantima, svojim vojnicima, da su oni ustvari kroz ono što su potpisali i kroz zakletvu državi Bosni i Hercegovini, jasno prepoznali svoje obaveze i nadležnosti i ono što se od njih očekuje. I u praksi vidim da su oni vrlo posvećeni poštivanju zakona i sprovođenju zakonskih obaveza. Bilo kakav pokušaj sprovođenja pojedinačnih naređenja podrazumijeva krivično gonjenje. Bilo kakvo kršenje zakona podrazumijeva individualnu odgovornost. Oni koji ih pozivaju moraju biti svjesni da krše Zakon o odbrani i pokušavaju da naruše dignitet Oružanih snaga”, naglasio je on.
Da li je u proteklih nekoliko dana primijetio promjene u kasarnama?
”Štaviše, od generala i komandanata jedinica i pripadnika s kojima sam boravio ovo par dana, svi pokazatelji govore drugačije. Da su ti pripadnici svjesni svoje uloge i odgovornosti u poštivanju Zakona o odbrani i Zakona o službi. Ono što trebamo svi da razumijemo je da mora postojati vladavina zakona i da nema niko pravo da krši zakon, a da prođe bez sankcija”, poentirao je on.
Dio razgovora posvećen je i elementarnim nepogodama koje su zahvatile Bosnu i Hercegovinu posljednjih dana. Oružane snage ponovo su reagirale i pomogle stanovništvu pogođenih područja, a Mašović ističe da je zakon u tom pogledu jasan.
”To pitanje podrazumijeva zakonsku obavezu Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, Zakonom o odbrani Bosne i Hercegovine je jedan od zadataka Oružanih snaga je pružanja pomoći civilnim strukturama. Oružane snage od svog formiranja, zaključno sa jučer i danas, su bile spremne da reaguju i uspunjavaju svoje zakonske obaveze. 2014. godine je bio možda najveći obim angažmana usljed katastrofalnih poplava. Zaključno s današnjim danima Oružane snage su bile uvijek na raspolaganju svojim građanima”, rekao je Mašović.
”U Bijeljini su 2014. godine bili pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine: I Bošnjaci i Hrvati i Srbi. Isto je bilo u Šamcu, Doboju i Maglaju. To govori o tome kako Oružane snage funkcionišu. Oružane snage predstavljaju najintegrativniji dio bosanskohercegovačkog društva. Oružane snage su više nego što u simboličnom smislu znače same riječi, one su kohezivni faktor države Bosne i Hercegovine i na najbolji način prezentuju sve građane u Bosni i Hercegovini”, dodao je on.
Mašović je potcrtao da je Predsjedništvo vrhovni komandant Oružanih snaga i da se odluke o aktivnostima donose konsenzusom.
”Ovdje je vrlo bitno razumjeti par činjenica. Kao prvo, Predsjedništvo Bosne i Hercegovine je vrhovna komanda i isključivo donosi odluke kad je u pitanju upotreba Oružanih snaga – konsenzusom. Ne postoji mogućnost izuzev procedure kršenja zakona i urušavanja sistema lanca komandovanja i kontrole, da pojedinačno bilo koji član Predsjedništva Bosne i Hercegovine izdaje bilo kakva naređenja Oružanim snaga. Nama u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, vrhovna komanda je Predsjedništvo, ne pojedinačno članovi”, dodao je general Mašović.
On je pojasnio strukturu Oružanih snaga rekavši da ih ne čine samo pukovi već komande jedinica Oružanih snaga različitih rodova i službi.
”Zračne snage, protvizračna odbrana i kopnene jedinice. U okviru toga mi imamo i tri pješadijska puka. Zakon o službi jasno propisuje da su komande pješadijskih pukova administrativne komande koje nemaju nikakve operativne i komandne nadležnosti. Komande pukova imaju brojno stanje do deset pripadnika, nijednog pojedinca i nijednu jedinicu kojima mogu naređivati i komandovati”, pojasnio je general Mašović.
Šta su zapravo pukovi i koje su njihove nadležnosti?
”Pukovi baštine tradiciju vojske i naroda iz kojih su proizašli. Njihova isključiva nadležnost je da baštine tradiciju i u suštini jedanput godišnje. Oni se pojavljuju na nekim dodatnim manifestacijama, Međutim, komande pukova nemaju funkcionalno nikakvu suštinsku vrijednost. Nemaju ni operativnu ulogu, samo tradicijske uloge. Mogli ste vidjeti da svi pripadnici Oružanih snaga Bosne i Hercegovine su obučeni u jedinstvenu uniformu. Ta uniforma je u skladu sa Zakonom o službi član 20. Zastava BiH na desnom ramenu, a pripadnici pješadijskih bataljona imaju mogućnost da na lijevom ramenu nose obilježje jednog od tri puka. To je, mislim, sasvim dovoljan okvir koji zadovoljava potrebe svih naroda”, poručio je on.
“Nama dalje niko više neće odobravati i potpisivati MAP, BiH ima MAP. Ono što je predmet političke turbulencije jeste dostavljanje Godišnjeg nacionalnog programa kao tehničkog alata u daljnjem pristupu BiH ka NATO-u”, kazao je u Pressingu načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine, general Senad Mašović.
