Ustavni sud Republike Srpske oborio je dio Zakona o poreskom postupku RS koji je propisivao da lica povezana sa poreskim dužnicima ne mogu da osnuju firmu.
Zakon o poreskom postupku RS dao je ovlašćenja Poreskoj upravi RS da odbije dodijeliti jedinstveni identifikacioni broj (JIB) pravnom licu u osnivanju, ako je njen osnivač pravno ili fizičko lice ili sa njima povezana lica koji imaju dospjele, a neizmirene poreske obaveze.
„Utvrđuje se da član 22a. stav 1. tačka a) Zakona o poreskom postupku u dijelu koji glasi „…ili njihova povezana lica…“, nije u saglasnosti s Ustavom RS“, navedeno je u odluci Ustavnog suda od 25. aprila ove godine.
Sud je naveo da nisu precizno definisani kriterijumi na osnovu kojih bi se zasnovala odgovornost pravnog lica u osnivanju za neizmirene poreske obaveze sa njima povezanih lica.
Sud je ocijenio da osporena odredba daje prevelik nivo diskrecionih ovlašćenja Poreskoj upravi RS koja odlučuje o dodjeli/uskraćivanju JIB, što ugrožava pravo na pravnu sigurnost kao jedan od najvažnijih segmenata načela vladavine prava.
Inicijativu za ocjenjivanje ustavnosti dao je Nemanja Šikman iz Banjaluke navodeći da se osporenim članom onemogućava velikom broju subjekata da ostvare svoja prava, budući da su uslovljena izmirenjem poreskih obaveza sa njima povezanih lica iako na izmirenje tih obaveza ni na koji način ne mogu da utiču.
Narodna skupština RS nije dostavila Ustavnom sudu odgovor na navode iz inicijative.
Šikman je osporio i član 38. istog Zakona kojim je propisano da povezano lice odgovara za obaveze dužnika u slučaju kada se utvrdi da se dug ne može naplatiti od dužnika, ali Ustavni sud nije prihvatio da pokrene postupak za ocjenjivanje ustavnosti ovog člana jer je o njemu već odlučivao u januaru ove godine i ocijenio da je takođe neustavan.
(capital.ba)