Kako gledate na posljednje političke aktivnosti u vezi sa pokušajima da se blokira NATO put zemlje?
Ono što mi trebamo ispravno razumjeti jeste činjenica da je Bosna i Hercegovina 5. decembra 2011. na osnovu odluke NATO-a prešla iz uslovnog MAP-a u potpunog konzument MAP-a. BiH danas ima MAP. Ono što se očekuje od BiH sada je da se dostavi Godišnji nacionalni program.
Kako mislite da BiH već ima MAP?
Nama dalje niko više neće odobravati i potpisivati MAP, BiH ima MAP. Ono što je predmet političke turbulencije jeste dostavljanje Godišnjeg nacionalnog programa kao tehničkog alata u daljnjem pristupu BiH ka NATO-u.
Političari mjesecima govore o uslovima za MAP, a vi kažete da je BiH u MAP-u?
Zemlje koje su u MAP-u dostavljaju svoje godišnje nacionalne programe, tzv. AMP. Koliko će država brzo sprovesti MAP zavisi od te države. Ono što želim istaći jeste da je Bosna i Herceogvina svoj NATO put započela 2001. godine zaključcima Predsjedništva BiH.
Dakle, NATO je zakonska obaveza? Jeste li vi za ulazak u NATO?
Jesam, a objasnit ću i zašto. Prvo, kao načelnik Zajedničkog štaba Oružanih snaga Bosne i Hercegovine moja je obaveza da poštujem zakonska rješenja i zakone koji su na snazi u državi BiH. Vladavina prava treba da bude osnovno i elementarno pravo u svakoj državi. I to je ono što obavezuje mene, ali i svakog pripadnika OS BiH, da u skladu sa članom 84. Zakona o odbrani poduzima sve radnje i mjere, i postupke, radi ubrzavanja pristupanja Bosne i Hercegovine i dostizanja punopravnog članstva u NATO-u. Drugo, danas je sigurnost osnovno egzistencionalno, individualno, nacionalno i državno pitanje. I ako govorimo o sigurnosti, bez ikakve dileme, često možemo napraviti NATO kao sinonim sigurnosti. Iz kojeg razloga? Evo, ove godine NATO slavi 70 godina postojanja. Zemlje, članice NATO-a u Evropi i Sjevernoj Americi uživaju u miru, prosperitetu i napretku u svim sverama ljudskog življenja. To je nešto čemu trebamo svi da težimo. Ako želimo sebi bolju budućnost ubjeđen sam da nema bolje budućnosti od kreiranja boljeg sigurnosnog ambijenta…
Ljudi koji emigriraju iz BiH odlaze u zemlje članice NATO-a, a ovdje podržavaju političare koji su protiv NATO-a?
Ne znam da postoje migracije osim prema zemljama Zapada, zemljama članicama NATO-a. NATO mora biti interes svih građana zemlje, i Bošnjaka, i Srba, i Hrvata i svih ostalih.
Kad će BiH postati članica NATO-a?
To je do Bosne i Hercegovine. Ako gledamo sa vojnog aspekta, država BiH je veoma blizu NATO-u. OS BiH po NATO ocjenjivačima ni po čemu ne zaostaje za članicama NATO-a.
Rezolucija NSRS o vojnoj neutralnosti ovog entiteta?
Ustavom je jasno propisano i definisano da su vanjska politika i odbrana pitanja isključivo u nadležnosti države.
Predsjedavajući Predsjedništva Milorad Dodik je nedavno poručio da je vrijeme da se ukinu pukovi?
Teško bez izmjene zakona. Prepoznali smo i mi činjenicu da postojanje pukova izaziva određene turbulencije. Ono čemu mi težimo jeste da se pored ova tri pješadijska puka, a to se već nalazi na Predsjedništvu BiH, uspostave dodatnih pet pukova čime će uloga ova tri puka biti značajno drugačija.
Ministar odbrane Srbije Vulin je rekao da Republika Srpska nema svoju vojsku, ali je ima srpski narod. Da li ste ovu poruku Vulina shvatili kao prijetnju?
Ono što ja znam da Srbija ima vojsku Srbije. Danas Bosna i Hercegovina ima svoju jedinstvenu silu – to su Oružane snage BiH. To su oružane snage i Srba, i Bošnjaka, i Hrvata, a i svih građana u BiH. Bilo kakav ulazak bilo koje vojske u BiH, izvan definisanih normi, regulativa, potpisanih sporazuma, podrazumjeva narušavanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta BiH. Ubjeđen sam da do toga nikada neće doći iz razloga što OS BiH, ali i BiH, ima sve više jakih i moćnih prijatelja koje stoje iz države BiH i njenih oružanih snaga.
Koja je vaša poruka građanima Bosne i Hercegovine?
Država Bosna i Hercegovina danas ima svoje jedinstvene snage koje su suverene na svakom dijelu BiH, koje su zaista spremna da izvršavaju svoje zakonske obaveze i nadležnosti. Također, svjestan sam činjenice kako BiH ima sve više jakih prijatelja koji u svakom trenutku mogu pomoći u unapređenju i jačanju države BiH i njenih oružanih snaga. Prioritet BiH mora biti nastavak investicijskih ulaganja u Oružane snage BiH jer su to oružane snage države. OS BiH zaslužuju da imaju bolji status.
(N1)